agencja marketingowa eCommerce Team logo

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak sprawdzić ruch na stronie internetowej?

/Blog

Jak sprawdzić ruch na stronie internetowej?

Maciej Świstoń

Sprawdzanie ruchu na stronie internetowej to nie tylko kwestia ciekawości, ale przede wszystkim droga do mierzenia efektywności działań marketingowych. Analiza statystyk strony internetowej pozwala na zrozumienie, które elementy strony są najbardziej angażujące dla użytkowników i które kanały ruchu są najbardziej efektywne.

Ponadto monitorowanie ruchu na stronach konkurencji może dostarczyć cennych informacji na temat tego, jakie strategie są najbardziej skuteczne w branży. To może być nieocenioną wiedzą przy planowaniu własnych działań marketingowych.

Na skróty:

Jak sprawdzić liczbę wejść na stronę własną?

Narzędzi jest bardzo dużo, jednak postaramy się skupić wyłącznie na kilku. Jak wskażemy na podstawie statystyk, najpopularniejszym z nich jest nieustannie Google Analytics (teraz już w wersji 4). 

Google Analytics

Google Analytics to podstawowe – ale też oferujące naprawdę zaawansowane funkcje, jeżeli się w nim wyspecjalizuje – narzędzie analityczne, które każdy właściciel strony internetowej powinien znać i umieć z niego korzystać. Nie tylko dostarcza szczegółowych informacji o użytkownikach, ich zachowaniach czy preferencjach, ale również o źródłach ruchu – co jest kluczowe dla optymalizacji kampanii marketingowych

GA4 daje zaawansowane możliwości monitorowania zdarzeń, konwersji, tworzenia dopasowanych do każdego biznesu online raportów i monitorowania w czasie niemal rzeczywistym wszystkich kluczowych wskaźników dotyczących wejść na stronę internetową. Warto pamiętać też o aplikacji mobilnej, która pozwala nie rozstawać się z analityką nawet w trakcie lunchu czy podróży pociągiem lub tramwajem.

Ciekawostka: Według raportu BuiltWith, Google Analytics jest używane przez ponad 29 milionów stron internetowych!

Wykres statystyk użytkowania Google Analytics na przestrzeni lat

Wtyczki do WordPressa

Jeżeli Wasza strona działa na platformie WordPress, to macie dostęp do szerokiej gamy wtyczek, które pomogą Wam monitorować ruch na witrynie. Są one często bardzo intuicyjne oraz oferują różnorodne funkcje, od podstawowych statystyk po zaawansowane analizy.

Wtyczki takie jak MonsterInsights czy WP Statistics są używane przez miliony stron. Mogą w niektórych przypadkach – na przykład braku technicznych możliwości wdrożenia kodów śledzących – zastąpić Google Analytics, jednak częściej funkcjonują jako swego rodzaju uzupełnienie.

Przeczytaj również: 8 najlepszych pluginów (wtyczek) do WordPressa

Inne narzędzia do sprawdzania ruchu na stronie

Oprócz Google Analytics i wtyczek do WordPressa, na rynku dostępne są również płatne lub darmowe narzędzia – takie jak Semrush, Ahrefs, Clarity czy Moz – które oferują szeroki zakres zaawansowanych funkcji analitycznych i porównawczych.

Jak sprawdzić statystykę odwiedzin strony internetowej konkurencji?

Ani wtyczki ani Google Analytics nie są  przystosowane do analizy konkurencji,zaawansowanej analityki profili linków przychodzących i wychodzących, nagrywania sesji użytkowników, tworzenia map cieplnych czy kwestii SEO. Te dodatkowe funkcjonalności mogą doskonale uzupełnić wiedzę o użytkownikach odwiedzających Wasze strony internetowe i dokładnie badać, co działa lepiej niż pozostałe. 

Do takich celów szczególnie przydatne są nagrania realnych sesji, które wyróżniają się pod jakimś konkretnym względem – na przykład trwają wyjątkowo długo. Taka sesja może oznaczać duże zainteresowanie wpisem blogowym, ale też… problemy ze stroną, które mogą objawić się na przykład ciągłym klikaniem w niezamykający się popup. 

Semrush

Semrush to kompleksowe narzędzie do analizy ruchu na stronie, które pozwala nie tylko na monitorowanie własnej strony, ale i konkurencji. Daje możliwość porównania różnych metryk oraz wskaźników do 200 różnych stron internetowych, co jest szczególnie przydatne w analizie konkurencyjności. To rozwiązanie jest też nieocenionym wsparciem każdego specjalisty związanego z SEO.

SimilarWeb

SimilarWeb to kolejne potężne narzędzie, które oferuje analizę ruchu na stronie. Skupia się ono na różnorodnych kanałach ruchu, nie tylko organicznym, ale również płatnym i społecznościowym – co daje pełniejszy obraz działalności strony.

Oferuje szeroki zakres funkcji, od podstawowych statystyk dotyczących liczby odwiedzin i czasu spędzonego na stronie, po zaawansowane analizy dotyczące źródeł ruchu, słów kluczowych oraz zachowań użytkowników. Narzędzie to jest używane zarówno przez małe firmy, jak również przez globalne korporacje do monitorowania i analizy ich obecności online.

Ahrefs

Ahrefs to jedno z najpopularniejszych narzędzi SEO na rynku. Oferuje nie tylko możliwość analizy ruchu na stronie, ale również zaawansowane analizy słów kluczowych, backlinków i wielu innych metryk, które są kluczowe dla SEO. Oto kilka funkcji, które oferuje:

 • Analiza konkurencji: pozwala na głęboką analizę stron konkurencji, w tym ich profilu linków zwrotnych, słów kluczowych i ruchu.
 • Zakres domeny: możecie zobaczyć, jakie strony linkują do Waszej strony oraz jakie są ich metryki.
 • Audyt SEO: skanuje Waszą stronę pod kątem problemów SEO i sugeruje poprawki.
 • Optymalizacja strony: daje wskazówki, jak poprawić wydajność strony czy jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • Badanie słów kluczowych: odkryj, na jakich słowach kluczowych warto się skupić.
 • Analiza SERP: Zobacz, jakie strony “rankują” dla danego słowa kluczowego i jakie mają metryki.

Microsoft Clarity

Microsoft Clarity to darmowe narzędzie do analizy zachowań użytkowników na stronie internetowej. Jest łatwe w użyciu i pozwala na zrozumienie, jak rzeczywiście korzystają z niej użytkownicy. Umożliwia to poprzez nagrania sesji czy mapy ciepła (heatmaps). Rozwiązanie jest zgodne z regulacjami GDPR i CCPA, co oznacza, że nie korzysta z próbkowania danych i jest oparte na otwartym źródle. Oferuje między innymi:

 • Mapy ciepła (Heatmaps): automatycznie generowane dla wszystkich Waszych stron. Pozwalają zobaczyć, gdzie ludzie klikają, co ignorują i jak daleko przewijają stronę.
 • Nagrania sesji: obejrzyjcie, jak ludzie korzystają z Waszej strony. To narzędzie pozwala zrozumieć, co działa dobrze, co wymaga poprawy i jakie nowe pomysły można przetestować.
 • Mocne strony i analizy: możecie odkryć, gdzie użytkownicy napotykają problemy i zamienić je na możliwości.
 • Integracja z Google Analytics: możecie połączyć Google Analytics i Clarity, aby zintegrować te dwie potężne platformy.

Jak zwiększyć ruch na stronie?

Zwiększenie ruchu na stronie internetowej to kluczowy element w budowaniu silnej obecności online. Optymalizacja SEO – w tym dobór odpowiednich słów kluczowych i poprawa metadanych – stanowi podstawę tego procesu. Nie można jednak zapomnieć o wartościowym content marketingu oraz aktywności w mediach społecznościowych, które nie tylko przyciągną nowych użytkowników, ale również zwiększą zaangażowanie. 

Reklama online – zarówno przez Google Ads, jak również na platformach społecznościowych – może dodatkowo “podkręcić” statystyki oraz przyciągnąć odwiedzających. Ostateczny sukces zależy jednak od ciągłej analizy wyników i elastycznego dostosowywania strategii. Jeżeli temat zwiększenia ruchu na stronie wydaje się skomplikowany, warto skorzystać z darmowego audytu SEO lub zasięgnąć profesjonalnej porady.

Warto nie tylko mierzyć, ale i zwiększać ruch na stronie!

Sprawdzanie ruchu na stronie internetowej jest nie tylko kluczowe dla zrozumienia efektywności działań marketingowych, ale również dla planowania przyszłych strategii. Dzięki różnorodnym narzędziom – zarówno darmowym, jak i płatnym – możecie dokładnie monitorować oraz analizować ruch na Waszej stronie oraz stronach konkurencji.

Pamiętajcie, że wiedza ta jest nieoceniona przy planowaniu działań mających na celu zwiększenie widoczności  strony w sieci i utrzymanie przewagi nad konkurencją. Wiele narzędzi pozwoli też dokładnie sprawdzić, skąd przychodzą Wasi odwiedzający, co robią na Waszej WWW i na jakim etapie z niej wychodzą – na przykład kiedy opuszczają koszyki zakupowe. To elementy, które warto ułożyć w lejek zakupowy, podzielić go na etapy i przeanalizować jego najbardziej “dziurawe” momenty.

Infografika przedstawiająca przepływ użytkowników na stronie - przyczyny ich wyjść oraz procent odrzuceń
Oceń wpis

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Maciej Świstoń

  CONTENT HUB LEADER/SOCIAL MEDIA
  Interesuję się tematyką video i technologią. Tworzę strony WWW, a po godzinach fotografuję i wykładam na UAM. Nowinki to moja specjalność. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Bożena Kurzyńska
  Znacie bohatera marki Planters? Pozostając wciąż „jedną nogą” w tematyce reklam związanych z Super Bowl, nie sposób przejść obojętnie obok tej związanej z maskotką — Mr. Peanut. Poznajcie historię ponad 100 letniego orzecha, który zmartwychwstał. Brzmi jak kolejna amerykańska reklama, gdzie na każdym kroku czekają nas pościgi i wybuchy. Jednak
  eCommerce Team
  Jakie będą trendy w marketingu na 2021? Po zaskakującym 2020 roku wszyscy z niecierpliwością (a może też trochę i strachem) patrzymy na najbliższe 12 miesięcy. Przedstawiciele branży marketingowej prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych prognoz dotyczących trendów, które zawładną marketingiem. My postanowiliśmy dołączyć po raz pierwszy do tego grona,
  Oliwia Stachowska
  E-mail marketing to jedna z najpopularniejszych form marketingu bezpośredniego, stosowana przez marketerów już przeszło od 20 lat i wciąż cieszy się dużą skutecznością. Co to jest e-mail marketing i jak go stosować, aby przynosił oczekiwane rezultaty? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.  E-mail marketing – co to takiego? Mianem e-mail marketingu
  Maciej Świstoń
  Raport Nielsena (The Nielsen Total Audience Report Hub) potwierdza, że w obecnych czasach ludzie są przesyceni informacjami, więc szukają mediów, które pomogą im wyselekcjonować najważniejsze treści. Dlatego każdy specjalista i specjalistka zajmujący się contentem powinni zawsze być na bieżąco i tworzyć treści w odpowiednim kontekście oraz formie. Kluczową kwestią jest