Menedżer reklam Facebook — czym jest i jak zacząć korzystać z konta reklamowego?

miniatura artykulu jak zaczac korzystac z kointa rekamowego na Facebooku

Prowadzicie na Facebooku konto firmy? Chcecie zainwestować w płatne działania, ale nie wiecie, od czego zacząć? Menedżer reklam Facebook to aktualnie jedno z najpopularniejszych narzędzi w digital marketingu. Możecie w nim zaprojektować, wdrożyć i optymalizować reklamy, a następnie przejrzeć ich wyniki.

Na skróty:

Menedżer reklam Facebook — kluczowe funkcje 

Tworzenie nowych reklam to główna z nich, a jednocześnie wytrych, który umożliwia korzystanie z pozostałych możliwości menedżera. Przygotujecie w nim całą kampanię reklamową: dodacie materiały wizualne, teksty reklamowe, a dzięki możliwości podglądu sprawdzicie, jak kreacja będzie wyglądała w różnych umiejscowieniach.

Menedżer reklam FB pozwoli Wam zdefiniować grupę odbiorców o wiele dokładniej, niż jest to możliwe z poziomu przycisku „Promuj post” czy Centrum Reklam. Możecie kierować się nie tylko danymi demograficznymi, ale także zainteresowaniami Twoich potencjalnych klientów, ich statusem związku, stanowiskiem czy… modelem telefonu, którego używa.

Dostępne w nim statystyki znacznie ułatwią wprowadzanie zmian w kampaniach, dzięki którym zoptymalizujecie koszty konwersji.

Na koncie reklamowym Facebook możecie zarządzać, ile wydacie na kampanie. W panelu do wyboru jest dzienny lub całkowity budżet (każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, ale o tym opowiemy w kolejnym artykule).

W tym momencie Meta, do której należy Facebook, to już niemała rodzina aplikacji i usług. Menedżer reklam pozwala na umiejscowienie kampanii na różnych kanałach. Możesz skorzystać z opcji automatycznych umiejscowień (wtedy Facebook sam zdecyduje, gdzie powinny pojawić sie Wasze reklamy, żeby przyniosły najwyższe wyniki), lub samemu zdecydować, które z dostępnych będą dla Was najlepsze.

Od czego zacząć reklamy na Facebooku?

Menedżer reklam fb może być obsługiwany zarówno z poziomu urządzenia stacjonarnego, jak i aplikacji mobilnej w systemach iOS czy Android. Aplikacja, tak samo, jak wersja na desktop umożliwia tworzenie i edytowanie reklam, monitorowanie ich skuteczności, zarządzanie budżetami reklamowymi i harmonogramami. Żeby uruchomić pierwszą kampanię, musisz mieć utworzone konto firmowe w narzędziu business.facebook na Facebooku. Twoje prywatne konto nie wystarczy.

Przede wszystkim od uzupełnienia Ustawień Firmowych. Otworzycie je, klikając menu hamburgerowe “Wszystkie narzędzia” i wybierając ikonę z kołem zębatym.

Widok menu w menedżerze reklam FB - ustawienia firmowe

Tutaj po kolei do sprawdzenia są takie zakładki, jak:

  • Użytkownicy -> “Osoby” — gdzie przypiszecie pozostałych administratorów konta reklamowego
  • Konta -> “Strony” — tam podepniecie istniejący już fanpage lub utworzycie nowy. Wszystko zależy od tego, czy strona, która chcecie reklamować istnieje już na Facebooku.
  • Konta -> “Konta na instagramie” — tu po zalogowaniu przypisujecie istniejące konto do menedżera firmy
  • Bezpieczeństwo marki -> “Domeny” — tam przypiszecie domenę swojej firmy. Weryfikacja domeny umożliwia kontrolowanie uprawnień do edycji linków i zawartości, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu Twojej domeny.
  • Metody płatności — tutaj przypisujecie do konta reklamowego kartę płatniczą. To bardzo ważne, ponieważ bez tego działania nie rozpoczniecie wyświetlania reklam.
  • Informacje o firmie -> Tutaj wypełniacie dane, które później mogą być niezbędne w przypadku kontaktu z Supportem.

Ostatnie miejsce, które warto odwiedzić to “Ustawienia płatności” w zakładce Ustawienia konta reklamowego.

Widok menu w menedżerze reklam FB - ustawienia płatności

W sekcji “Informacje o firmie” musicie(!) podać niezbędne dane, jeśli planujecie w przyszłości generować faktury za reklamy na Facebooku.

Od czego zacząć tworzenie kampanii na Facebooku?

Przede wszystkim od uświadomienia sobie, że każda kampania ma taką samą strukturę. Można to rozrysować w formie drzewka: Na samej górze jest Kampania, w niej zawierają się Zestawy reklam, a każdy zestaw może mieć pod sobą kilka kreacji reklamowych, nazywanych w menedżerze po prostu Reklamami. (może być grafika tutaj).

Klikając zielony przycisk “Utwórz”, rozpoczynamy tworzenie Kampanii. W pierwszym kroku wybieramy spośród dostępnych celów:

Widok menu w menedżerze reklam FB - wybieranie spośród 6 uproszczonych celów - nowy widok w 2022

Wybierając cel reklamy, poświęćcie chwilę na zastanowienie się, który cel jest najbardziej zgodny z Waszymi założeniami biznesowymi. Po wybraniu i celu i kliknięciu “Kontynuuj” po prawej stronie otworzy się widok edycji kampanii. Warto na samym początku, bez uzupełniania informacji, przejść przez wszystkie jej poziomy (od nadrzędnego: kampanii, aż po najniższy, czyli reklamę). (tutaj może być animacja, jak te widoki się zmieniają, przy przeklikiwaniu).

Animacja widoku edycji kampanii reklamowej w menedżerze reklam FB

Na poziomie Zestawu reklam możecie zdecydować, do jakiej grupy odbiorczej ma trafić Wasza kampania, w jakich umiejscowieniach ma zostać wyświetlona oraz w jaki sposób chcecie rozdysponować budżet. Zdecydujecie, gdzie ma zostać wykonana konwersja oraz jak reklama ma być optymalizowana (pod kątem maksymalnej liczby wyświetleń, kliknięć linku lub unikatowego zasięgu dziennego).

Na poziomie Reklamy z kolei decydujemy o całej konfiguracji kreacji: od typu materiału reklamowego, poprzez grafiki, teksty, nagłówki, linki aż do monitorowania użytkowników i ich działań.

Konto reklamowe Facebook — jeszcze więcej zalet

Kiedy już przygotujecie kampanię, określicie grupę docelową, ustawicie budżet i zobaczycie pierwsze wyniki, szybko zorientujecie się, że to dopiero początek! Konto reklamowe Facebook pozwala na edycję większości parametrów w trakcie trwania kampanii. Możesz edytować wiele reklam jednocześnie — wstrzymać je, powielić i ponownie uruchomić w dogodnym dla Ciebie momencie.

Możecie też przemyśleć utworzenie dynamicznych reklam (ta opcja do zaznaczenia na poziomie zestawu reklam), które wykorzystują komponenty, takie, jak obrazy, filmy i tekst. Łączą je na bazie algorytmów w sposób indywidualnie dopasowany do odbiorców.

Facebook reklamy — przydatne wskazówki

Pamiętajcie, że Facebook sprawdza reklamy przed emisją. Dlatego warto przygotować kampanię kilka dni przed jej planowanym rozpoczęciem. Proces weryfikacji zazwyczaj zajmuje około 24 godzin, ale może potrwać dłużej. Ustawcie datę rozpoczęcia kampanii z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, uwzględniając czas na weryfikację.

Za każdym razem, kiedy Wasza reklama wyświetla się odbiorcom, algorytm Facebooka dowiaduje się więcej o grupie docelowej i preferowanych przez nią formatach. Nazywa się to fazą “Uczenia się”. To moment, w którym wyniki kampanii są mniej stabilne, a koszt działania może być wyższy. Żeby reklama opuściła tę fazę, musi wygenerować 50 wyników zgodnych z celem, jaki określiliście na samym początku tworzenia kampanii.

Warto też pamiętać, że wprowadzanie zmian w reklamach “cofa” kampanię do początkowej fazy uczenia się. Dlatego, jeśli zauważycie w niej drobne błędy lub wiecie, że będzie trzeba podmienić treść — zróbcie to jak najszybciej.

To, na jakim etapie jest obecnie Wasza reklama i ile jeszcze wyników musi wygenerować, aby opuścić fazę uczenia się, znajdziecie w kolumnie “Realizacja”.

Menedżer reklam FB to dodatkowe możliwości dla Was — przekonajcie się sami

Dzięki dostępnym narzędziom pomiarowym możecie sprawdzić, które komunikaty skutecznie zachęcają odbiorców do określonych aktywności. Analizując je, możecie udoskonalić nie tylko przekaz waszych reklam na Facebooku, ale także dalszą strategię budowania marki. Gdy już dowiecie się, co najlepiej sprawdza się w Waszej firmie, wykorzystajcie te informacje, aby zaktualizować reklamy. Analizujcie schematy i powielajcie te, które przynoszą najlepsze wyniki. Do dzieła!

5/5 - (3 votes)
Tomasz-Kaczmarek-eCommerce_Team

Tomek Kaczmarek 
eCommerce Team 

Jesteś zainteresowany usługą?

Sprawdź nasze inne wpisy!