ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Pozycjonowanie lokalne – na czym polega i jak robić local SEO

/Blog

Pozycjonowanie lokalne – na czym polega i jak robić local SEO

/SEO/
Oliwia Stachowska
local seo miniatura

Jeśli prowadzicie lokalny biznes, to koniecznie musicie przeczytać poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim, czym jest pozycjonowanie lokalne strony, local SEO i jak je wdrożyć w Waszym serwisie, aby zwiększyć w nim ruch, a tym samym liczbę klientów. 

Pozycjonowanie lokalne – co to?

Pozycjonowanie lokalne czy też local SEO to działania zwiększające widoczność strony, aby pokazywała się użytkownikom wyszukującym konkretne usługi czy produkty w danym obszarze geograficznym. Przykład: jeżeli prowadzicie salon fryzjerski w Szczecinie, chcecie, aby osoby szukające „fryzjer Szczecin” zobaczyły Waszą stronę jako pierwszą w wynikach wyszukiwania. 

Dlaczego warto zainteresować się lokalnym SEO?

Jeśli prowadzicie lokalną firmę, możliwe że już pozycjonujecie swoją stronę w wynikach wyszukiwania i zastanawiacie się, czy w Waszym przypadku przejście z ogólnego SEO na SEO lokalne ma sens. My odpowiadamy: jak najbardziej! A oto kilka powodów, dlaczego:

 • Zwiększycie ruch na stronie. Osoby poszukujące lokalne usługi czy produkty chętniej odwiedzą stronę internetową firmy, która działa w ich mieście lub okolicy.
 • Zyskacie nowych klientów. Ruch pozyskany dzięki lokalnemu pozycjonowaniu strony może przełożyć się na zdobycie nowych klientów, a tym samym zwiększenie zysków
 • Wyróżnicie się wśród konkurencji. Wiele firm działających na danym obszarze nie wykorzystuje potencjału lokalnego SEO, co może być Waszą przewagą.

Local SEO – jak się robi?

Jeśli już przekonaliśmy Was, że warto pozycjonować swoją stronę lokalnie, to zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, jak to zrobić:

 1. Zadbajcie o profil Google Moja Firma, czyli Waszą wizytówkę w Google. Zamieście tam prawidłowy adres, aktualne zdjęcia, godziny otwarcia oraz opis firmy. 
 2. Zoptymalizujcie słowa kluczowe. Zwróćcie uwagę na to, aby frazy związane z Waszą lokalizacją pojawiały się na stronie (np. „pizzeria Wrocław”, „gabinet stomatologiczny Bydgoszcz”). Jeśli działacie na terenie kilku miast lub całego województwa, pamiętajcie aby umieścić tę informację na stronie. 
 3. Lokalne linki zwrotne. Starajcie się zdobywać linki z innych lokalnych stron, portali czy organizacji.
 4. Pamiętajcie o optymalizacji strony pod urządzenia mobilne. To z nich często pochodzą lokalne wyszukiwania. 
 5. Opinie i recenzje. Zachęcajcie klientów do pozostawiania opinii w wizytówce Google – są one uwzględniane w algorytmie.
Przykład wizytówki - eCommerce Team

Błędy do uniknięcia w lokalnym SEO

Poniżej przygotowaliśmy check-listę najczęściej popełnianych błędów przy lokalnym SEO. 

Zobaczcie, czy nie popełniacie któregoś z nich:

 • Nieaktualne informacje. Regularnie aktualizujcie dane w Google Moja Firma, takie jak adres czy godziny otwarcia.
 • Zaniedbanie recenzji. Odpowiadajcie na opinie, szczególnie te negatywne, aby nie odstraszać potencjalnych klientów. Sposób, w jaki będziecie na nie odpowiadali, jest też cenną wskazówką dla potencjalnych klientów. Na ich podstawie mogą wywnioskować, jaką firmą jesteście i jak zachowujecie się w relacjach biznesowych.
 • Brak spójności w danych kontaktowych. Upewnijcie się, że adres, numer telefonu i nazwa firmy są spójne we wszystkich miejscach w sieci, tj. na stronie, w wizytówce, w social mediach.

Local SEO, czyli pozycjonowanie lokalne nie jest takie trudne

Pozycjonowanie lokalne to klucz do sukcesu dla wielu biznesów. Dzięki skupieniu się na użytkownikach z konkretnego regionu, zyskujecie lepszą widoczność wśród potencjalnych klientów. Zrozumienie podstaw local SEO oraz świadome wdrożenie strategii może przynieść znaczące korzyści dla Waszych firm. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania, sprawdźcie nasz wpis blogowy o narzędziach SEO lub inne publikacje z kategorii SEO. 

5/5 - (3 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Oliwia Stachowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA/CONTENT
  W wolnym czasie lubię podróżować i tworzyć rękodzieło. W eCommerce Team zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Małgorzata Marcinkowska
  LinkedIn to platforma społecznościowa, która od dawna nie jest tylko miejscem, gdzie szuka się wyłącznie pracy. Dla firm i przedsiębiorców stała się niezastąpionym narzędziem do budowania marki, pozyskiwania klientów oraz nawiązywania strategicznych kontaktów biznesowych. W tym artykule omówimy, dlaczego warto założyć profil firmy na LinkedIn, wskażemy konkretne kroki do jego
  SEO-jak-zrobic-strone-internetowa
  Tomasz Kaczmarek
  SEO to proces optymalizacji serwisu pod kątem wyników wyszukiwania (z angielskiego: Search Engine Optimization). Mówiąc inaczej, to działania mające na celu „zaprzyjaźnianie” strony internetowej z wyszukiwarkami, takimi jak na przykład Google. Warto brać pod uwagę SEO podczas budowy każdej nowej strony internetowej. Kto kiedyś świadomie próbował pozycjonować swoją witrynę, wie
  eCommerce Team
  Czy wiesz, że z Instagrama korzysta w Polsce już ponad dziesięć milionów użytkowników (DataReportal)? To ogromna społeczność, do której najprawdopodobniej należy część Twoich obecnych klientów, także tych przyszłych. Jeśli jeszcze nie posiadasz firmowego konta na Instagramie, to nadszedł doskonały moment, by właśnie tam nawiązać kontakt z odbiorcami i pokazać się
  Tomasz Kaczmarek
  Dziś nie da się prowadzić biznesu, nie będąc obecnym w internecie. Budowanie wizerunku w internecie to długotrwały proces i składa się na niego wiele czynności. Jednak najważniejszą z nich jest strona internetowa. W artykule omówimy cały proces krok po kroku tak, abyś wiedział_a jak zrobić stronę internetową krok po kroku.