ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Personal branding. Jak skutecznie zbudować i zarządzać marką osobistą?

/Blog

Personal branding. Jak skutecznie zbudować i zarządzać marką osobistą?

Maciej Świstoń
Personal branding - jak zbudować i zarządzać marką osobistą?

Zrozumienie i budowa własnej marki osobistej – czyli personal brandingu – jest procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i strategicznego myślenia. Zadanie to może wydawać się skomplikowane, jednak jest absolutnie wykonalne i przede wszystkim niezwykle wartościowe. W tym poradniku przedstawimy Wam praktyczne kroki, które pozwolą na skuteczne zarządzanie marką osobistą.

Czym jest marka osobista?

Marka osobista – znana również jako personal branding – to zespół unikatowych cech, doświadczeń i umiejętności, które wyróżniają Cię na tle innych. Prof. Jennifer Aaker z Uniwersytetu Stanforda określa to czyjąś „unikatową wartość dodana”, indywidualnym 'brandem’, który tworzy rozpoznawalność jednostki (więcej: www.gsb.stanford.edu/insights/jennifer-aaker-happiness-time-connection).

Zarządzanie marką osobistą polega na tworzeniu, kształtowaniu i utrzymaniu spójnego, atrakcyjnego wizerunku, który pomoże osiągnąć wyznaczone cele zawodowe i osobiste (tak sprzedaż produktów/usług w internecie, jak również budowę roli lidera opinii).

Dlaczego warto budować markę osobistą?

Budowanie marki osobistej to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, freelancerem czy pracownikiem korporacji. W dzisiejszym świecie, gdzie coraz większą wagę przykładamy do autentyczności i transparentności, silna marka osobista pomaga wyróżnić się na tle konkurencji i zbudować zaufanie wśród klientów, pracodawców czy partnerów biznesowych.

Badanie przeprowadzone przez firmę Nielsen w 2020 roku wykazało, że 92% konsumentów na całym świecie bardziej ufa rekomendacjom od osób, które znają, niż reklamom. A jeszcze bardziej frapujące dane z badania Edelman Trust Barometer z 2022 roku pokazują, że sporo ponad 60% respondentów uważa, że zaufanie do lidera marki jest równie ważne jak do samej marki.

W przypadku każdego systemu wolnorynkowego, gdzie rynek pracy i biznesu jest wyjątkowo konkurencyjny – budowanie silnej marki osobistej może być kluczem do zdobycia przewagi. W świetle tych badań, staje się jasne, że marka osobista ma ogromne znaczenie zarówno dla biznesu, jak i dla kariery zawodowej.

Jak zacząć budować markę osobistą?

Określ swoje cele

Pierwszym krokiem w budowaniu marki osobistej jest zrozumienie tego, co właściwie chcemy osiągnąć. Czy chodzi o poprawę pozycji zawodowej? A może chcecie zwiększyć swoją widoczność w sieci? Może pragniecie zdobyć nowych klientów? Wyraźnie określone cele są fundamentem skutecznego zarządzania marką osobistą – pozwalają na wybór odpowiednich narzędzi i treści, a także ułatwiają monitorowanie postępów lub elementów, które wymagają poprawy.

Zrozum swoją grupę docelową

Zarządzanie marką osobistą to nie tylko kwestia tego, co Wy chcielibyście przekazać światu. To również rozumienie własnych odbiorców – tych obecnych oraz tych do których dotrzeć dopiero chcemy. Zrozumienie, czego oczekują od Wasi potencjalni klienci, partnerzy biznesowi czy pracodawcy jest kluczowe. Badania dr Susan Fournier z Boston University pokazują, że silna marka osobista pomaga budować długotrwałe relacje z grupą docelową (polecamy książkę: Strong Brands, Strong Relationships).

Wypracuj swoją tożsamość

Wasza tożsamość to zestaw cech, które Was charakteryzują: umiejętności, doświadczenie, wartości, pasje. To jest to co sprawia, że jesteś wyjątkowy. Jak podkreślał to nawet sam Carl Jung – autentyczność jest kluczowa dla budowania silnej marki osobistej (więcej: www.simplypsychology.org/carl-jung.html). Dlatego pamiętajcie, aby być sobą i nie bać się treści o charakterze mniej profesjonalnym! Social Media – nawet LinkedIn – to ciągle social media, które nieustannie kładą ogromny nacisk na “social”, czyli wartości społeczne i elementy kontaktu międzyludzkiego.

Cytat Carla Junga - Przywilejem życia jest to, że możesz się w jego trakcie stać tym, kim na prawdę jesteś.

Wykorzystaj media społecznościowe

Media społecznościowe są potężnym narzędziem do zarządzania marką osobistą. Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram – to tylko niektóre z platform, które możecie wykorzystać do promocji swojej marki. Wasz wizerunek musi też być spójny we wszystkich mediach społecznościowych.

Według badania przeprowadzonego przez Hootsuite – 48% konsumentów korzysta z mediów społecznościowych do podejmowania decyzji zakupowych (więcej: https://www.hootsuite.com/research/social-trends/commerce). To tylko podkreśla wagę obecności w tych przestrzeniach. Pamiętajcie, nie tylko sprzedaż butów można określić sprzedażą. Sprzedaż idei, pomysłów, planów, wsparcia – to wszystko również jest swojego rodzaju sprzedaż, którą można mierzyć odpowiednimi wskaźnikami.

Sprawdź również: 9 wskazówek na budowanie marki osobistej poprzez prowadzenie social media

Musisz dążyć do ciągłego doskonalenia

Zarządzanie marką osobistą to proces, który nie kończy się nigdy. Należy stale doskonalić swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenie i aktualizować swoje profile w mediach społecznościowych. W pracy nad rozwojem osobistym i zawodowym pomogą Wam badania i prace naukowe z dziedziny zarządzania i psychologii. Jak podkreśla dr Carol Dweck ze Stanford University, kluczowe jest zachowanie „mentalności wzrostu”, co oznacza otwartość na nowe doświadczenia i chęć do nauki (polecamy książę Mindset: The New Psychology of Success).

Przykłady ciekawych marek osobistych

 • Magda Gessler.
  Określone cele – chce być znana w branży kulinarnej, być postrzegana jako osoba charyzmatyczna, pełna pasji i energii oraz inspirować ludzi do gotowania i odkrywania nowych smaków oraz radości z takiej pracy.
  Zrozumienie grupy docelowej – rozumie, że obserwują ją też młodzi ludzie i dostosowuje do nich zarówno kanały social mediów jak i samą treść. Pokazuje pewien styl życia, który stara się przekazać oglądającym.
  Wypracowana tożsamość – jest znana ze swojego ciętego języka, poczucia humoru i bezkompromisowego podejścia do kuchni.
  Wykorzystane media społecznościowe – jest aktywna w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie, Facebooku i Twitterze. Dobór takich mediów wynika z możliwości dużego zaangażowania społeczności.
  Rozwój – autorka się ciągle nie zatrzymuje i rozwija kolejne projekty, zachowując przy tym pewną wiodącą linię i tematykę publikacji i działalności. 

 • Michał Sadowski.
  Określone cele – promowanie działalności swojej firmy Brand24 (wyników, wyzwań, nowości, tworzących ją ludzi) oraz budowa pozycji eksperta z zakresu – między innymi – technologii czy pracy z ludźmi.
  Zrozumienie grupy docelowej – wydaje się rozumieć, że odbiorcami są osoby związane z branżami internetowymi, przede wszystkim aktywne zawodowo i tak konstruuje swoje przekazy.
  Wypracowana tożsamość – ekspert z bardzo ludzką twarzą, który nie boi się trudnych tematów.
  Wykorzystane media społecznościowe – przede wszystkim LinkedIn oraz strona WWW, jako media umożliwiające dotarcie do aktywnego zawodowo targetu.
  Rozwój – nieustanne trzymanie ręki na pulsie, a przy tym analizowanie niemal wszystkich rynkowych nowości. SIlna marka osobista Michała oparta jest przede wszystkim o elementy związane z rozwojem i technologią.

 • Caroline Derpieński.
  Określone cele – chce być postrzegana jako ikona mody i wzór do naśladowania dla młodych kobiet oraz milionerka.
  Zrozumienie grupy docelowej – skupiła się na młodych kobietach (choć nie tylko) zainteresowanych modą i urodą. Wie, co je interesuje i czego potrzebują. Dostosowuje do tego całą komunikację.
  Wypracowana tożsamość – jest konsekwentna w przekazie na wszystkich kanałach i buduje wizerunek bogatej, niezależnej kobiety, która sama zapracowała na swój kapitał społeczny. Używa tego samego tonu i stylu pisania, nie unika kontrowersji.
  Wykorzystane media społecznościowe – jest aktywna w mediach społecznościowych i wykorzystuje je do nawiązywania kontaktu z publicznością i dzielenia się treściami. Zdaje sobie sprawę, że jej pożądany wizerunek i odbiorcy liczą na wizualne treści, więc do tego wybiera właśnie takie media (na przykład Instagram).
  Rozwój – tworzy wokół siebie wiele kontrowersji i stara się działać tak, by budować jak największy zasięg. Włącza się też w obecność na kanałach tradycyjnych mediów, jak telewizja czy prasa.

Personal branding wymaga czasu i zaangażowania

Budowanie i zarządzanie marką osobistą to zadanie wymagające, ale dające ogromne korzyści. Dzięki tworzeniu swojego personal brandingu zyskacie nie tylko lepszą pozycję na rynku pracy, ale także możliwość skuteczniejszego oddziaływania na innych, zdobycia nowych klientów czy partnerów biznesowych i przejęcie roli prawdziwego lidera opinii. 

Czyli osoby, która może nie tylko podążać za aktualnymi trendami, ale realnie kreować własne. Marka osobista to coś więcej niż tylko Wasz zawód, to cała Wasza tożsamość i wartości, które reprezentujecie i pokazujecie je publicznie. Dlatego warto zadbać o to, aby to wszystko służyło określonym przez Was celom, było autentyczne i spójnie.

5/5 - (2 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Maciej Świstoń

  CONTENT HUB LEADER/SOCIAL MEDIA
  Interesuję się tematyką video i technologią. Tworzę strony WWW, a po godzinach fotografuję i wykładam na UAM. Nowinki to moja specjalność. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Bożena Kurzyńska
  Znacie bohatera marki Planters? Pozostając wciąż „jedną nogą” w tematyce reklam związanych z Super Bowl, nie sposób przejść obojętnie obok tej związanej z maskotką — Mr. Peanut. Poznajcie historię ponad 100 letniego orzecha, który zmartwychwstał. Brzmi jak kolejna amerykańska reklama, gdzie na każdym kroku czekają nas pościgi i wybuchy. Jednak
  Bożena Kurzyńska
  Formaty reklam video na YouTube są bardzo zróżnicowane. To, który wybierzemy jest bardzo ważne w kontekście celu jaki zamierzamy osiągnąć. Liczba internautów w Polsce w maju 2019 roku wyniosła ogółem 28,3 mln. Z czego prawie 20mln korzysta z platformy YouTube. Daje to zasięg ponad 69,7%. (dane: PBI/Gemius maj 2019). Można
  Oliwia Stachowska
  Prowadzicie social media, ale Wasze działania nie przynoszą pożądanych efektów? W takiej sytuacji warto przeprowadzić analizę social media, dzięki której dowiecie się, które obszary wymagają poprawy lub nie działają. O tym, jak ją wykonać i na co zwrócić uwagę, piszemy w poniższym artykule. Zrozumienie celów analizy Pierwszym krokiem w procesie
  Oliwia Stachowska
  Tworzenie napisów do reels (rolek na Instagramie) to odrobina więcej wysiłku podczas dodawania publikacji, ale może przynieść Wam ogromne korzyści – zwiększyć zaangażowanie i zasięg Waszych treści. W tym poradniku przedstawimy kompleksowe wskazówki, jak efektywnie generować napisy do reels, korzystając z narzędzi i aplikacji, które usprawnią ten proces. Podstawy tworzenia