8 najlepszych pluginów (wtyczek) do WordPressa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

O tym przeczytasz w artykule

Oto pięć wtyczek do WordPressa, które warto dodać do swojego WordPressa! Spis jest czysto subiektywny, zbudowany na podstawie własnego doświadczenia i potrzeb.

Jedną z najważniejszych i największych zalet platformy WordPress jest możliwość poszerzania jej funkcjonalności bez wiedzy programistycznej – poprzez dodawanie gotowych skryptów. Dzięki nim, niemal każdy może stworzyć sobie sklep internetowy, piękne galerie, a nawet zbudować stronę metodą “przeciągnij i upuść”.

Chcąc ułatwić Wam życie wybraliśmy 5 wtyczek do WordPress – naszym zdaniem – najważniejszych. Dlaczego tylko 5? Powiedzmy, że warto mieć z tyłu głowy fakt, że każda wtyczka to dodatkowe obciążenie Waszej strony, opóźniające jej ładowanie. “Tegowanie” wszystkich problemów gotowymi pluginami możne spowodować, że otwieranie Waszej strony stanie się dla potencjalnego klienta pretekstem do udania się na kawę, lub krótki spacer.

Kolejność jest zdecydowanie przypadkowa.

Tworzenie strony

Elementor PRO (+ Jet Elements) – darmowa, płatna wersja PRO

Trudno przecenić tę wtyczkę. Sprawia, że możecie projektować własne strony poprzez przeciąganie i upuszczanie poszczególnych elementów. Choć brzmi to łatwo, nie generuje większych ograniczeń. Znajomość CSS pozwala tworzyć własne rzeczy, stylować gotowe albo dowolnie edytować całe gotowe sekcje. Możliwości są niemal nieograniczone. 

Ogromną zaletą jest częstotliwość aktualizacji, support i fakt, że każda aktualizacja dodaje coś, co było potrzebne – a nawet o tym nie wiedzieliście. Dodatkowo, wtyczka załatwi wam wszelkiego rodzaju elementy związane z udostępnianiem w social mediach, ładnymi galeriami, reponsywnością (możecie edytować wersje na mobile, desktop, tablet), pozwoli tworzyć szablony stron (na przykład szablon wpisu, który później będzie wystarczyło uzupełniać automatycznie treścią).

Ocean Extra (z motywem Ocean WP) – DARMOWA

Szeroko komentowany i doceniany pakiet. Motyw jest czysty, szybki i genialne łatwo integruje się go z Elementorem. Dołączona do niego wtyczka Ocean Extra dodaje za to specjalny pasek, dostępny przy tworzeniu strony – który umożliwia: ukrywanie/pokazywanie elementów; zmianę szerokości strony; zmianę atrybutów; wybór menu do konkretnej strony, etc. Co to daje? Na przykład to, że możemy z łatwością stworzyć sobie czystą, pustą stronę i tworzyć ją od zera w Elementorze. Pakiet jest często aktualizowany i gwarantujemy, że znajdziecie dziesiątki poradników w sieci, które pozwolą wam zrobić z nim niemal wszystko.

Zastępowanie medium (ShortPixel) – DARMOWA

Wyobraźcie sobie, że macie plik PDF zamieszczony w kilkunastu miejscach na stronie. Dzięki opisywanej wtyczce, możecie podmienić to medium z poziomu biblioteki. Reszta powinna zrobić się sama, bez ręcznego podmieniania linków.

Ważne – trudną ją znaleźć, więc koniecznie wpiszcie autora ShortPixel.

Duplicate Post – DARMOWA

Kojarzycie sytuację, gdy stworzyliście stronę dla oferty A i potrzebujecie strony dla oferty B, która jest bardzo podobna? Najprościej byłoby skopiować kod HTML, racja? Jeśli to jednak nie wchodzi w grę, to może zduplikować stronę A i podmienić wszelką treść na stronę B. Szybko, łatwo i dość przyjemnie. Wtyczkę trudno docenić, jeśli pracujecie na szablonach. Jednak jeśli nie pracujecie i wiele rzeczy trzeba robić ręcznie – na przykład dodawać co miesiąc 5 wpisów – to znacząco ułatwia życie.

Użytkowe

Contact Form 7 (+ CFDB7) – DARMOWA

Wygodna wtyczka do formularzy. Pozwala na zaawansowane stylowanie, a nawet pisanie formularzy w HTML. Posiada wiele gotowych pól – od pól warunkowych, po przekierowania na “thank you page” – i jest bardzo często aktualizowana. Minusem jest fakt, że nie zapisuje formularzy do bazy, więc nie możecie ich oglądać z poziomu kokpitu. Tylko, co to za minus – skoro wystarczy pobrać dodatek, który podałem w nawiasie?

Pamiętajcie, że jeśli macie problemy z wysyłaniem wiadomości – to najprawdopodobniej chodzi o SMTP. Zgłoście się po dane skrzynki, którą chcecie wykorzystać i szukajcie wtyczki “Easy SMTP”.

Backup

WordPress UpdraftPlus – DARMOWA

Wtyczka od kopii zapasowej, którą wystarczy raz skonfigurować i… zostawić w spokoju. Robi swoje bardzo dobrze, nawet w darmowej wersji – która pozwala choćby na cotygodniowe zrzucanie pełnego backupu na wskazaną przez was chmurę. Jest często aktualizowana i spełnia swoje zadanie tak, jak powinna. Co prawda – prawdopodobnie dostawca waszego hostingu robi kopie zapasowe co 3 dni, ale zawsze warto mieć swoją. Szczególnie, że jeśli nie pojawi się błąd, ale będziemy mieli dostęp do kokpitu WP, to przywrócenie kopii wiąże się wyłącznie z kilkoma klikami. 

Optymalizacja działania strony

W3 Total Cache – DARMOWA

Wtyczka cache polecana niemal tak często, co krytykowana. Komentujący zwracają szczególną uwagę na szeroki zakres funkcjonalności, który nierzadko prowadzi do “wykrzaczania się” fontów, grafik i całych plików ze stylami. Warto się jednak zainteresować i poczytać, jak ją właściwie obsłużyć. Wyniki są naprawdę bardzo dobrze, a sama wtyczka jest wygodna i często aktualizowana. 

W każdym razie, jest to wtyczka, która – przy odrobinie samozaparcia i pomocy – umożliwia rozwiązanie wszelkich czerwonych kropek z wyników Page Speed Insight dla Waszej strony. 

Webcraftic Robin Image Optimizer – DARMOWA

Google wam zwraca uwagę, że macie zbyt wielkie obrazki? Jeśli macie ich już setki, to szkoda zmniejszać ich wagę ręcznie. Choć dostosowanie rozdzielczości obrazu do tego, w jakiej będzie faktycznie wyświetlany i kompresja wagi (poprzez np. TinyPNG) będzie dawało genialne efekty, to… gdy brakuje nam czasu i chęci, możemy zadowolić się czymś automatycznym. Tutaj z pomocą przychodzi powyższa wtyczka. Klikacie i się optymalizuje. 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Maciej Świstoń

Maciej Świstoń

Naukowo związany z kulturą popularną, nowymi mediami, technologią i serialami paradokumentalnymi. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Zawodowo związany z marketingiem, filmem, fotografią i branżą finansową oraz IT.

Podobne wpisy