ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn?

/Blog

Jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn?

Małgorzata Marcinkowska

LinkedIn to nie tylko platforma społecznościowa, ale również potężne narzędzie do budowania wizerunku i rozwoju biznesu. W dzisiejszym świecie (gdzie obecność online ma ogromne znaczenie dla sukcesu zawodowego), posiadanie profesjonalnego profilu na LinkedIn może otworzyć wiele drzwi do nowych możliwości. Oto szczegółowy przewodnik, jak go stworzyć i efektywnie zarządzać Waszą obecnością na nim tak, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów oraz pracodawców.

Znaczenie LinkedIn w budowaniu marki osobistej

LinkedIn zmienił sposób, w jaki profesjonaliści kontaktują się ze sobą, wymieniają opinie oraz informują o rozwoju firm czy kariery. To platforma, gdzie możecie nie tylko prezentować swoje doświadczenie i umiejętności, ale także budować wartościowe relacje zawodowe, jak również dzielić się wiedzą branżową. Dlatego tak ważne jest, aby profil na LinkedIn był nie tylko kompletny, ale też wyróżniał się na tle innych.

1. Zacznijcie od podstaw: zdjęcie profilowe i tło

Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Przy wyborze zdjęcia profilowego warto postawić na ujęcie, które centralnie kadruje twarz. Unikajcie zdjęć, które są przestarzałe, czarno-białe lub przedstawiają Was w mało profesjonalny sposób. Pamiętajcie, że twarz jest najważniejsza, więc postarajcie się, aby była dobrze widoczna oraz odpowiednio oświetlona. Nie bójcie się uśmiechu – badania pokazują, że pozytywne i naturalne wyrażenie może działać nawet podświadomie na przeglądających.

Umieszczenie grafiki w tle daje dodatkową szansę na pokazanie się od strony zawodowej lub osobistej, która wspiera wizerunek profesjonalisty. Unikajcie sklejonych na szybko grafik, a zamiast tego postawcie na fotografię, która będzie podkreślać kompetencje. Jeśli macie umiejętności graficzne, możecie skorzystać z narzędzi takich jak Canva, aby stworzyć spersonalizowane tło, które będzie odzwierciedlać Wasz profesjonalizm i charakter działalności.

2. Nagłówek, to więcej niż aktualne stanowisko pracy

To szansa, aby w kilku słowach przyciągnąć uwagę oraz zainteresować odwiedzających. Zadbajcie przede wszystkim o SEO (Search Engine Optimization). Użyjcie słów kluczowych w nagłówku związanych z branżą oraz krótkiego, ale konkretnego stwierdzenia, które podkreśla szczególną wartość. To pozwoli zwiększyć widoczność profilu w wynikach wyszukiwania, jak również przyciągnąć uwagę osób, które poszukują specjalisty o Waszych umiejętnościach.

PS Przy okazji możecie też zmienić URL profilu na personalny, co sprawi, że będzie on łatwiejszy do zapamiętania i bardziej profesjonalny.

3. Podsumowanie: Wasza historia

Sekcja podsumowania to serce profilu na LinkedIn. To tutaj macie możliwość zaprezentowania tego, co może zyskać klient/pracodawca, jeśli zdecyduje się na współpracę. Jest przede wszystkim przedstawienie Waszego doświadczenia, cech, które ułatwiają osiągnięcie założonych celów czy rozwiązywanie bolączek biznesowych. Warto również umieścić w podsumowaniu wezwanie do działania i preferowaną formę kontaktu.

Pamiętajcie, aby unikać nadmiernie specjalistycznego języka, który może być niezrozumiały dla osób spoza danej branży. Jednocześnie warto również uwzględnić wspomniane już słowa kluczowe, które ułatwią odnalezienie profilu.

4. Jak dodać CV?

Niektórzy użytkownicy LinkedIna dodają swoje CV jako uzupełnienie profilu. Możecie znaleźć taką opcję w sekcji “Wyróżnione/Polecane” i dodać go jako załącznik w formatach PDF, DOC, DOCX i innych. Nie jest to jednak dobry pomysł, jeśli zależy Wam na tym, aby wyglądał on profesjonalnie. Musicie wiedzieć, że sam profil jest już taką formą CV. 

Lepiej skupić się na kompleksowym uzupełnieniu i wzbogaceniu profilu LinkedIn o istotne informacje.

5. Jak dodać umiejętności i kursy na LinkedIn?

Uzupełnienie kompetencji na LinkedIn jest ważnym krokiem w budowaniu wiarygodnego i atrakcyjnego profilu zawodowego. Dzięki odpowiednio zdefiniowanym umiejętnościom możecie zwiększyć Waszą wartość dla szerokiego grona profesjonalistów, co może otworzyć nowe możliwości współpracy czy rozwoju zawodowego. Dodatkowo, precyzyjnie określenie Waszych zdolności pomoże w wyróżnieniu się w tłumie oraz przyciągnięciu uwagi potencjalnych pracodawców. 

Jeśli chcecie uzupełnić profil o te informacje, to możecie tego dokonać w sekcji „Umiejętności i potwierdzenia”. Po kliknięciu opcji “Dodaj” wpiszcie nazwę kompetencji, którą chcecie dodać. LinkedIn automatycznie zasugeruje konkretne określenia, gdy zaczniecie pisać. Wybierzcie te, które najlepiej odzwierciedlają Wasze kompetencje oraz są najbardziej istotne dla branży.

6. Jak dodać zainteresowania?

Możecie to zrobić poprzez odwiedzenie stron firm, szkół lub profili influencerów, którymi jesteście zainteresowani i kliknięcie przycisku „Obserwuj”. Podobnie działa sekcja „Zainteresowania”. Tam także możecie przeglądać, wyszukiwać i dodawać strony firm, grup lub influencerów. Dzięki temu inni użytkownicy będą mogli zobaczyć, co Was interesuje oraz co śledzicie na LinkedIn. Jest to świetny sposób na nawiązanie nowych kontaktów.

7. Jak dodać język do profilu?

Tworzenie profilu w innym języku na LinkedIn nie tylko zwiększa widoczność Waszego profilu, ale także ułatwia nawiązywanie kontaktów i komunikację na międzynarodową skalę. Dzięki temu dostosowujecie się do globalnego środowiska biznesowego, co może zwiększyć Wasze szanse na znalezienie pracy.

Proces dodawania języków do profilu na LinkedIn jest stosunkowo prosty. Wystarczy przejść do ustawień swojego profilu na LinkedIn, kliknąć opcję edycji „Język profilu” i wybrać żądany język spośród dostępnych opcji. Następnie, jeśli to konieczne, dostosujcie imię, nazwisko oraz inne elementy profilu do wybranego języka. Dzięki temu Wasz profil będzie dostępny dla użytkowników korzystających z witryny w danym języku, co może znacząco zwiększyć szanse dotarcia do potencjalnych pracodawców czy klientów spoza kraju.

8. Rekomendacje i potwierdzenia

Rekomendacje od współpracowników, klientów czy menedżerów są dowodem na posiadanie określonych kompetencji. Jest to niezwykle ważne dla budowania wiarygodnego profilu. Reguła wzajemności mówi, że jeśli ktoś poleci nas, my też jesteśmy bardziej skłonni go polecić. Dlatego warto nawzajem wspierać się rekomendacjami, budując silne relacje z innymi użytkownikami.

Potwierdzenia umiejętności również są dodatkowym atutem. Dzięki temu będziecie bardziej wiarygodni w oczach innych użytkowników oraz potencjalnych klientów czy pracodawców.

Aktywność na LinkedIn

Bycie aktywnym na LinkedIn to więcej niż tylko aktualizowanie profilu. Regularne publikowanie wartościowych treści, artykułów, komentowanie postów z branży czy udział w dyskusjach zwiększa Waszą widoczność na LinkedIn i pozwala na budowanie silnej sieci kontaktów. Dzielcie się wiedzą, doświadczeniami czy spostrzeżeniami z branży. Pokażcie, że jesteście ekspertami w Waszej dziedzinie.

Profil na LinkedIn to cyfrowy wizerunek

Profesjonalnie zbudowany profil jest kluczem do budowania silnej marki osobistej. Pamiętajcie, że LinkedIn jest platformą ciągle ewoluująca, więc regularne aktualizowanie profilu i dostosowywanie go do obecnych trendów jest równie ważne, co jego początkowe stworzenie. Nie zapominajcie o regularnej aktywności oraz budowaniu wartościowych relacji zawodowych. Dzięki temu zwiększycie Wasze szanse na sukces zawodowy, jak również rozwój osobisty. 

5/5 - (11 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Agata Kieć
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował dokument zawierający rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów. Ma on rozwiać wszelkie wątpliwości związane z publikowaniem reklamy w social mediach. Nowe regulacje – po co i dla kogo? Ze względu na wzrost znaczenia influencer marketingu w ostatnich latach, wprowadzenie konkretnych zasad oznaczania
  migracja strony a seo miniatura artykułu
  Agata Kieć
  Decyzja o przeniesieniu witryny to poważna zmiana, która może skutkować utratą zdobytych w SERP (Search Engine Result Page – strona z wynikami wyszukiwania) pozycji, co spowoduje zmniejszenie ruchu organicznego. Mając świadomość tego ryzyka, warto dokładnie zaplanować przeniesienie witryny. Podpowiemy, jak to zrobić oraz jak powinien wyglądać poprawny proces migracji, który
  Julia Kasperczak
  Są takie produkcje filmowe, których, nawet jeśli nie oglądałeś osobiście, to i tak znasz cały przebieg akcji, a może nawet kojarzysz kultowe sceny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sprawić, żeby mówiono o Twoim przedsiębiorstwie, to przyjrzyjmy się, co łączy kino i pisanie postów. Nikt nie zna, ale każdy stosuje Zanim
  Maciej Świstoń
  Migracja strony internetowej na nowy silnik to proces, który może znacząco wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Jest to zadanie wymagające starannego planowania i precyzyjnego wykonania, aby zminimalizować ryzyko utraty organicznego ruchu. Migracja serwisu może być konieczna z różnych powodów (poprawa wydajności, lepsza skalowalność, zmiana technologii).  Każda zmiana w