agencja marketingowa eCommerce Team logo

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jakie są koszty reklamy w Google Ads? Dowiedz się, jak działa budżet i w jaki sposób możesz go zaplanować

/Blog

Jakie są koszty reklamy w Google Ads? Dowiedz się, jak działa budżet i w jaki sposób możesz go zaplanować

Małgorzata Marcinkowska

Szukacie sposobu na zwiększenie widoczności w wyszukiwarce, ale nie wiecie, ile kosztuje reklama w Google? W tym artykule dowiecie się, jak reklama w Google Ads może pomóc Waszej firmie, jakie są związane z nią koszty i jak efektywnie zainwestować w tę formę promocji.

Na skróty:

Czym jest reklama Google Ads?

Google Ads to platforma reklamowa oferowana przez Google, która umożliwia firmom promowanie swoich produktów lub usług w wynikach wyszukiwania Google, na Youtube oraz na stronach partnerów. Działa to na zasadzie aukcji, w której reklamodawcy ustalają budżet i ofertę za kliknięcie w swoją reklamę.

przykłady reklamy google w sieci wyszukiwania

Dlaczego warto reklamować się w Google Ads?

1. Zasięg i widoczność

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie z milionami wyszukiwań każdego dnia. Dlatego właśnie reklamy, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, na stronach partnerskich oraz w aplikacjach mobilnych, dają ogromny zasięg i potencjalnie docierają do znacznej liczby użytkowników.

2. Precyzyjne targetowanie

Tworząc reklamy z pomocą panelu reklamowego Google, możemy dość precyzyjnie zawęzić grupę użytkowników, do których trafią Wasze kreacje. Jako reklamodawcy macie do dyspozycji standardowe parametry, jak wiek, lokalizację, zainteresowania i wiele innych kryteriów, aby dotrzeć do osób, które są najbardziej zainteresowane Waszymi produktami lub usługami. Wszystko to jednak zależy od rodzaju kampanii, na którą się zdecydujecie. Przykładowo wybierając reklamy typu search będziecie docierać do osób, na podstawie wyszukanych przez nich fraz powiązanych z produktem bądź firmą.

przykład, jak można targetować reklamę w Google

3. Mierzenie wyników

Google Ads oferuje rozbudowane narzędzia analityczne, które umożliwiają dokładne śledzenie wyników kampanii reklamowych. Przy ich pomocy możecie monitorować liczbę wyświetleń reklam, kliknięć, konwersji, kosztów, a nawet zwrot z inwestycji w reklamy. Dzięki temu będziecie wiedzieć, ile wydaliście na reklamy, a ile na nich zarobiliście. To pozwala na oszacowanie efektywności kampanii i dostosowanie strategii reklamowej, aby uzyskać jak najwyższy zwrot z inwestycji.

Ile kosztuje reklama w Google Ads?

Średni koszt kliknięcia w reklamach Google Ads może się znacznie różnić w zależności od branży. Na przykład, według danych zebranych przez WordStream na rok 2023 [Google Ads Benchmarks 2023: Key Trends & Insights for Every Industry | WordStream], niektóre branże o wysokiej konkurencyjności, takie jak ubezpieczenia, finanse czy prawnicze, miały koszty kliknięcia na poziomie 26 złotych lub wyższe. W innych branżach, takich jak edukacyjna, detaliczna czy usługi, koszt kliknięcia mógł wynieść od 2 do 10 złotych. Trudno jednak podać jednoznaczną odpowiedź na pytanie ile kosztuje reklama w Google Ads, ponieważ jej koszty zależą od wielu różnych czynników. Główne z nich to:

1. Model płatności

Google Ads oferuje różne modele płatności, w tym płatność za kliknięcie (CPC), płatność za tysiąc wyświetleń (CPM) i płatność za akcję (CPA). Najpopularniejszym modelem jest CPC, gdzie płacicie tylko za kliknięcie w reklamę. Koszt kliknięcia może być różny w zależności od popularności słów kluczowych, branży i konkurencji. Jak to sprawdzić przed uruchomieniem reklam? Estymowany koszt za kliknięcie podany jest w narzędziu „Planer Słów Kluczowych” w panelu reklamowym Google.

przykłady stawek za reklamy na daną frazę kluczową w google

2. Budżet reklamowy

Reklama w Google Ads jest dostępna dla firm o różnych rozmiarach i budżetach. Możecie samodzielnie określić dzienny budżet reklamowy w Google Ads, a także ustawić dowolną kwotę, która jest dla Was odpowiednia i dostosować ją w miarę potrzeby. Warto jednak mieć na uwadze, że przy niskim budżecie reklamy mogą być nieskuteczne. Między innymi dlatego, że algorytm Google nie będzie miał wystarczającej ilości danych do nauki.

3. Konkurencja

Koszt reklamy w Google Ads jest również determinowany przez konkurencję. System ten działa w oparciu o ranking reklamy, czyli mechanizm, który decyduje o kolejności wyświetlania reklam w wynikach wyszukiwania oraz na stronach partnerów reklamowych Google. Jest on ustalany na podstawie dwóch głównych czynników: maksymalnej stawki za kliknięcie (CPC) oraz wyniku jakości. 

 1. Maksymalna stawka za kliknięcie — to kwota, którą jesteście gotowi zapłacić za kliknięcie w reklamę. 
 2. Wynik jakości — jest oceną Waszej reklamy i doświadczeń użytkownika. Uwzględnia  takie elementy jak trafność reklamy, jakość strony docelowej oraz wskaźniki klikalności. Jest to kluczowy czynnik wpływający na pozycję reklamy. 

Przykładowo jeśli reklama ma wysoki wynik jakości, może uzyskać lepszą pozycję niż reklamy konkurencji, nawet przy niższej stawce licytacji. 

Przykład konkurencji na dana fraze kluczową w reklamach Google ADS

Jak zaplanować budżet w zależności od typu reklamy Google Ads?

Planowanie budżetu reklamowego zależy od rodzaju wybranej przez Was kampanii reklamowej. Na początku warto określić jej cele — czy jest to zwiększenie sprzedaży, generowanie leadów czy budowanie świadomości marki. Potem na tej podstawie należy wybrać określony typ i według niego podejmować kroki. 

Jeśli chcecie przeczytać bardziej szczegółowy tekst na temat formatów reklam w sieci Google, zajrzyjcie do artykułu: Rodzaje kampanii Google Ads

1. Reklama tekstowa (Search Ads)

Na początek przeprowadźcie badanie słów kluczowych, aby znaleźć odpowiednie frazy związane z Waszym produktem lub usługą. W tym celu warto skorzystać z Planera Słów Kluczowych. Narzędzie to pozwala na dodanie lub poznanie nowych słów kluczowych (system sam zaproponuje Wam frazy podobne, do tych, które wcześniej wpisaliście). Co więcej, poinformuje również o orientacyjnych kosztach pojedynczego kliknięcia oraz zaproponuje budżet na kampanię.

2. Reklama display

W tym przypadku ważne jest określenie grupy docelowej. Wybieracie odpowiednie zainteresowania, konteksty lub demografię, aby dostarczyć reklamy do właściwych grup odbiorców. Następnie możecie ustawić budżet dzienny i koszt na wyświetlenie (CPM),  w zależności od preferencji oraz celów. 

Przykładowa reklama display

3. Reklama remarketingowa

Polega na dotarciu do osób, które wcześniej odwiedziły Waszą stronę internetową lub podjęły określone działania. W tym przypadku określcie grupę remarketingową i zdecydujcie o budżecie dziennym, biorąc pod uwagę rozmiar grupy oraz pożądaną częstotliwość wyświetlania reklam.

4. Reklama produktowa

W tego typu kampanii promujemy konkretne produkty. Oznacza to, że im więcej produktów chcemy reklamować, tym wyższy budżet trzeba przeznaczyć. Najpierw jednak musimy zaimportować katalog produktów lub skonfigurować integrację z systemem e-commerce. Następnie określić budżet dzienny na podstawie przewidywanego ruchu oraz konkurencyjności w branży.

 przykład kampanii PLA (Product Listing Ads)

5. Performance Max

To dość nowa forma reklamy, która wykorzystuje algorytmy w celu automatycznego zoptymalizowania wydajności kampanii na różnych platformach Google. Między innymi dostosowuje wyświetlanie reklam, ofertę, grupy docelowe i wydatki reklamowe, do osiągania jak najlepszych rezultatów. Aby rozpocząć z działania Performance Max musicie najpierw określić cele, a następnie ustalić budżet dzienny, a dopiero potem przejść do optymalizacji.


Podczas planowania budżetu ważne jest również monitorowanie i optymalizacja kampanii, uwzględniając wskaźniki kluczowe, takie jak koszt kliknięcia (CPC), koszt za akwizycję (CPA) oraz wskaźnik konwersji. Pamiętajcie, że Google Ads oferuje elastyczność w zarządzaniu budżetem, co umożliwia dostosowanie go w dowolnym momencie kampanii na podstawie wyników oraz celów.

Skuteczne narzędzie promocji Waszego biznesu

Reklama w Google Ads dzięki szerokiemu zasięgowi, precyzyjnemu targetowaniu i możliwości analizy wyników, pozwoli zwiększyć widoczność Waszej firmy oraz dotrzeć do odpowiednich klientów. Pamiętajcie jednak, że ludzie mają na wyciągnięcie ręki wiele miejsc oferujących te same lub zbliżone produkty. Dlatego o sukcesie kampanii zadecyduje nie tylko to czy jest ona dobrze zaprojektowana.

Istotne znaczenie mają też tutaj takie czynniki jak: atrakcyjność produktu, popyt czy kształtowanie się ceny na tle konkurencji. Należy również zadbać o wygląd strony lądowania Waszego produktu — czy jest intuicyjna, szybka, dostosowana do mobile itd. Natomiast w przypadku budżetu nie zapominajcie o odpowiednim planowaniu, określeniu celów oraz regularnej optymalizacji kampanii, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Rozpocznijcie działania z Google Ads już dziś i przekonajcie się, jak może się to przyczynić się do sukcesu Waszego biznesu.

  * Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celu informacyjnym i marketingowym, opisanym w Polityce prywatności
  * Pole obowiązkowe
  5/5 - (7 votes)

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  eCommerce Team
  ? Jakie będą trendy w marketingu w 2023 roku? Trendy konsumenckie? Trendy w tworzeniu treści? Odpowiedzi tutaj! ⬆️
  Małgorzata Marcinkowska
  Zastanawialiście się kiedyś, po co prowadzić profil w kilku językach? Spójrzcie na to z innej strony: nie da się dobrze komunikować, jeśli ludzie nie rozumieją tego, co mówicie. Pytanie, jak osiągnąć to porozumienie, kiedy Wasi odbiorcy mówią w różnych językach? Z artykułu dowiecie się, jak zarządzać wielojęzycznym profilem w social
  local seo miniatura
  Oliwia Stachowska
  Jeśli prowadzicie lokalny biznes, to koniecznie musicie przeczytać poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim, czym jest pozycjonowanie lokalne strony, local SEO i jak je wdrożyć w Waszym serwisie, aby zwiększyć w nim ruch, a tym samym liczbę klientów.  Na skróty: Pozycjonowanie lokalne – co to? Pozycjonowanie lokalne czy też local SEO
  eCommerce Team
  Na sklepowych półkach i internetowych platformach nieśmiało pojawiają się świąteczne ozdoby, przyroda zaczyna szykować się do zimowego snu, a długie wieczory zdają się nie mieć końca. Wszystkie te znaki zwiastują nadejście jednego z najbardziej pożądanych przez część konsumentów piątku, czyli Black Friday. Początek sezonu przedświątecznej gorączki zakupowej dla niejednej firmy