ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
6 mitów na temat algorytmów Instagrama

/Blog

6 mitów na temat algorytmów Instagrama

Małgorzata Marcinkowska
Istnieje mnóstwo mitów krążących wokół Instagrama i jego algorytmów. Przez długi czas sposoby ich działania pozostawały niejasne, co skłoniło użytkowników do tworzenia różnych teorii. Choć dzisiaj posiadamy większą wiedzę na ten temat, nadal istnieje wiele niejasności. Dlatego w niniejszym artykule przeanalizujemy oraz rozwiejemy kilka z nich, abyście mogli lepiej zrozumieć, jak działa Instagram, a także jak wykorzystać go efektywnie.

1. Czy algorytmy Instagrama wiedzą, czy nasze posty są interesujące?

Wielu użytkowników obawia się, że ich posty nie trafią do widzów, ponieważ nie są wystarczająco interesujące. Jednakże, algorytmy Instagrama są zaprogramowane tak, aby dopasowywać treści do zainteresowań użytkowników. Analizują one wiele czynników, w tym czas spędzony na oglądaniu treści, interakcje i reakcje na posty.

Choć polubienia i komentarze mają znaczenie, algorytmy biorą pod uwagę również inne aspekty, takie jak aktywność na profilu czy interakcje w stories.

2. Przełączenie na konto biznesowe obniża zasięgi?

Mity dotyczące zmiany konta na biznesowe często przerażają użytkowników. Jednakże nie ma dowodów na to, żeby taka zmiana miała wpływ na zasięgi postów. Zarówno konta osobiste, jak i biznesowe są traktowane przez algorytmy tak samo. Co więcej, wielokrotne przełączanie się między nimi, nie ma wpływu na osiągane zasięgi.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z konta biznesowego daje dostęp do analizy statystyk w Instagram Insights, co może być przydatne dla strategii marketingowej.

3. Czy kupowanie like i obserwatorów jest skuteczną strategią?

Kolejnym często powtarzanym mitem jest przekonanie, że kupowanie like i obserwatorów jest skuteczną strategią na Instagramie. Jednak czy na pewno? Musicie wiedzieć, że algorytmy Instagrama analizują nasze zachowania na platformie, w tym czas spędzony na poszczególnych treściach oraz interakcje z nimi. To właśnie te dane są wykorzystywane do personalizacji doświadczenia użytkownika.

Dlatego też, sztuczne zaangażowanie nie tylko nie przynosi długoterminowych korzyści, ale może również zaszkodzić reputacji Waszego konta. Poza tym, Instagram stara się  aktywnie zwalczać takie praktyki, więc lepiej po prostu ich unikać.

4. Usunięcie postu wpływa na działanie algorytmu?

Niektórzy użytkownicy obawiają się, że usuwanie postów może negatywnie wpłynąć na ich zasięgi. Algorytmy Instagrama uczą się na podstawie zachowań użytkowników, ale nie ma dowodów na to, że usuwanie treści bezpośrednio wpływa na ich działanie. Ważne jest jednak regularne prowadzenie konta i utrzymywanie aktywności, aby nie stracić zainteresowania użytkowników.

5. Czy algorytmy Instagrama ukrywają posty użytkowników?

Popularny mit o „shadowbanningu” mówi o ukrywaniu postów przez algorytmy, co często niepokoi użytkowników. Twórcy Instagrama, zaprzeczają jednak istnieniu tego typu praktyk. W rzeczywistości algorytmy decydują o kolejności wyświetlania postów na podstawie ich atrakcyjności dla określonych użytkowników, a nie na podstawie kary lub cenzury.

Warto jednak zauważyć, że zmiany w algorytmie spowodowały, że posty nie są już wyświetlane chronologicznie. Istotne jest również, że relacje z bliskimi znajomymi mają dla algorytmów większe znaczenie niż relacje z influencerami czy markami.

6. Czy algorytm faworyzuje niektóre funkcje aplikacji?

Istnieje przekonanie, że algorytmy Instagrama preferują niektóre funkcje, takie jak IGTV czy Reels. Nie ma jednak dowodów na to, że korzystanie z tych funkcji przynosi większe korzyści w postaci zwiększonego zasięgu. Algorytmy traktują każdą funkcję równorzędnie, dlatego też nie ma większego znaczenia czy publikujecie zdjęcia, czy filmy.

Gdzie szukać oficjalnych informacji o Instagramie?

Nie ma lepszego źródła informacji na temat aplikacji niż oficjalne konto Instagrama. Obserwując ten profil na bieżąco, dowiecie się o wszystkich nowościach i zmianach, jakie zostały wprowadzone na platformie w ostatnim czasie.

 • Instagram Creators to kolejne oficjalne konto wspomnianej platformy. Znajdziecie tam dawkę nie tylko inspiracji, ciekawostek, ale także możliwość podglądania działań twórców ze świata Instagrama.
 • Instagram of business to oficjalne konto Instagrama poświęcone twórcom biznesowym. Znajdziecie tu najnowsze aktualizacje, wiadomości oraz przydatne wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji.

Algorytm Instagrama – dlaczego warto go zrozumieć?

Podsumowując, zrozumienie algorytmów Instagrama może być kluczem do skutecznego działania na tej platformie. Mamy nadzieję, że dzięki przeanalizowaniu panujących powszechnie mitów na temat funkcjonowania  algorytmów Instagrama, będziecie potrafili jak najlepiej wykorzystać je do promocji waszych treści, a także budowania zaangażowanej społeczności.

5/5 - (2 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Maciej Świstoń
  Stworzyliście już przynajmniej zarys waszej strategii komunikacji i wiecie, o czym chcecie pisać, w jaki sposób oraz do kogo. Teraz stoicie przed decyzją o konkretnych kanałach komunikacji? Przygotowaliśmy artykuł, w którym pomożemy wybrać konkretne social media, które najlepiej wpiszą się w Wasze potrzeby, zasoby, strategię i będę maksymalnie bliskie Waszym
  Małgorzata Marcinkowska
  LinkedIn to nie tylko platforma społecznościowa, ale również potężne narzędzie do budowania wizerunku i rozwoju biznesu. W dzisiejszym świecie (gdzie obecność online ma ogromne znaczenie dla sukcesu zawodowego), posiadanie profesjonalnego profilu na LinkedIn może otworzyć wiele drzwi do nowych możliwości. Oto szczegółowy przewodnik, jak go stworzyć i efektywnie zarządzać Waszą
  Oliwia Stachowska
  Jak zrobić reklamę na Instagramie, aby nie przepalać budżetu i widzieć efekty? Tego dowiecie się z poniższego poradnika. Instagram nie tylko umożliwia dzielenie się zdjęciami i filmami, ale także oferuje możliwość promowania siebie i swojej działalności. Może to przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie świadomości marki, dotarcie do nowych klientów
  Maciej Świstoń
  Firmowy blog ma cały szereg zalet. Od wsparcia w budowaniu profesjonalnego wizerunku marki bądź konkretnej osoby, przez tematykę widoczności w wyszukiwarkach aż po generowanie leadów, edukacji czy – po prostu – pojawienia się w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze powstaje on w konkretnym celu i wymaga pewnego przygotowania, konsekwencji