ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Prowadzenie profilu social media w kilku językach

/Blog

Prowadzenie profilu social media w kilku językach

Małgorzata Marcinkowska
profil w kilku językach - miniatura artykulu

Zastanawialiście się kiedyś, po co prowadzić profil w kilku językach? Spójrzcie na to z innej strony: nie da się dobrze komunikować, jeśli ludzie nie rozumieją tego, co mówicie. Pytanie, jak osiągnąć to porozumienie, kiedy Wasi odbiorcy mówią w różnych językach? Z artykułu dowiecie się, jak zarządzać wielojęzycznym profilem w social mediach tak, aby skutecznie budować swoją markę na zagranicznych rynkach.

Różne wersje językowe na Facebooku – jak prowadzić profil?

Jeżeli Waszego fanpage obserwują osoby z różnych krajów, to powinniście zadbać, aby zrozumiały, o czym piszecie. Dlatego warto, żebyście jako twórcy pamiętali o dostarczaniu wartościowych treści w każdym języku, którym się posługujecie. Możecie w tym celu przygotować tłumaczenia postów. Facebook oferuje możliwość stworzenia kilku wersji językowych dla postów. Jak działa? Włączacie tę funkcję w ustawieniach profilu i dodajecie różne wersje tekstu dla różnych języków.

Jak to zrobić? 

 1.  Kliknij w ikonkę swojego zdjęcia profilowego, która znajduje się w prawym górnym rogu, obok ikonki dzwonka. 
 2. Tam znajdziesz opcję “Ustawienia i prywatność”.
 3. Po kliknięciu w nią pojawi się hasło “Języki”, a następnie “Wyświetl wszystkie ustawienia” i tak dotrzesz do opcji z naszego podglądu.  
różne wersje językowe Facebook fb

Niestety, jeśli chodzi o grafiki, możecie dodać tylko jedną wersję. Pojawia się więc ryzyko, że obcojęzyczni odbiorcy mogą nie zrozumieć, o co chodzi. Jest jednak na to sposób! Możecie używać uniwersalnych obrazków (bądź przyjąć, że językiem uniwersalnym jest — na przykład — angielski) albo zdjęć, które nie będą wymagały znajomości konkretnego języka. Jak widzicie, wersje językowe na Facebooku mogą być świetnym narzędziem do poszerzania zasięgu i budowania więzi z różnorodną społecznością.


Sprawdźcie również nasz wpis – Jak założyć konto firmowe na Facebooku?

Prowadzenie wielojęzycznego profilu Linkedin

LinkedIn umożliwia tworzenie profili w kilku wersjach językowych. Chociaż nie możemy zmienić języka naszego profilu, to możemy stworzyć dodatkowe profile w różnych wersjach. Ułatwia to innym użytkownikom znalezienie nas na tej platformie. Jak prowadzić profil w kilku językach na LinkedIn? Aby to zrobić, wystarczy przejść do sekcji „Dodaj profil w innym języku”. Znajdziecie ją po prawej stronie na swoim profilu. Dzięki temu użytkownicy LinkedIn będą mogli oglądać Wasz prywatny profil w swojej ulubionej wersji językowej.

Linkedin wersje językowe

Warto także w taki sposób przygotować informacje o naszej firmie. To przydatne, jeśli działamy w międzynarodowym środowisku lub chcemy w nim podjąć dyskusję. Możemy również dodać opis naszej działalności po angielsku, niemiecku lub innym języku, który jest ważny dla naszej grupy docelowej.
LinkedIn oferuje też opcję tłumaczenia maszynowego, ale nie pozwala w jednym poście ustawić różnych wersji językowych. Inną opcją są dwujęzyczne posty dodane w jednym wpisie. Niestety, może się to okazać za długie i nieczytelne dla odbiorców.

Warto też dostosować swój ton oraz styl do oczekiwań oraz zwyczajów kulturowych odbiorców z danego kraju lub regionu. Na przykład, jeśli tworzycie anglojęzyczny profil dla ludzi z rynku amerykańskiego, możecie posłużyć się bardziej bezpośrednim i pewnym siebie językiem. Inaczej musicie zadziałać w przypadku rynku francuskiego, gdzie może być preferowany bardziej formalny, uprzejmy ton.

Dobrym pomysłem będzie też dołączenie do grup na LinkedIn, które są związane z Waszą branżą lub zainteresowaniami w danym języku i kraju. Możecie także śledzić strony firm lub influencerów, którzy są autorytetami w danym obszarze. To pomoże Wam pozostać na bieżąco z trendami i wydarzeniami w danym sektorze lub rynku, a także nawiązać kontakty
z innymi profesjonalistami.

Jak prowadzić Instagram w różnych wersjach językowych? 

Jeśli chcecie prowadzić konto na Instagramie w różnych językach, to są na to dwie metody. Pierwszą z opcji może być ręczne tłumaczenie treści i publikowanie ich w jednym opisie do zdjęcia – na przykład pod sobą. To trochę mniej pracochłonne rozwiązanie i ma swoje ograniczenia. Trzeba uważać, żeby teksty nie były za długie i można używać maksymalnie dwóch języków, na przykład polskiego oraz angielskiego. Zauważcie jednak, że wielu użytkowników Instagrama potrafi posługiwać się dwoma językami, więc publikowanie treści w obu językach może przyciągnąć większą liczbę obserwujących. Dodatkowo warto pamiętać, że te opisy są pod sobą. To może utrudnić dotarcie do tego, który znajduje się na samym dole.

profil w kilku językach - na przykładzie pojedynczego posta

Drugie rozwiązanie często stosują duże marki, jak Netflix, Samsung czy Adidas. To nic innego jak tworzenie oddzielnych kont dla różnych krajów i języków. Dzięki temu łatwiejsze jest prowadzenie płatnych kampanii reklamowych przy pomocy Facebook Ads. Jeśli jednak działacie na mniejszą skalę, możecie ograniczyć się do stworzenia dwóch kont, na których będziecie udostępniać profesjonalnie przetłumaczone treści.

profil w kilku językach na przykładzie netflixa

Przeczytajcie również – Jak założyć konto firmowe na Instagramie?

Pisz treści w takim języku, z jakiego korzysta Twój target!

Obecnie serwisy społecznościowe oferują coraz więcej udogodnień, jednak niektóre z nich nadal są niedopracowane. Choć portale społecznościowe wychodzą nam naprzeciw również w tym aspekcie, to oferowane rozwiązania nie zawsze upraszczają prowadzenie wielojęzycznych profili. Dodatkowo niezbędna jest nie tylko biegła znajomość obu języków, ale także umiejętność dostosowania treści do różnych odbiorców oraz kultur i — przede wszystkim — opanowanie technicznych rozwiązań, by wszystko wyświetlało się w poprawny sposób.


Jeżeli potrzebujecie pomocy w prowadzeniu profili w kilku wersjach językowych, to skontaktujcie się z nami. Na bazie doświadczenia ze współpracy z zagranicznymi klientami możemy wesprzeć Wasze działalności również w tym aspekcie. Posiadamy też wsparcie profesjonalnych biur tłumaczeń, które posiadają kompetencje do tłumaczenia nawet bardzo specjalistycznych treści. Dopasowujemy też strategię marketingową do różnych rynków i grup docelowych. Zapewnimy spójność oraz skuteczność Waszego przekazu we wszystkich wersjach językowych.

Sprawdźcie również naszą ofertę – Social Media

4.9/5 - (7 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Maciej Świstoń
  Tworzenie atrakcyjnych treści w mediach społecznościowych jest niezwykle ważne, jeśli chcemy budować rozpoznawalność swojej marki w internecie. Kreatywny sposób komunikacji z odbiorcami wykorzystywany jest w szczególności na Instagramie, gdzie od dłuższego czasu popularnością cieszą się rolki.  Dynamiczne, krótkie filmy odtwarzane w pętli nie tylko angażują widza, ale pozwalają w szybki
  Agata Kieć
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował dokument zawierający rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów. Ma on rozwiać wszelkie wątpliwości związane z publikowaniem reklamy w social mediach. Nowe regulacje – po co i dla kogo? Ze względu na wzrost znaczenia influencer marketingu w ostatnich latach, wprowadzenie konkretnych zasad oznaczania
  Oliwia Stachowska
  Trudno przewidzieć, jaki dla marketingu będzie rok 2024 i jakie trendy będą tymi wiodącymi. Postanowiliśmy jednak podjąć to wyzwanie. Specjaliści, którzy tworzą nasz zespół, przedstawili swoje prognozy i wyjaśnili, skąd wzięły się ich przypuszczenia. Automatyzacja głupcze! – Tomasz Kaczmarek Automatyzacja procesów marketingowych będzie bardzo rozwojowym obszarem i moim zdaniem niezwykle
  Miniatura artykułu na blogu eCommerce Team o pozycjonowaniu
  Małgorzata Marcinkowska
  Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre strony internetowe pojawiają się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania Google, podczas gdy inne pozostają gdzieś w tyle? To dzięki odpowiedniej strategii pozycjonowania stron, która sprawiają, że witryna jest bardziej przyjazna dla robotów indeksujących i w konsekwencji bardziej widoczna dla potencjalnych klientów. Jeśli prowadzicie biznes