ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Dostępność w social media

/Blog

Dostępność w social media

Oliwia Stachowska
miniatura artykulu o dostepnosci w social mediach

Coraz więcej mówi się o dostępności stron internetowych czy nawet social mediów. Warto iść w tym kierunku i zacząć dbać, by Wasze profile były jak najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie że to często tylko kilka kliknięć więcej. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które warto wdrożyć i nie zajmie to wiele czasu.

Dodawanie napisów do filmu

Wideo stało się jednym z najpopularniejszych formatów treści w social mediach. Z tego powodu warto zadbać o dostępność publikowanych materiałów poprzez dodawanie napisów. Umożliwiają one osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności lepszy dostęp do treści audiowizualnych. Pamiętajcie o tym nie tylko na YouTubie, ale także Facebooku, TikToku czy w relacjach na Instagramie.

Kontrast kolorów na grafikach

Tworząc grafiki do social mediów warto zwrócić uwagę na kontrast, ponieważ od niego w dużej mierze zależy czytelność i widoczność treści dla osób z niepełnosprawnością. Oto kilka powodów, dlaczego kontrast w grafikach jest ważny:
Osoby ze słabym wzrokiem, takie jak osoby starsze lub osoby z wadami wzroku np. cierpiące na monochromatyzm, mogą mieć trudności w rozróżnianiu subtelnych różnic kolorów i słabych kontrastów. Mogą też całkowicie nie widzieć kolorów, a jedynie rejestrować ich natężenie. Silny kontrast między elementami grafiki (np. tekstem i tłem) ułatwi im odczytanie i zrozumienie treści.
Choć osoby niewidome nie mogą zobaczyć grafiki, to korzystają z dostępnych im technologii, takich jak czytniki ekranu. Silny kontrast ułatwia czytnikom odczytanie treści grafiki. Tutaj ważne będą również opisy alternatywne, które poruszamy w dalszej części wpisu.

Tworzenie dostępnych hasztagów

Hasztagi tworzone zgodnie z zasadami dostępności są gwarancją łatwiejszego odczytania i zrozumienia. Jak zatem przygotowywać hasztagi zgodne z dostępnością?
Wykorzystajcie wielkie litery dla każdego słowa: używanie wielkich liter na początku każdego słowa w hasztagu pozwala na łatwiejsze odczytanie i zrozumienie jego zawartości. To wyjątkowo ważne dla osób korzystających z technologii wspomagających, takich jak czytniki ekranu. Brak polskich znaków również może stanowić problem w prawidłowym odczytaniu i zrozumieniu hasztagów.
Unikajcie stosowania symboli specjalnych i znaków interpunkcyjnych: Hashtagi powinny składać się tylko z liter i cyfr.
Przykład: #OnlineMarketing lub #OrangeWarsawFestival

Dodawanie opisów alternatywnych do grafik

Tekst alternatywny w mediach społecznościowych to krótki tekst, który jest przypisany do grafik i służy do opisania ich zawartości osobom, które nie mogą tej zawartości zobaczyć. Jest to metoda informowania osób niewidomych bądź słabowidzących (korzystających z czytników) o tym, co znajduje się na obrazku. Kiedy czytnik ekranu napotyka obraz, odczytuje tekst alternatywny, umożliwiając osobom niewidomym lub słabowidzącym zrozumienie, co jest przedstawione na obrazie.


Przy dodawaniu zdjęcia na Facebooku, zostaje dołączony automatyczny tekst alternatywny, który wykorzystuje technologię rozpoznawania obiektów do tworzenia opisów zdjęć. Takie opisy nie zawsze są jednak prawidłowe i często nie odwzorowują zbyt dobrze zawartości grafiki. Dlatego warto korzystać z ręcznej zmiany tekstu alternatywnego i zastąpić ten wygenerowany automatycznie.

wpisywanie tekstu alternatywnego w postach na Facebooku

Na LinkedInie zawsze trzeba zrobić to ręcznie. Po załączeniu zdjęcia należy kliknąć przycisk “Tekst alternatywny”. Mamy do dyspozycji 1000 znaków.

wpisywanie tekstu alternatywnego w postach na LinkedIn

Na Instagramie także można dodać tekst alternatywny: po dodaniu zdjęcie należy kliknąć “Dalej” > “Ustawienia zaawansowane” > “Dostępność” > “Wpisz tekst alternatywny”.

wpisywanie tekstu alternatywnego w postach na Instagramie

Ostrożnie z emotikonami

Emotikony to nieodłączna część mediów społecznościowych, jednak warto używać ich rozważnie. Oprogramowania do zmiany tekstu w mowę czytają również emotikony, a ich zbyt duża liczba znacząco utrudnia spójny przekaz tekstu. Czasami może też wystąpić problem z odczytaniem emotikony lub jej interpretacją, dlatego warto unikać takich zdań jak na przykład “Okulary przeciwsłoneczne 5️⃣0️⃣% taniej‼️”. Choć takie zastosowanie może mieć wartość reklamową, to zdecydowanie utrudnia odbiór osobom z niepełnosprawnościami.

5/5 - (1 vote)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Oliwia Stachowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA/CONTENT
  W wolnym czasie lubię podróżować i tworzyć rękodzieło. W eCommerce Team zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Oliwia Stachowska
  Często największą przeszkodą na drodze do tworzenia wartościowych reelsów na Instagramie jest czas. W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi sposobami na usprawnienie tego procesu, które pomogą Wam przyśpieszyć wymyślanie i nagrywanie rolek, jednocześnie zwiększając ich jakość i atrakcyjność. Pomysły na Instagram reels Poszukiwanie pomysłów na reelsy mogło pochłaniać duże ilości
  eCommerce Team
  Czy wiesz, że z Instagrama korzysta w Polsce już ponad dziesięć milionów użytkowników (DataReportal)? To ogromna społeczność, do której najprawdopodobniej należy część Twoich obecnych klientów, także tych przyszłych. Jeśli jeszcze nie posiadasz firmowego konta na Instagramie, to nadszedł doskonały moment, by właśnie tam nawiązać kontakt z odbiorcami i pokazać się
  Bożena Kurzyńska
  Być może słowo „blog” kojarzy Wam się tylko jako internetowy pamiętnik. Szczerze mówiąc, nie jest to najszczęśliwsza konotacja. Mało tego, nie dziwi nas, że nie jesteście przekonani, kiedy ktoś mówi, że „trzeba zacząć prowadzić firmowego bloga”. Dlaczego więc próbujemy zmienić Wasze zdanie? W tym artykule opowiemy, co to jest content
  Karolina Jurgowiak
  Przygotuj swój e-commerce na święta! Jak przygotować sklep internetowy na Gwiazdkę? Jak zwiększyć sprzedaż? Odpowiedź tutaj ⤴️