ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Video marketing – jak wykorzystać jego potencjał?

/Blog

Video marketing – jak wykorzystać jego potencjał?

Tomasz Kaczmarek
Video marketing

Czy wiedzieliście, że przeciętny okres skupienia uwagi człowieka, to zaledwie 8 s? Dla nas, osób odpowiedzialnych za promowanie firm, produktów i usług, stanowi to poważne wyzwanie. Przyciągnięcie uwagi odbiorców w internecie jest trudne, a gdy już się uda, dysponujemy jedynie 8 sekundami, aby zainteresować ich tym, co mamy do zaoferowania. Przewrotnie „na szczęście”, problem ten dotyczy nas wszystkich, więc razem możemy go rozwiązać. Kluczem do sukcesu może być videomarketing.

Dlaczego warto wykorzystać wideo w marketingu?

 1. Dominacja rynku – aplikacja TikTok cieszy się dużą popularnością, Instagram faworyzuje Reels, a algorytm Facebooka także działa na korzyść wideo. To sprawia, że wiele firm (w tym prawdopodobnie Twoja konkurencja) stosuje materiały filmowe.
 2. Ulubiony format użytkownikówState of Video Marketing Survey 2022 informuje, że przeciętnie spędzamy na oglądaniu filmów w internecie aż 19 godzin tygodniowo! Jest to najchętniej konsumowany format, co oznacza spory potencjał w przynoszeniu konwersji.
 3. Istotny element w strategii SEO – platforma YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką internetową, a dodatkowo umieszczone na niej filmy wysoko indeksują się również w Google, które zajmuje pierwsze miejsce w tym samym rankingu. 
 4. Łatwość odbioru – animacje i filmy świetnie sprawdzają się w materiałach edukacyjny, które w tekście pisanym są trudne do przekazania. 
 5. Mobile friendly – według Statista 77% badanych ogląda wideo na telefonie lub tablecie. Również Facebook zwraca uwagę, że prawdopodobieństwo oglądania wideo każdego dnia przez użytkowników mobilnych jest 1,5 raza większe niż na komputerze. Wniosek nasuwa się sam: wideo musi być tworzone z myślą o urządzeniach przenośnych.

Jak zacząć nagrywać video?

Na początku warto zastanowić się nad celem działań marketingowych. Pomogą Wam w tym poniższe pytania:

 • Kim są nasi odbiorcy, jak i gdzie spędzają czas w internecie?
 • Jakie treści ich interesują?
 • Kto jest dla nich wzorem?
 • Na jakim etapie zainteresowania Waszą marką chcecie do nich docierać? 

W przypadku wideo marketingu warto zadać sobie jeszcze dwa ważne pytania:

 • Po co Wam film i jaki cel chcecie osiągnąć?
 • Czy jesteście w stanie zrealizować nagrania samodzielnie z posiadanym sprzętem, czy bezpieczniej i szybciej będzie skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej?

Wybór odpowiedniego formatu nagrania 

Format wideo warto dobierać, na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania. Żeby nieco Wam ułatwić podjęcie dobrej decyzji, przygotowaliśmy poniżej listę najpopularniejszych formatów:

Filmy wizerunkowe – przedstawiają Was, Wasz zespół, produkty i charakter marki. Sprawdzają się do zwiększania brand awareness i pokazywania marki. 

Tutoriale i explainery – szczególnie przydatne podczas prezentowania trudniejszych zagadnień, bardzo dokładnie tłumaczą działanie produktu czy usługi. Wykorzystują zmysł słuchu, a graficzna prezentacja jest znacznie łatwiejsza do przyswojenia przez odbiorcę.

Webinary/wywiady – świetny sposób na zaangażowanie innych osób – partnerów biznesowych, klientów w roli ekspertów. Pozwalają na dostarczenie konkretnej wiedzy, jednak wymagają wcześniejszego przygotowania merytorycznego oraz technicznego.

Transmisje live – pozwalają na wzięcie udziału w wydarzeniach z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że organizator zadba o wcześniejsze rozpromowanie transmisji oraz będzie w stanie utrzymać dołączających do niej użytkowników. 

Koniecznie pamiętajcie też o formatach pionowych typu TikTok, czy Reels – są to krótkie filmy, zdecydowanie mniej formalne. Mogą mieć różne cele np. edukację, rozbawienie. Wybaczają różnie niedociągnięcia w nagrywaniu, więc zatrudnianie agencji do ich tworzenia nie zawsze jest konieczne.

Produkcja wideo 

Podczas tworzenia materiału filmowego warto, abyście pamiętali o kilku ważnych wskazówkach. Są one o tyle istotne, że powinniście mieć je z tyłu głowy nawet, jeśli podjęliście już decyzję o współpracy z agencją/domem produkcyjnym. 

1. Poprawianie wideo jest kosztowne i trudne

W porównaniu do edytowania tekstu, czy grafik, błędy w materiale wideo są bardzo kosztowne i trudne do naprawienia. Dlatego ważne jest, abyście przejrzeli scenariusz i sprawdzili cały zamysł przed rozpoczęciem produkcji. W postprodukcji może okazać się, że naprawa błędów będzie niemożliwa.

2. Każdy etap produkcji wideo jest ważny

Produkcja filmowa składa się z trzech etapów: preprodukcji, produkcji i postprodukcji. W preprodukcji powstaje scenariusz, wybierani są aktorzy i ustalana jest cała logistyka. W etapie produkcji w ruch idą kamera i mikrofon, a w postprodukcji nagrane materiały są selekcjonowane, łączone i upiększane. Wszystkie trzy etapy są równie ważne, dlatego każdemu z nich należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi, aby efekt końcowy był jak najbardziej satysfakcjonujący.

3. Zmieniające się dane

Jeśli chcecie włączyć do wideo informację, że Wasza firma istnieje już od 9 lat, pamiętajcie, że za rok ta informacja przestanie być aktualna. Lepiej więc podać dokładny rok założenia firmy. W przypadku treści, które mogą szybko ulec zmianie i dezaktualizacji, warto umieścić je na planszach. Dzięki temu łatwiej będzie je aktualizować i poprawiać w przyszłości.

4. Więcej materiału to lepiej!

Zapewne wiecie, że wideo do internetu powinno być krótkie i treściwe, a pierwsze pięć sekund jest kluczowe. To prawda, ale nie oznacza to, że musicie nagrywać niewielką ilość materiału. Lepiej jest nagrać więcej materiału i później w postprodukcji wybrać najlepsze fragmenty, niż mieć za mało i zadowolić się niższą jakością. Dlatego nie bójcie się nagrywać więcej!

5. Nie ograniczajcie się do jednego filmu!

W trakcie organizowania planu zdjęciowego, niezależnie czy robicie to samodzielnie, czy z agencją, zastanówcie się, czy nie warto nagrać kilku filmów o różnej tematyce. W ten sposób zaoszczędzicie na kosztach stałych i czasie. 

Wskazówka: jeśli w materiałach mają występować te same osoby, zadbajcie jedynie o to, by miały co najmniej dwa zestawy ubrań!

6. Wykorzystajcie w pełni potencjał materiałów wideo!

Zawsze pamiętajcie, aby nagrywać i fotografować wszystko, co dzieje się na planie. Takie materiały z perspektywy osoby trzeciej mogą okazać się interesujące zarówno dla Waszej publiczności, jak i dla pracowników, którzy biorą udział w nagraniach. Te materiały, znane jako „behind the scenes” można wykorzystać w różnych celach. Z tego powodu podczas nagrywania upewnijcie się, że ewentualna zmiana ich formatu będzie możliwa.

Przed rozpoczęciem pracy powiadomcie ekipę, że potrzebujecie także materiałów w formacie pionowym lub kwadratowym – tak aby nadawały się do publikacji na innych mediach społecznościowych. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie dodatkowych ujęć, ale czasem można je wyciąć z pełnych klatek. Pamiętajcie również, że w niektórych przypadkach wartościowa jest sama ścieżka dźwiękowa, którą można traktować jak podcast.

FAQ, czyli odpowiedzi na najpopularniejsze pytania przed nagraniem wideo

Czy tekstu uczyć się na pamięć?

Uczenie się na pamięć w przypadku wideo nie jest dobrym pomysłem – recytacja nie wygląda naturalnie, a zgubienie jednego słowa powoduje zacięcie i dodatkowy stres, co sprzyja dalszym pomyłkom. Jest wiele sposobów na rozwiązanie tego problemu podczas nagrania. Oto 3 najpopularniejsze z nich:

 1. Często sugerujemy “aktorom” spisanie swoich myśli, a następnie uporządkowanie w krótki plan. Dzięki temu przed kamerą opowiadają własnymi słowami, a w razie potrzeby mogą wspomóc się gotowym planem.
 2. Prompter, jego koszt zamyka się w kilkuset złotych, niekiedy wynosi mniej. Narzędzie wyświetla tekst, w taki sposób, że oglądający ma wrażenie, że oczy aktora są skierowane w obiektywy. Pamiętajcie, że używanie promptera wymaga wprawy – dużo trudniej utrzymać naturalną intonację i tempo wypowiedzi. 
 3. Czasami dobrym rozwiązaniem jest forma wywiadu. Wcześniej przygotowane i ustalone pytania zadaje ktoś ktoś zza kamery. Pozwala to zredukować stres, ale nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest możliwe.

Jak się ubrać?

Ubranie powinno być dopasowane do nagrywanych materiałów, a także komfortowe dla klienta, czy aktora. Mimo to warto unikać drobnych wzorów (pasków, kropek, kratek), gdyż wywołują one na nagraniu efekt mory, czyli „skakania obrazu w oczach”. Zrezygnujcie także z czerni. 

Prezes, pracownik, czy aktor? Kto powinien wystąpić w wideo? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od założonego celu i rodzaju filmu. Najważniejsze, żeby przed kamerą stała osoba, która dobrze czuje się przed obiektywem i jest związana z tematyką filmu. Specjalista w dziedzinie opowiadający o wdrożeniach będzie bardziej przekonujący niż prezes, czy szef marketingu nie znający zagadnienia.

Co, jeśli ujęcie źle wyjdzie?

Podczas nagrywania często korzysta się z więcej niż jednej kamery, a sam materiał można powtórzyć parę razy. Dodatkowo dochodzi montaż, w którym można skorygować wiele niedociągnięć. Na początku filmowej przygody warto realistycznie oceniać samych siebie i nie być zbyt krytycznym.

Wykorzystanie video w marketingu 

Jeśli jesteście zadowoleni z nagrania, czas zastanowić się, gdzie i jak je dystrybuować. Rozważcie to pod kątem koncepcji mediów own, paid i earned. Pamiętajcie też, że materiał może być umieszczony w kilku miejscach. Jakich? Sprawdźcie poniżej:

 • Strona internetowa – to dobre miejsce, aby opublikować: making-off, na przykład na stronie kariery lub „o nas”, explainer w FAQ czy firmowe story na stronie głównej lub film o zastosowaniu produktów na landing page. W przypadku publikowania na stronie, niewiele osób przegląda wszystkie możliwe zakładki, więc dublowanie treści może mieć sens (jednak z umiarem!).
 • Kanał na YouTube – jest to świetne miejsce do gromadzenia wszystkich wideo firmy, a także przemawia za nim łatwość linkowania w innych miejscach.
 • Social media – pamiętając o zakładanym celu, w social mediach macie sporą dowolność w przypadku długości, treści i formatu.
  Wskazówka: Śmiało możecie przypominać co jakiś czas odbiorcom materiały już raz opublikowane – wystarczy, że zatroszczycie się o oryginalny opis i odpowiednią częstotliwość publikowania.
 • Google Ads – to dobre rozwiązanie, jeśli zamierzacie promować swoje filmy np. na YouTube. Wideo możecie przedstawić w różnych formatach: od krótkich bumper ads, aż po reklamy sekwencyjne. Do tego dochodzi możliwość targetowania. Jest w czym wybierać!
 • Spotify, Apple Podcast, Podbean, Simplacast – wydobywając z materiałów filmowych ścieżkę dźwiękową możecie publikować podcasty równolegle na paru platformach. W ten sposób zwiększycie szanse dotarcia do jak największej grupy.
 • Newsletter – pamiętajcie o poinformowaniu swoich subskrybentów o nowym wideo. To może skutkować nowymi konwersjami lub podaniem treści dalej. 
 • Offline – filmy, to świetnym materiał promocyjny. Szczególnie, kiedy chcemy przykuć uwagę np. podczas targów. Jeśli któreś wideo zadziała również bez dźwięku możecie wykorzystać napisy lub skupić się na komunikacji obrazem. 

Wskazówka: w przypadku strony internetowej i YouTube koniecznie pamiętajcie o SEO! Skorzystajcie z atrybutów title, description oraz uzupełnijcie Open Graph tak, by wideo było „zrozumiałe” dla botów wyszukiwarek. Dzięki temu zwiększycie możliwość wyszukiwalności. 

Tworząc filmy, pamiętajcie że odpowiednio dobrany video marketing może zwiększyć Waszą rozpoznawalność na rynku, a rozsądne podejście do produkcji i dystrybucji sprawi, że materiałów nie zabraknie na dłuższy czas.  

Sprawdź również naszą ofertę w zakresie tworzenia materiałów video – https://ecommerceteam.pl/oferta/video-marketing/

5/5 - (8 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Tomasz Kaczmarek

  CZŁONEK ZARZĄDU/STRATEGIA/VIDEO MARKETING/ANALITYKA
  Pasjonuję się fotografią, górskimi wędrówkami i lubię spędzać czas blisko natury. W eCommerce Team odpowiadam za wszystko, co związane z serwisami www: analitykę, projektowanie, optymalizację.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  SEO-jak-zrobic-strone-internetowa
  Tomasz Kaczmarek
  SEO to proces optymalizacji serwisu pod kątem wyników wyszukiwania (z angielskiego: Search Engine Optimization). Mówiąc inaczej, to działania mające na celu „zaprzyjaźnianie” strony internetowej z wyszukiwarkami, takimi jak na przykład Google. Warto brać pod uwagę SEO podczas budowy każdej nowej strony internetowej. Kto kiedyś świadomie próbował pozycjonować swoją witrynę, wie
  Karolina Jurgowiak
  Przygotuj swój e-commerce na święta! Jak przygotować sklep internetowy na Gwiazdkę? Jak zwiększyć sprzedaż? Odpowiedź tutaj ⤴️
  Oliwia Stachowska
  Jak zrobić reklamę na Instagramie, aby nie przepalać budżetu i widzieć efekty? Tego dowiecie się z poniższego poradnika. Instagram nie tylko umożliwia dzielenie się zdjęciami i filmami, ale także oferuje możliwość promowania siebie i swojej działalności. Może to przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie świadomości marki, dotarcie do nowych klientów
  eCommerce Team
  Na sklepowych półkach i internetowych platformach nieśmiało pojawiają się świąteczne ozdoby, przyroda zaczyna szykować się do zimowego snu, a długie wieczory zdają się nie mieć końca. Wszystkie te znaki zwiastują nadejście jednego z najbardziej pożądanych przez część konsumentów piątku, czyli Black Friday. Początek sezonu przedświątecznej gorączki zakupowej dla niejednej firmy