ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Menedżer reklam Facebook — czym jest i jak zacząć korzystać z konta reklamowego?

/Blog

Menedżer reklam Facebook — czym jest i jak zacząć korzystać z konta reklamowego?

Bożena Kurzyńska
Menedżer reklam Facebook

Prowadzicie na Facebooku konto firmy? Chcecie zainwestować w płatne działania, ale nie wiecie, od czego zacząć? Menedżer reklam Facebook to aktualnie jedno z najpopularniejszych narzędzi w digital marketingu. Możecie w nim zaprojektować, wdrożyć i optymalizować reklamy, a następnie przejrzeć ich wyniki.

Menedżer reklam Facebook — kluczowe funkcje 

Emitowanie reklam to oczywiście główna funkcja menedżera, ale jest ona też jednocześnie wytrychem, który otwiera drzwii do pozostałych możliwości tego narzędzia. Przygotujecie w nim całą kampanię reklamową: dodacie materiały wizualne, teksty reklamowe, a dzięki opcji podglądu sprawdzicie, jak kreacja będzie wyglądała w różnych umiejscowieniach.

Ponadto menedżer reklam FB pozwoli Wam zdefiniować grupę odbiorców o wiele dokładniej, niż jest to możliwe z poziomu przycisku „Promuj post” czy Centrum Reklam. Możecie kierować się nie tylko danymi demograficznymi, ale także zainteresowaniami Twoich potencjalnych klientów, ich statusem związku, stanowiskiem czy… modelem telefonu, którego używają.

Dostępne w nim statystyki znacznie ułatwią wprowadzanie zmian w kampaniach, dzięki którym zoptymalizujecie koszty konwersji (np. zakupu produktu w witrynie przez użytkownika).

Na koncie reklamowym Facebook możecie też zarządzać, ile wydacie na kampanie. W panelu do wyboru jest dzienny lub całkowity budżet (każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, ale o tym opowiemy w kolejnym artykule).

W tym momencie Meta, do której należy Facebook, to już niemała rodzina aplikacji i usług. Menedżer reklam pozwala na umiejscowienie kampanii na różnych kanałach. Możesz skorzystać z opcji automatycznych umiejscowień (wtedy Facebook sam zdecyduje, gdzie powinny pojawić się Wasze reklamy, żeby przyniosły najwyższe wyniki), lub samemu zdecydować, które z dostępnych będą dla Was najlepsze.

Od czego zacząć reklamy na Facebooku?

Menedżer reklam FB może być obsługiwany zarówno z poziomu urządzenia stacjonarnego, jak i aplikacji mobilnej w systemach iOS czy Android. Aplikacja, tak samo jak wersja na desktop, umożliwia tworzenie i edytowanie reklam, monitorowanie ich skuteczności, zarządzanie budżetami reklamowymi i harmonogramami. Żeby uruchomić pierwszą kampanię, musisz mieć utworzone konto firmowe w narzędziu business.facebook na Facebooku. Twoje prywatne konto nie wystarczy.

Działania reklamowe na Facebooku zacznijcie przede wszystkim od uzupełnienia Ustawień Firmowych. Otworzycie je, klikając menu hamburgerowe (trzy kreski poziome po lewej stronie) “Wszystkie narzędzia” i wybierając ikonę z kołem zębatym.

menedżer reklam Facebook - ustawienia Firmowe

Tutaj po kolei do sprawdzenia są takie zakładki, jak:

 • Użytkownicy -> “Osoby” — gdzie przypiszecie pozostałych administratorów konta reklamowego.
 • Konta -> “Strony” — tam podepniecie istniejący już fanpage lub utworzycie nowy. Wszystko zależy od tego, czy strona, którą chcecie reklamować istnieje już na Facebooku.
 • Konta -> “Konta na instagramie” — tu po zalogowaniu przypisujecie istniejące konto do menedżera firmy.
 • Bezpieczeństwo marki -> “Domeny” — tam przypiszecie domenę swojej firmy. Weryfikacja domeny umożliwia kontrolowanie uprawnień do edycji linków i zawartości, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu Twojej domeny.
 • Metody płatności — tutaj przypisujecie do konta reklamowego kartę płatniczą. To bardzo ważne, ponieważ bez tego działania nie rozpoczniecie wyświetlania reklam.
 • Informacje o firmie -> Tutaj wypełniacie dane, które później mogą być niezbędne w przypadku kontaktu z Supportem.

Ostatnie miejsce, które warto odwiedzić to “Ustawienia płatności” w zakładce „Ustawienia konta reklamowego”.

Ustawienia płatności - konto reklamowe Facebook

W sekcji “Informacje o firmie” musicie(!) podać niezbędne dane, jeśli planujecie w przyszłości generować faktury za reklamy na Facebooku.

Od czego zacząć tworzenie kampanii na Facebooku?

Przede wszystkim od uświadomienia sobie, że każda kampania ma taką samą strukturę. Można to rozrysować w formie drzewka: Na samej górze jest Kampania, w niej zawierają się Zestawy reklam, a każdy zestaw może mieć pod sobą kilka kreacji reklamowych, nazywanych w menedżerze po prostu Reklamami.

Klikając zielony przycisk “Utwórz”, rozpoczynamy tworzenie Kampanii. W pierwszym kroku wybieramy spośród dostępnych celów:

kampania na Facebooku - menedżer reklam

Wybierając cel reklamy, poświęćcie chwilę na zastanowienie się, który cel jest najbardziej zgodny z Waszymi założeniami biznesowymi. Po wybraniu i celu i kliknięciu “Kontynuuj” po prawej stronie otworzy się widok edycji kampanii. Warto na samym początku, bez uzupełniania informacji, przejść przez wszystkie jej poziomy (od nadrzędnego: kampanii, aż po najniższy, czyli reklamę).

tworzenie kampanii w menedżerze reklam na Facebooku

Na poziomie zestawu reklam możecie zdecydować, do jakiej grupy odbiorców ma trafić Wasza kampania, w jakich umiejscowieniach ma zostać wyświetlona oraz w jaki sposób chcecie rozdysponować budżet. Zdecydujecie, gdzie ma zostać wykonana konwersja oraz jak reklama ma być optymalizowana (pod kątem maksymalnej liczby wyświetleń, kliknięć linku lub unikatowego zasięgu dziennego). W tym miejscu też (od czerwca 2023) wyświetlając reklamy na obszarze Europy, jesteśmy zobligowani do określenia Beneficjenta oraz Płatnika reklamy (jeśli nie są to dwa te same podmioty).

Na poziomie reklamy z kolei decydujemy o całej konfiguracji kreacji: od typu materiału reklamowego, poprzez grafiki, teksty, nagłówki, linki aż do monitorowania użytkowników i ich działań.

Konto reklamowe Facebook — jeszcze więcej zalet

Kiedy już przygotujecie kampanię, określicie grupę docelową, ustawicie budżet i zobaczycie pierwsze wyniki, szybko zorientujecie się, że to dopiero początek! Konto reklamowe Facebook pozwala na edycję większości parametrów w trakcie trwania kampanii. Możesz edytować wiele reklam jednocześnie — wstrzymać je, powielić i ponownie uruchomić w dogodnym dla Ciebie momencie.

Możecie też przemyśleć utworzenie dynamicznych reklam (ta opcja do zaznaczenia na poziomie zestawu reklam), które wykorzystują komponenty, takie, jak obrazy, filmy i tekst. Łączą je na bazie algorytmów w sposób indywidualnie dopasowany do odbiorców.

Facebook reklamy — przydatne wskazówki

Pamiętajcie, że Facebook sprawdza reklamy przed emisją. Dlatego warto przygotować kampanię kilka dni przed jej planowanym rozpoczęciem. Proces weryfikacji zazwyczaj zajmuje około 24 godzin, ale może potrwać dłużej. Ustawcie datę rozpoczęcia kampanii z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, uwzględniając czas na weryfikację.

Za każdym razem, kiedy Wasza reklama wyświetla się odbiorcom, algorytm Facebooka dowiaduje się więcej o grupie docelowej i preferowanych przez nią formatach. Nazywa się to fazą “Uczenia się”. To moment, w którym wyniki kampanii są mniej stabilne, a koszt działania może być wyższy. Żeby reklama opuściła tę fazę, musi wygenerować 50 wyników zgodnych z celem, jaki określiliście na samym początku tworzenia kampanii.

Warto też pamiętać, że wprowadzanie zmian w reklamach “cofa” kampanię do początkowej fazy uczenia się. Dlatego, jeśli zauważycie w niej drobne błędy lub wiecie, że będzie trzeba podmienić treść — zróbcie to jak najszybciej.

To, na jakim etapie jest obecnie Wasza reklama i ile jeszcze wyników musi wygenerować, aby opuścić fazę uczenia się, znajdziecie w kolumnie “Realizacja”.

Menedżer reklam FB to dodatkowe możliwości dla Was — przekonajcie się sami

Dzięki dostępnym narzędziom pomiarowym możecie sprawdzić, które komunikaty skutecznie zachęcają odbiorców do określonych aktywności. Analizując je, możecie udoskonalić nie tylko przekaz waszych reklam na Facebooku, ale także dalszą strategię budowania marki. Gdy już dowiecie się, co najlepiej sprawdza się w Waszej firmie, wykorzystajcie te informacje, aby zaktualizować reklamy. Analizujcie schematy i powielajcie te, które przynoszą najlepsze wyniki. Do dzieła!

Zapisz się do newslettera
aby otrzymać darmową checkliste 11 błędów w kampaniach na Facebooku

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń
  * Pole obowiązkowe
  5/5 - (7 votes)

  Bożena Kurzyńska

  SOCIAL MEDIA/PERFORMANCE MARKETING
  Pieczenie to moja pasja. Lubię testować nowe smaki, jak i w kółko próbować wszystkiego, co pistacjowe. W eCommerce Team zajmuję się prowadzeniem social media i działań płatnych.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Karolina Jurgowiak
  Przygotuj swój e-commerce na święta! Jak przygotować sklep internetowy na Gwiazdkę? Jak zwiększyć sprzedaż? Odpowiedź tutaj ⤴️
  Bożena Kurzyńska
  Być może słowo „blog” kojarzy Wam się tylko jako internetowy pamiętnik. Szczerze mówiąc, nie jest to najszczęśliwsza konotacja. Mało tego, nie dziwi nas, że nie jesteście przekonani, kiedy ktoś mówi, że „trzeba zacząć prowadzić firmowego bloga”. Dlaczego więc próbujemy zmienić Wasze zdanie? W tym artykule opowiemy, co to jest content
  copywriting SEO
  Małgorzata Marcinkowska
  Co myślisz, kiedy słyszysz copywriting SEO? Zapewne pierwszą rzeczą, jaka przyjdzie Ci na myśl, będzie tekst przesycony frazami kluczowymi we wpisach blogowych. To jednak nie do końca prawda. Pojęcie to wymaga zdecydowanie szerszego spojrzenia, na wiele różnych aspektów, które ostatecznie składają się na lepszą pozycję Twojej strony w wyszukiwarce internetowej.
  narzędzia SEO
  eCommerce Team
  Niezbędne w pracy każdego pozycjonera jest odpowiednie przygotowanie strategii, analiza strony, konkurencji i innych aspektów wpływających na pozycje w wynikach wyszukiwania. Z pomocą przychodzą różne narzędzia SEO. Dzięki nim w szybszy i łatwiejszy sposób można ocenić kondycję strony oraz rynek, na którym funkcjonuje przedsiębiorstwo.  W poniższym artykule przedstawimy i omówimy