Content marketing – dlaczego warto prowadzić bloga firmowego?

Sprzedajecie w internecie i chcecie zachęcić potencjalnych klientów do zakupu, niskim kosztem? Sposobem na to jest content marketing! Jeśli wciąż nie prowadzicie działań contentowych w swojej firmie, przeczytajcie poniższy artykuł. Znajdziecie w nim 3 najważniejsze powody, dla których warto pisać bloga firmowego.

Na skróty:

Co to jest content marketing?

Zanim zaczniemy przekonywać Was, dlaczego warto prowadzić bloga firmowego, chcielibyśmy wyjaśnić, czym jest content marketing. Zatem mianem content marketingu określamy strategię marketingową, która polega na tworzeniu oraz dystrybucji atrakcyjnych dla użytkownika treści. Dzięki nim zainteresujesz i zaangażujesz odbiorców, a znaczną część z nich nakłonisz do konkretnego działania, na przykład zakupu. Strategia content marketingowa przynosi długofalowe efekty i może być stosowana w różnych formach – oto kilka z nich:

  • artykuły i wpisy blogowe,
  • poradniki,
  • raporty,
  • filmiki,
  • podcasty,
  • infografiki,
  • e-booki.

O czym pisać na blogu firmowym? Czyli jak skończyć z podejściem “nie chcę, ale muszę”

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form content marketingu jest blog firmowy. Niestety równie często spotykamy się z podejściem “w sumie to po co”, “co ja mam tam pisać”, “może jeszcze konkurencja będzie go wykorzystywać przeciwko mnie”. Radzimy zgnieść te myśli w kulkę niczym kartkę papieru i wyrzucić z głowy. Z takim podejściem na pewno nie będzie łatwo zacząć tworzyć treści, ale uwierzcie nam – warto!

Kiedy już uspokoiliście wewnętrznego marudę, czas zabrać się do pracy. Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest poszukanie inspiracji na tematy treści. Uwaga! Ostrzegamy! Przeświadczenie w stylu mistrza biznesu “Sprzedajemy cegły – piszmy o cegłach” może narobić więcej szkody niż pożytku. Zamiast bazować na odczuciach, skorzystajcie z ogólnodostępnych narzędzi, które pomogą Wam o wiele trafniej pozyskać tematy na bloga.

Skąd czerpać pomysły na wpisy blogowe?

Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy 3 źródła inspiracji, które pomogą w zaplanowaniu strategii content marketingowej.

  • Google Search Console – po skonfigurowaniu tego narzędzia, dostaniecie informacje o tym, w jaki sposób Wasza strona jest wyszukiwana w internecie. Zobaczycie konkretne słowa kluczowe i pytania, wpisywane w wyszukiwarkę Google. Teraz wystarczy, że skorzystacie ze swojej eksperckiej wiedzy i napiszecie artykuł na bloga w taki sposób, aby odpowiadał na pytania użytkowników.
  • Analiza własnych działań – czy jest jakaś grupa pytań, z którymi ciągle zwracają się do Was klienci? A może często słyszycie wątpliwości, które nieodłącznie są związane z Waszym produktem (na przykład “Jak wybrać rozmiar pierścionka”)? To gotowe tematy do rozwinięcia na blogu!
  • Nowinki z branży – możecie zaczynać dzień od szybkiego przeglądu LinkedIn. Zobaczcie, o czym piszą pracownicy podobnych firm, a następnie zbadajcie, jak opisywane przez nich tematy wyglądają na szerszym rynku, wpisując je w wyszukiwarkę. Wykonując taką analizę możecie przy okazji przyjrzeć się, w jaki sposób inni tworzą swoje treści na blogach. Po czym poznacie, że ktoś robi content marketing dobrze? Zapewne po tym, że wyskakuje pierwszych miejscach w organicznych wynikach wyszukiwania.

3 powody, dla których warto prowadzić bloga firmowego

Pierwszą z korzyści prowadzenia bloga jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania (SEO) oraz o budowa więzi z użytkownikami. Przekazujemy potrzebną wiedzę, rozwiązujemy problemy, a dodatkowo tworzymy swój ekspercki wizerunek.

1. Poprawa widoczności strony w wyszukiwarkach

Blog składa się z wpisów – o tym wie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że wpisy te mogą być źródłem bardzo wartościowego ruchu organicznego. Skąd się bierze ruch organiczny? Są to wizyty na stronie, generowane z wyników wyszukiwania. Ktoś ma problem i szuka rozwiązania np. w google.com. Wpisuje pytanie w okienko a wyszukiwarka w odpowiedzi sugeruje artykuł z naszego bloga. O tym, który tekst wyświetla się najwyżej decyduje oczywiście treść zapytania oraz algorytm Google. Więcej o tym, co to jest SEO.

Dobre praktyki tekstów blogowych.

Sam fakt posiadania kilku wpisów oczywiście nie zmieni drastycznie naszej pozycji. I znów wracamy do debaty na temat SEO. Trzeba cały czas mieć na uwadze fakt, że teksty powinny być przede wszystkim user-friendly. Im więcej użytkowników przyciągną oraz im dłużej użytkownicy będą czytać nasz tekst, tym lepiej. Nie chodzi oczywiście o pisanie artykułów o objętości kilkunastu tysięcy wyrazów, ale o to, żeby nasze teksty faktycznie niosły za sobą konkretną wartość dla odbiorcy i odpowiadały na to, czego taki odbiorca szuka.

2. Wzrost zaufania dzięki pozycji eksperta

Pewnie zastanawiacie się, jak dzięki pisaniu na blogu można zwiększyć zaufanie klientów. Już tłumaczymy. Powiedzmy, że mamy firmę, która działa głównie offline. Niech będzie to mechanika samochodowa. Właściciel nie prowadzi sklepu internetowego ani social media. Czasami, z pasji, pisuje treści na bloga. Pokazuje nowinki na rynku, a któregoś razu trzem osobom pomagał wybrać samochód, więc stworzył tekst, w którym podpowiada na jakie elementy zwrócić uwagę gdy poszukuje się pojazdu. Jego artykuły są ciekawe i trafiają do fanów motoryzacji, osób posiadających samochody lub takich, którzy dopiero je kupią.

Tak pisane teksty sprawiły, że zebrał on już grono czytelników, którzy regularnie sprawdzają, czy coś zamieścił – mogą to być jego potencjalni klienci. Pokazał się jako człowiek znający się na samochodach, chętnie udzielający rad i pomocny. Wypisz, wymaluj – ekspert, jakiego potrzebujemy, gdy nasz samochód postanawia się zbuntować. Przez zupełnie nieświadomie tworzony content marketing udało mu się wykreować wizerunek zachęcający do skorzystania z jego usług. To dzięki temu, że użytkownicy są zaangażowani w jego treści, które są unikatowe, a firma zbudowała wizerunek eksperta, któremu klienci ufają.

3. Zwiększenie sprzedaży dzięki content marketingowi

Wiemy już, że blog pozwala nam lepiej pozycjonować naszą witrynę oraz wpływać na wizerunek. Oba te czynniki mogą przełożyć się na wzrost sprzedaży w sklepie internetowym lub większe zainteresowanie oferowanymi usługami. Oczywiście są również inne strategie marketingowe zwiększające sprzedaż, jednak content marketing charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami, a jednocześnie długofalowymi efektami.

Ostatnie pytanie: jak zacząć prowadzenie bloga?

To wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy przeanalizować, jakie pytania związane z naszą działalnością najczęściej zadają użytkownicy, a następnie napisać pierwszy tekst, w którym znajdą odpowiedź na przynajmniej jedno z nich. Jeśli nie zależy nam tak bardzo na SEO — możemy po prostu pisać o swojej pracy tak, jak sami chcielibyśmy czytać o czyjejś.

Dowiedz się więcej

Przekonaliśmy Was do prowadzenia bloga firmowego i potrzebujecie dalszych wskazówek? Nie musicie dłużej szukać! Tutaj znajdziecie kilka przydatnych porad, które z pewnością ułatwią Wam start w content marketingu.

5/5 - (2 votes)
Tomasz-Kaczmarek-eCommerce_Team

Tomek Kaczmarek 
eCommerce Team 

Jesteś zainteresowany usługą?

Sprawdź nasze inne wpisy!