SEO to proces optymalizacji serwisu pod kątem wyników wyszukiwania (z angielskiego: Search Engine Optimization). Mówiąc inaczej, to działania mające na celu „zaprzyjaźnianie” strony internetowej z wyszukiwarkami, takimi jak na przykład Google.
Warto brać pod uwagę SEO podczas budowy każdej nowej strony internetowej. Kto kiedyś świadomie próbował pozycjonować swoją witrynę, wie jak bardzo jest to ważne. Pozostało przekonać ludzi, którzy świadomie lub nieświadomie ignorują ten krok.
Po co dbać o SEO?
Aby pojawiać się częściej i bliżej pierwszego miejsca w wynikach wyszukiwania. Gwarantuje nam to niezwykle cenny ruch na naszej stronie internetowej. Ludzie, którzy interesują się tematem – niezależnie czy będzie to kupno butów czy wzięcie kredytu – mają w głowie coś, co skłoniło ich do wpisania zapytania w wyszukiwarkę. Nie jest to przypadkowe kliknięcie w baner reklamowy czy szybkie skanowanie sieci pod kątem dostępności różnych produktów. To dla nas wartościowy ruch, który będzie niezależny od nakładów finansowych na reklamę.Jak dbać o SEO?
Przede wszystkim: ułatwiając wyszukiwarce pracę. Proces indeksowania treści wygląda w uproszczeniu tak, że roboty Google skanują treść całego serwisu i tworzą kopię w swoich bazach. Roboty „czytają” teksty, sprawdzają obrazki i opisy tych obrazków (na przykład title – to co się wyświetla, gdy najedziemy na obraz myszą), starają się zrozumieć strukturę treści oraz sprawdzają co kryje się pod linkami (w ten sposób trafiły na naszą stronę i w ten sposób „pójdą sobie dalej” – dlatego linkowanie wewnątrz strony i z zewnątrz do strony jest tak ważne w tym procesie!). Tak powstaje indeks stron. W momencie, w którym w Google wpiszemy jakieś zapytanie, wyszukiwarka dokonuje szybkiego przeglądu swoich zaindeksowanych wyników i podaje nam – zdaniem doskonalonych ciągle algorytmów – najlepsze odpowiedzi. Gdy po naszej stronie internetowej roboty indeksujące wyszukiwarki będą się poruszały bez przeszkód, napotkają atrakcyjną treść, podzieloną adekwatnymi nagłówkami, jest wielka szansa, że będziemy się w wynikach wyszukiwania wyświetlać raczej wyżej niż niżej.O czym musisz pamiętać, tworząc serwis?
- Tytuł serwisu, zawarty w adresie www, to najmocniejsze „słowo kluczowe” – Twoja strona bardzo szybko będzie się wysoko wyświetlała po wpisaniu jej nazwy w wyszukiwarkę.
- Przyjazny link to link w stylu: stronaglowna.pl/kategoria/tytul-wpisu – roboty wyszukiwarki z adresów czerpią informację o czym jest dany serwis, więc warto stosować przejrzyste i nasycone słowami kluczowymi linki. Taki adres to również informacja dla Twojego czytelnika, a więc zwiększa również wrażenia UX (z angielskiego: user experience).
- Zaplanuj strukturę swojego serwisu! Strona typu one-pager pozycjonuje się wolniej z powodu małej ilości treści. Rozbudowany serwis z podstronami „wskoczy na pozycje” szybciej. Możesz przeczytać ten kompleksowy poradnik na temat planowania strony.
Co możesz zrobić dobrego dla robotów skanujących? (checklista).
- Twórz treści o długości minimum 300 wyrazów.
- Pomyśl jak byś formułował/sformułowała zapytanie wpisane w wyszukiwarkę Google, gdybyś chciał/chciała znaleźć stronę którą tworzysz. Potraktuj to jako tzw. „frazę kluczową”. Użyj tej frazy kilkukrotnie w treści tekstu.
- Użyj frazy kluczowej w nagłówku H2 (możesz kilka razy).
- Rozważ użycie frazy kluczowej w tytule.
- Dodaj link do podstrony, która jest zbliżona tematycznie do tej, którą tworzysz – zadbaj, żeby robot mógł spędzić trochę czasu u Ciebie.
- Podobnie zrób, linkując do strony którą tworzysz z innych podstron swojego serwisu.
- Dodaj meta opis i tytuł – umożliwia to np. wtyczka Yoast SEO. Nie bój się użyć frazy kluczowej w treści opisu. To zostanie wyświetlone, gdy Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwania.
- Przede wszystkim pisz na temat i staraj się dostarczyć użytkownikowi treści, której szuka. Jeśli wyszukiwarka zaprowadzi go do Twojego tekstu, za to tekst będzie kompletnie nie na temat – użytkownik zaliczy szybkie odbicie. Im więcej takich odbić, tym więcej sygnałów do wyszukiwarki o treści – mniej więcej – takiej “to może nie być na temat, trzeba to wrzucić niżej”.
5/5 - (2 votes)