ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Audyt SEO – sprawdź na czym to polega!

/Blog

Audyt SEO – sprawdź na czym to polega!

/SEO/
eCommerce Team
audyt SEO

Zastanawiałeś się kiedyś czym jest audyt SEO? Audyt strony internetowej, audyt sklepu internetowego, audyt seo…coraz więcej można znaleźć w Internecie ofert, tego typu usług, reklamowanych przez agencje marketingowe. Zanim wykupisz jedną z nich, sprawdź jak powinien być przeprowadzony audyt seo strony internetowej!

Audyt SEO – co to jest?

Audyt seo to nic innego jak audyt strony internetowej, niezależnie czy jest to strona usługowa czy sklep internetowy. Specjalista zajmujący się pozycjonowaniem sprawdza serwis pod względem technicznym oraz bierze pod uwagę wszystkie aspekty, które są niezbędne do rozpoczęcia procesu pozycjonowania strony czyli m.in. profil linków, szybkość działania oraz treść (tzw. content). Wizualny aspekt strony internetowej, jak i poprawność działania jest również niezwykle ważna ponieważ zachęca użytkowników do konwersji. 

Co zawiera audyt strony www?

Audyt strony www zawiera elementy, które są istotne dla procesu pozycjonowania strony. W związku z tym w przygotowanym audycie strony możemy znaleźć m.in.: 

Analizę treści

Treść strony internetowej jest jedną z pierwszych rzeczy, z którą styka się klient. W związku z tym, powinna ona być przejrzysta, czytelna oraz zachęcać do konwersji. W przypadku pozycjonowania treść – content to nie tylko wpisy na stronie ale też inne elementy postrzegane przez roboty wyszukiwarek takie jak:

 • nagłówki na stronach,
 • meta dane (meta title, meta description, meta keywords),
 • linki wewnętrzne,
 • atrybuty alt, 
 • zasoby graficzne
 • duplikaty treści, 
 • długość i nasycenie wpisów,
 • responsywność strony,
 • poprawną widoczność i skalowanie wszystkich elementów. 

Analizę techniczną serwisu

Analiza techniczna jest jedną z ważniejszych rzeczy podczas audytu ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie wyeliminować błędy w serwisie. Zdarza się, że strona długo się wczytuje lub nie wczytuje poprawnie. Podczas audytu takie rzeczy są brane pod uwagę, tak aby nie przeszkadzały w indeksacji witryny. Podczas całej analizy technicznej brane są pod uwagę elementy takie jak:

 • poprawność kodu HTML, 
 • szybkość wczytywania strony,
 • rozmiar zasobów graficznych, 
 • indeksacja, 
 • dane strukturalne, 
 • poprawność wdrożonych przekierowań

Analizę profilu linkowego

Analiza profilu linkowego zawiera informacje na temat ilości i różnorodności linków prowadzących do domeny. Bogaty i zróżnicowany profil linków wzmacnia autorytet strony jednak należy zwracać uwagę z jakich serwisów pochodzą linki. Nieodpowiednie działania w zakresie link buildingu mogą prowadzić do spadków pozycji i zmniejszenia autorytetu. bardzo ważne są również frazy, na jakie linkowany jest serwis tzw. anchory, ponieważ wskazują dokładnie na obszar działalności firmy. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić audyt SEO?

Audyt strony internetowej można przeprowadzić w każdym momencie jednak niezwykle istotny jest audyt nowego serwisu. Nowo zbudowana strona internetowa bardzo często nie jest odpowiednio zoptymalizowana, przez co bardzo trudno jest osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Zdarza się również, że zmiana strony internetowej i wdrożenie całkiem nowego szablonu powoduje spadki już wypracowanych pozycji. Audyt seo pozwala wyeliminować powstałe błędy i zaplanować strategię działania, tak aby osiągnąć jak najwyższe pozycje serwisu na konkretnie zdefiniowane frazy. 

Nie tylko nowa strona internetowa wymaga przeprowadzenia audytu. Warto go przeprowadzać cyklicznie aby zbadać kondycję serwisu pod względem jakichkolwiek możliwych błędów. Dodatkowo bardzo często przeprowadzany jest audyt przy rozpoczęciu współpracy z firmą zajmującą się pozycjonowaniem. W tym przypadku pozwala on zaplanować pracę pozycjonera oraz ustalić strategię działania. 

Darmowy audyt SEO – czym się różni od płatnego?

Darmowy audyt SEO najczęściej wykonywany jest w sposób automatyczny przez specjalnie do tego przygotowane narzędzia. Duże agencje interaktywne często posiadają własne narzędzia do skanowania strony internetowej i generowania audytu. Jednak większość z proponowanych darmowych audytów bazuje na narzędziu Google Lighthouse, które w ciągu kilku minut ma możliwość wygenerowania nam darmowego audytu strony www, którą przeglądamy.

Płatny audyt SEO to możliwość otrzymania raportu przygotowanego przy użyciu dostępnych na rynku narzędzi SEO takich jak Semstorm, Senuto, Ahrefs, Sitebulb, Screaming frog itp. Taki audyt przygotowany jest przez specjalistę, pozycjonera, który dokładnie sprawdza kondycję serwisu, jego wygląd, a także dodatkowe rzeczy takie jak profil linków zewnętrznych, bazę słów kluczowych czy też ruch na stronie www. Audyty płatne najczęściej wspierane są konsultacją z ekspertem lub dodatkowym komentarzem informującym, o tym jakie działania należy wykonać aby serwis był dobrze pozycjonowany.


Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej zgłosić się do Agencji SEO, która oferuje wykonanie płatnego audytu. Wtedy można mieć pewność, że audyt będzie wartościowy i pozwoli w odpowiedni sposób zaplanować działania związane z pozycjonowaniem strony www. 

Przeprowadzenie audytu SEO pozwala dowiedzieć się jaka jest kondycja serwisu oraz jakie należy podjąć działania aby był on dobrze pozycjonowany. Audyt jest również ważny ponieważ pozwala wyeliminować zaistniałe błędy oraz wskazać prawidłowy kierunek działania. 

Cena audytu zależy od wielkości serwisu dla którego jest wykonywany oraz od zapotrzebowania. W celu otrzymania wyceny należy zgłosić się do agencji gdzie brane pod uwagę będą różne aspekty.

Najlepiej zgłosić się do agencji SEO w celu pozycjonowania strony internetowe lub zasięgnięcia dalszych informacji jakie czynności należy podjąć aby biznes jeszcze lepiej prosperował.

4.8/5 - (5 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  eCommerce Team

  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  migracja strony a seo miniatura artykułu
  Agata Kieć
  Decyzja o przeniesieniu witryny to poważna zmiana, która może skutkować utratą zdobytych w SERP (Search Engine Result Page – strona z wynikami wyszukiwania) pozycji, co spowoduje zmniejszenie ruchu organicznego. Mając świadomość tego ryzyka, warto dokładnie zaplanować przeniesienie witryny. Podpowiemy, jak to zrobić oraz jak powinien wyglądać poprawny proces migracji, który
  Tomasz Kaczmarek
  Do konfigurowania analityki stron internetowych wykorzystujemy zazwyczaj Tag Managera. O tym, jak ważna jest analityka danych pisałem już w artykułach o budowaniu strategii treści oraz o budowaniu stron. Dzisiaj dokładamy kolejny puzzel, dzięki któremu będziecie mogli pozyskiwać bardziej zaawansowane dane o swoich klientach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Google
  Oliwia Stachowska
  Czy wiecie, jak korzystać z platformy LinkedIn? Jeśli jedynie publikujecie tam posty, to znaczy, że nie wykorzystujecie jej pełnego potencjału! Poniżej przygotowaliśmy zestaw porad i wskazówek, które mogą znacznie poprawić efekty Waszych działań na platformie LinkedIn, a które służą jako jeden z materiałów wprowadzających dla stażystów w naszym dziale Content
  wpis na bloga - jak dobrać słowa kluczowe
  Agata Kieć
  Od czego zacząć tworzenie wpisu na bloga? Od wyszukania słów kluczowych. Taki research niesie ze sobą dodatkową wartość. W trakcie możecie dowiedzieć się jakich tematów szukają i jakie pytania zadają użytkownicy Internetu. To ważne informacje, które możecie wykorzystać w trakcie tworzenia treści. Dzięki odpowiedniej optymalizacji tekstu jest szansa, że użytkownicy