ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak nagrać rolkę na Instagram? Podstawowe zasady dobrego reels

/Blog

Jak nagrać rolkę na Instagram? Podstawowe zasady dobrego reels

Ola Andrzejak

Rolki to jeden z czterech formatów publikacji dostępnych aktualnie na Instagramie. Jak podaje www.business.instagram.com: „Reels każdego dnia uzyskują ponad 140 mld odtworzeń na Instagramie i Facebooku, dlatego ułatwiają rozwijanie społeczności, podążanie za trendami i współpracę z inspirującymi twórcami”. Aby Wasze reelsy wyróżniały się na tle innych i przyciągały uwagę widzów, istotne jest, aby zadbać o jakość nagrania. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które należy zachować, aby uzyskać wysoką jakość tworzonych rolek.

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są rolki dowiecie się tego z naszego wpisu: Instagram Reels – czym są i jak stworzyć rolki na Instagramie

Ile może trwać rolka na Instagramie?

W tym momencie wszystkie materiały wideo, które trwają poniżej 15 minut są udostępniane na Instagramie jako rolki. Natomiast te, które trwają krócej niż 90 sekund mogą być dodatkowo rekomendowane przez algorytm aplikacji, a co za tym idzie uzyskać więcej wyświetleń. Pamiętajcie też o odpowiednim formacie podczas przygotowywania rolek – wymiary reels to 1920 x 1080 px i nie zapomnijcie, żeby wszystkie materiały nagrywać w pionie.

Tutaj znajdziecie więcej przydatnych wymiarów – Aktualne wymiary grafik Facebook, Instagram

Jaki wybrać sprzęt do nagrywania rolek?

Oczywiście, że możecie zainwestować w profesjonalne kamery, ale zupełnie nie ma takiej potrzeby. Aktualnie smartfony, które są dostępne na rynku, pozwolą Wam na nagranie rolki w dobrej jakości. Warto tylko na początku sprawdzić możliwości posiadanego sprzętu. Dowiedzcie się, czy możecie zmienić jakość nagrania i ilość klatek na sekundę. Jeśli zależy Wam na nagraniu detalu to najlepiej wykorzystać do tego tryb filmowy – pozwala na dobranie wielkości przysłony (f) – dzięki temu obszar poza tym, który wybieracie do wyostrzenia,  ładnie się rozmywa.

Następnie czas na decyzję, czy będziecie nagrywać rolkę przednią, a może tylną kamerą. Tylna kamera pozwala na uzyskanie lepszej jakości i bardziej profesjonalnego wyglądu wideo, ale jeśli nagrywacie sami siebie, podgląd w trakcie nagrywania jest nieco utrudniony. Najlepiej, żebyście przetestowali obie opcje i wybrali tę najwygodniejszą dla siebie. Unikajcie też nagrywania bezpośrednio w aplikacji Instagram, chyba że zależy Wam na dołożeniu konkretnego efektu czy filtra. Tak przygotowane nagranie będzie zdecydowanie gorszej jakości.

Jak ustawić oświetlenie do nagrywania rolki?

Dobrze dobrane oświetlenie jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości obrazu. Jego najlepszym źródłem jest naturalne światło słoneczne. Postarajcie się nagrywać w pobliżu okna lub na zewnątrz. Unikajcie ostrego światła słonecznego, które może tworzyć ostre cienie, a zamiast tego wybierajcie miękkie, rozproszone światło. W ten sposób unikniecie zbyt dużego kontrastu między jasnymi i ciemnymi obszarami na nagraniu. 

Jeśli nie macie dostępu do naturalnego światła lub planujecie nagrywać w nocy, możecie użyć sztucznego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest mała lampa pierścieniowa lub zestaw lamp LED, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb, a przy tym nie są dużą inwestycją.

Spróbujcie umieścić źródło światła przed sobą lub z boku, unikając oświetlania z tyłu. Upewnijcie się też, że tło jest odpowiednio oświetlone i nie powoduje zbyt dużego kontrastu z głównym obiektem nagrania.

Jak kadrować rolkę na Instagramie?

Smartfony mają możliwość włączenia siatki pomocniczej, która pozwoli Wam dokładnie panować nad kadrem, a nawet poziomicy! Starannie dobierajcie kadry, aby uchwycić najważniejsze elementy. Unikajcie zbyt dalekich lub zbyt zbliżonych ujęć, aby zachować czytelność i estetykę filmu.

Ustawienie obiektów, czy scenografii zaplanujcie wcześniej. Upewnijcie się, że kluczowe elementy są dobrze widoczne i czytelne, a tło jest odpowiednio przygotowane i nie rozprasza uwagi widza.

Praktyka czyni mistrza

Rolki to wspaniały format do eksperymentowania i doskonalenia swoich umiejętności nagrywania wideo. Kiedy już opanujecie nagrywanie reelsów, sprawdzcie polecane przez nas aplikacje do montażu oraz sposoby dodawania do nich napisów

Oceń wpis

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Ola Andrzejak

  content creator
  Kiedy zamykam laptopa, w domowym zaciszu przeobrażam się w mistrzynię pieczenia sernika. Kalorie spalam na pole dance i podczas spacerów z ukochanym pomeranianem. W eCommerce Team zajmuję się social mediami i szkoleniami z tego zakresu.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  local-e-commerce-grafika
  Tomasz Kaczmarek
  Czym jest local e-commerce? Najprościej mówiąc — local e-commerce to nic innego jak forma e-commerce, która ogranicza się do działania sklepu internetowego jedynie na lokalnym rynku (na przykład w obrębie aglomeracji, w której funkcjonuje). Konsumenci w trakcie codziennych zakupów (zakupy spożywcze, drogeryjne) przyzwyczajeni są do nabywania produktów w najbardziej dogodnych
  Małgorzata Marcinkowska
  Pewnie wiecie, kto jest Waszą konkurencją na rynku i mniej-więcej, jak działa oraz mniej-więcej co robi. Jednak właśnie to „mniej-więcej” sprawia, że Wasza konkurencja ma nad Wami przewagę. Przeprowadzenie szczegółowej analizy działań, obranej strategii oraz mocnych stron konkurentów umożliwi Wam lepsze zrozumienie otoczenia biznesowego, a także identyfikację obszarów do poprawy.
  Maciej Świstoń
  Marketing jest jednym z najważniejszych elementów prowadzenia biznesu obecnie, a jego rola – szczególnie w dobie postępującej cyfryzacji – ciągle rośnie. Ale jak zacząć swoją przygodę z tym fascynującym światem? Pierwszą myślą są często szkolenia, których jest coraz więcej i coraz bardziej dotykają różnych zakresów tematycznych. Oto kilka wskazówek, które
  Maciej Świstoń
  SEO i Google Ads razem stanowią świetne rozwiązanie dla firm. Jednak często nie korzysta się z nich razem. Dlaczego, co wybrać?