Instagram Reels – czym są i jak stworzyć rolki na Instagramie

Instagram reels

Instagramowe rolki podbiły serca użytkowników na całym świecie i nikogo to chyba nie dziwi. TikTok pokazał, że internauci uwielbiają oglądać krótkie, dynamiczne i ciekawie przygotowane filmiki. Wystarczyło chwilę poczekać, by taka opcja pojawiła się także na Instagramie. Razem z nią pojawiło się wiele możliwości.

Na skróty

Co to jest rolka na Instagramie?

Rolki, czyli Instagram Reels, to krótkie, trwające maksymalnie 90 sekund filmiki, publikowane przez użytkowników. Są wyświetlane na naszej tablicy, więc możemy natknąć się na nie przeglądając aktualności. Powiedzmy sobie szczerze – ile razy zdarzyło się, że przeglądając Instagrama, zachęceni jedną rolką, spędziliśmy kilkanaście (albo kilkadziesiąt) minut na przeglądaniu kolejnych? Chyba każdy z nas dał się tak złapać. Na szczęście możemy przyznać, że wśród wielu publikowanych materiałów, często pojawiają się treści wartościowe, ciekawe i powodujące wybuchy śmiechu. Na to ostatnie trzeba uważać, jeśli rolki przegląda się np. w tramwaju. 😉

Gdzie wyświetlane są Instagram Reels?

Poza aktualnościami na tablicy, pomiędzy publikacjami innych kont, które obserwujesz (główny widok Instagrama), Reels można oglądać w dedykowanej zakładce u dołu (zaraz obok “Wyszukaj” oraz “Sklep”). Tam oglądasz kolejne rolki, przesuwając palcem w górę i w dół. Można je też znaleźć:

  •  na profilu użytkownika. Jeśli ktoś stworzy rolkę, na jego profilu pojawi się nowa zakładka( pomiędzy siatką profilu, a oznaczeniami) pod którą znajdą się wszystkie publikowane przez niego Reelsy.
  • w karcie Eksploruj, czyli miejscu, gdzie wyświetlane są losowe treści, dobierane na podstawie zainteresowań użytkownika.
  •  jako wyniki wyszukiwania po wpisaniu hasztagów.

Jak zrobić Reels na Instagramie?

Tutaj najważniejszy jest pomysł. Jeśli nasza rolka ma wywołać w odbiorcy jakieś uczucia i zachęcić go do interakcji, to musi być naprawdę dobra. Publikowanie „czegokolwiek” nie ma sensu, jeśli zależy Ci np. na poszerzeniu grona odbiorców. Pamiętaj też, że nawet najlepszy pomysł się nie sprzeda, jeśli nie będzie ładnie podany. Tworząc rolki warto zadbać o bardzo dobrą jakość nagrania, odpowiedni rozmiar pliku (1080 x 1920 pikseli) i precyzyjne dopasowanie dźwięku do obrazu.

Dodawanie rolki na Instagramie

Aby dodać rolkę wystarczy:

  1. Uruchomić aplikację Instagram.
  2. Wybrać opcję dodawania materiałów (plusik w prawym górnym rogu).
  3. Nacisnąć odpowiednią opcję z dostępnych na dole ekranu (są tam: opublikuj, relacja, rolka i na żywo).
  4. Nagrać wideo lub wybrać to, które jest już zapisane w galerii w telefonie.
  5. Wybrać opcję Edytuj klipy, aby zobaczyć swoje nagranie lub je skrócić.
  6. Dodać do rolki naklejki, napisy, dźwięk (własny lub dostępny na Instagramie) czy filtry.
  7. Udostępnić gotową rolkę.

Instagram Reels a InstaStories

Pamiętaj, że to nie to samo. Stories na Instagramie znacznie różnią się od rolek, przede wszystkim gronem odbiorców. Stories widzą głównie osoby, które obserwują Twój profil. Instagram Reels wyświetlane są wszystkim użytkownikom serwisu. Dzięki temu treści, które publikujesz w formie rolek, mogą docierać także do osób, które wcześniej nie wiedziały o Twoim istnieniu. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy Ci na dotarciu do nowych osób i może przynieść bardzo wielu nowych obserwujących, kiedy pomysł “chwyci” i spodoba się użytkownikom. Narzędzie InstaStories lepiej sprawdza się w komunikacji z osobami, które już Cię znają i chcą widzieć Twoje treści w swoich aktualnościach.  

Instagram Reels – dlaczego warto je publikować?

Jeśli prowadzisz firmę i reklamujesz swoje usługi, instagramowe rolki są dla Ciebie kolejną szansą na rozwój. Zachęcające wideo może być tym elementem, który sprawi, że dana osoba podejmie ostateczną decyzję o zakupie Twojego produktu. Algorytmy Instagrama pozwolą Ci także na dotarcie do zupełnie nowych odbiorców. Reakcje na rolki zachęcają do ruchu na profilu i zwiększają zaangażowanie użytkowników. Dodatkowo pokazujesz, że firma, którą prowadzisz, podąża za trendami i wychodzi naprzeciw potrzeb klienta, a nie zostaje w tyle. W ciekawy, kreatywny sposób budujesz wizerunek marki.

Jeśli nie prowadzisz jeszcze konta na konta firmowego na Instagramie w poniższym wpisie pokazujemy jak je założyć! – https://ecommerceteam.pl/blog/social-media/jak-zalozyc-konto-firmowe-na-instagramie/

Wszystkie te plusy mogą przyczynić się do najważniejszej rzeczy – zwiększenia sprzedaży Twoich produktów i usług. A o to przecież chodzi, prawda? 

5/5 - (4 votes)
Tomasz-Kaczmarek-eCommerce_Team

Tomek Kaczmarek 
eCommerce Team 

Jesteś zainteresowany usługą?

Sprawdź nasze inne wpisy!