Formaty reklam video na YouTube

Formaty reklam video na YouTube - grafika

Formaty reklam video na YouTube są bardzo zróżnicowane. To, który wybierzemy jest bardzo ważne w kontekście celu jaki zamierzamy osiągnąć. Liczba internautów w Polsce w maju 2019 roku wyniosła ogółem 28,3 mln. Z czego prawie 20mln korzysta z platformy YouTube. Daje to zasięg ponad 69,7%. (dane: PBI/Gemius maj 2019). Można śmiało stwierdzić, że reklamy na YouTube stanowią ogromną konkurencję dla tych telewizyjnych, a ich zasięg i możliwość analizy to największa zaleta.

Kiedy mamy już opracowane cele kampanii — możemy przemyśleć, jaki typ reklamy chcielibyśmy wykorzystać. Do wyboru mamy różne formaty reklam na YouTube.

Formaty reklam na YouTube – reklamy in-stream możliwe do pominięcia

Tego typu format pojawia się przed filmami, w ich trakcie, a także po nich i w różnych witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google.
Jak wygląda płatność? Płacisz, gdy użytkownik obejrzy 30 sekund filmu (lub cały film, jeśli jest on krótszy niż 30 sekund) albo wejdzie z nim w inną interakcję – zależnie od tego, co nastąpi wcześniej (w przypadku stawek CPV — Cost Per View). Jeśli natomiast wybrałeś cel: docelowa wartość CPM lub docelowy CPA i maksymalizacja liczby konwersji — płacisz za wyświetlenia.

Cele, z jakimi łączą się kampanie tego typu, to:

    • sprzedaż,
    • ruch w witrynie,
    • świadomość i zasięg marki,
    • potencjalni klienci,
    • rozważanie zakupu produktu danej marki.

Formaty reklam na YouTube – reklamy in-stream niemożliwe do pominięcia

Ten format reklam na YouTube pojawia się przed filmami, w ich trakcie, a także po nich i w różnych witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google. Trwają one maksymalnie 15 sekund, a użytkownicy nie mogą ich pominąć.

Jak wygląda płatność? Płacisz za każde wyświetlenie. Reklamy in-stream niemożliwe do pominięcia są objęte strategią docelowa wartość CPM, więc płacisz za każde wyświetlenie reklamy.

Cele, z jakimi łączą się kampanie tego typu, to:
świadomość i zasięg marki

Formaty reklam na YouTube – reklamy wideo discovery

Reklamy Discovery pojawiają się w wynikach wyszukiwania na You Tube, obok filmów lub na stronie głównej YouTube na komórki. Składają się z tekstu i miniatury pobranej z filmu. Rozmiary i wygląd reklamy mogą się zmieniać w zależności od miejsca wyświetlania, ale reklamy wideo Discovery zawsze zachęcają użytkowników do kliknięcia umożliwiającego obejrzenie filmu. Po kliknięciu materiał wideo wyświetli się na stronie odtwarzania filmu lub na stronie kanału w YouTube.

Jak wygląda płatność? Płacisz jedynie wtedy, kiedy użytkownik kliknie reklamę.

Cele, z jakimi łączą się kampanie tego typu, to:
rozważanie zakupu produktu danej marki

Bumpery reklamowe

Trwają maksymalnie 6 sekund, dlatego muszą szybko i skutecznie przyciągać uwagę. Można je odtwarzać przed filmem, w jego trakcie lub po nim. Widzowie nie mogą pominąć reklamy. Pojawiają się w filmach w YouTube oraz w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google.

Jak wygląda płatność? Bumpery są objęte strategią docelowa wartość CPM, więc płacisz za każde wyświetlenie reklamy.

Cele, z jakimi łączą się kampanie tego typu, to:
świadomość i zasięg marki

Reklamy w banerze masthead

Można je zarezerwować tylko u przedstawiciela handlowego Google. Ten format polecany jest do zwiększania świadomości wśród klientów odnośnie do premiery rynkowej nowego produktu lub nowej usługi. Wyświetla się różnie w zależności od miejsca, w którym jest oglądana (telewizor, telefon, komputer).

Jak wygląda płatność? Reklamy w banerze masthead są dostępne tylko na podstawie rezerwacji, więc opłaty są naliczane według stałej stawki za dzień (CPD) lub kosztu tysiąca wyświetleń (CPM). Zespół reklamowy Google pomaga w oszacowaniu stawki i docelowej liczby wyświetleń w kampanii.

A na zakończenie! Dla wszystkich, którzy są raczej wzrokowcami (😉), przygotowaliśmy grafikę z najciekawszymi informacjami, dotyczącymi reklam na YouTube, które znalazły się w naszym tekście.

Formaty reklam video na You Tube - infografika

5/5 - (3 votes)
Tomasz-Kaczmarek-eCommerce_Team

Tomek Kaczmarek 
eCommerce Team 

Jesteś zainteresowany usługą?

Sprawdź nasze inne wpisy!