Audyt profilu LinkedIn można wykonać samodzielnie, stosując prosty plan działania. Przejście przez każdy element profilu o którym wspominamy poniżej, pomoże Wam upewnić się, że wykorzystujecie pełen potencjał tej platformy do budowania profesjonalnego wizerunku. Zatem zaczynamy!
1. Zdjęcie profilowe – wasza wizytówka
Pierwszym elementem, na który większość osób odwiedzających wasze konto zwróci uwagę jest wasze zdjęcie profilowe. Tym samym powinno ono:
- być aktualne i profesjonalne, wykonane na możliwe neutralnym tle (nie chcemy przecież, aby to tło przyciągało większą uwagę niż twarz);
- przedstawiać was wyraźnie, najlepiej od pasa lub drugiego guzika od koszuli w górę (tak, aby bez większych trudności dało się połączyć twarz z konferencji z tą w serwisie);
- nie zawierać zbędnych dodatków, które mogą odciągać uwagę od waszej twarzy (to bardzo ważne!).
Praktyczna wskazówka – jeśli wasze obecne zdjęcie nie spełnia tych kryteriów, warto pomyśleć nad wykonaniem nowego (możemy w tym pomóc, w tym również jeśli potrzebne jest wideo!). Oczywiście nie jest to obowiązek, bo można skorzystać z darmowych narzędzi (na przykład: www.remove.bg/pl) i – na przykład – wyciąć tło i osadzić zdjęcie na bardziej jednolitym. 😉 Dobrze byłoby jednak, aby wasza “profilówka” była spójna z branżą, w której pracujecie oraz… z Wami.
2. Zdjęcie w tle – przestrzeń na personalizację, ale można tam zmieścić również brand!
Zdjęcie w tle stanowi doskonałą okazję do wyróżnienia się oraz zaprezentowania branży i organizacji w której pracujecie. Możecie umieścić na nim zdjęcie biura, charakterystyczny dla branży obiekt, lub też logo waszej firmy czy motywujące hasło.
Praktyczna wskazówka – pamiętajcie, aby tło nie odwracało uwagi od zdjęcia profilowego, lecz subtelnie je uzupełniało. Wykorzystajcie grafikę, która jest wysokiej jakości i dobrze dopasowuje się do formatu LinkedIn. Zwróćcie szczególną uwagę na wymiary i jakość grafiki!
3. Nagłówek – podkreślcie swoje kompetencje i stanowisko
Nagłówek to krótki tekst pod waszym imieniem i nazwiskiem, który pojawia się w wynikach wyszukiwania. Powinien jasno wskazywać, czym zajmujecie się zawodowo. Poza tym byłoby dobrze, aby:
- zawierał słowa kluczowe związane z waszą branżą;
- prezentował wasze główne umiejętności lub specjalizację.
Praktyczna wskazówka – unikajcie ogólnych określeń, takich jak „specjalista/specjalistka” – lepiej użyć konkretnego stanowiska lub umiejętności (np. „Digital Marketing Specialist z doświadczeniem w SEO”).
4. Sekcja „O mnie” – opowiedzcie o sobie
Sekcja „O mnie” jest miejscem w którym możecie po prostu pokazać siebie. Nie bójcie się pisać o waszych wartościach, pasjach czy długoterminowych celach zawodowych. Poza tym możecie dodać w niej również informacje o waszym dotychczasowym doświadczeniu, kompetencjach czy najważniejszych osiągnięciach.
Praktyczna wskazówka – podczas tworzenia sekcji “O mnie” możecie używać słów kluczowych (poczytajcie trochę o SEO i LinkedIn SEO!). Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić z ich liczbą. Starajcie się wplatać je w treść tak, by zdania brzmiały naturalnie. W końcu nikt nie chce brzmieć dziwnie lub jakby żywcem z GPT?
Treść tej sekcji powinna być napisana w pierwszej osobie (czyt. ja, ja coś robię, ja jestem), z wyraźnym wezwaniem do działania (np. podanie adresu email). Sekcję można rozbudować o wartości ważne z punktu widzenia klienta, np. dlaczego warto mieć was w sieci kontaktów lub napisać do was wiadomość. W miejscu edycji tej sekcji można również dodać umiejętności i publikacje wyróżnione. Warto skorzystać z tych funkcji!
5. Doświadczenie zawodowe – konkretne przykłady i sukcesy
Pamiętajcie, że LinkedIn to nie CV. Platforma ta pozwala na zdecydowanie bardziej narracyjny opis doświadczenia zawodowego. Wykorzystajcie tę możliwość i postarajcie się jak najbardziej rozbudować tę sekcję:
- opiszcie konkretne zadania, które realizujecie w firmie oraz to w jaki sposób wpływają one na jej działanie;
- wymieńcie wasze najważniejsze osiągnięcia i mierzalne wyniki, np. zwiększenie sprzedaży, prowadzenie projektów.
Praktyczna wskazówka – starajcie się opisać osiągnięcia liczbowo, np. „zwiększyłem/-am efektywność zespołu o 20%”. Takie wartości dobrze przemawiają do odwiedzających, bo generalnie ludzie po prostu świetnie przyswajają liczby.
6. Wykształcenie – nie tylko dyplomy, ale też certyfikaty
W sekcji tej warto dodać nie tylko formalne wykształcenie, ale również:
- ukończone kursy czy certyfikaty, które mogą mieć znaczenie dla waszej branży;
- programy szkoleniowe, które miały istotny wpływ na wasz rozwój;
- aktywności poza studenckie np. koła naukowe, konferencje, wolontariaty czy inne rodzaje działalności, które wpłynęły na wzrost waszych kompetencji zawodowych.
Praktyczna wskazówka – w przypadku bardziej zaawansowanych kursów lub szkoleń warto napisać chociażby jedno czy dwa zdania na temat tego, jakie umiejętności zdobyliście/zdobyłyście w trakcie ich trwania. To nie tylko dobrze wygląda, ale może być też punktem wyjścia dla konwersacji.
7. Umiejętności – podkreślcie swoje kompetencje!
Sekcja „Umiejętności” pomaga algorytmom LinkedIn zrozumieć, w czym jesteście ekspertami lub ekspertkami. Aby zoptymalizować tę sekcję:
- dodajcie 3-4 główne umiejętności, które mają być kojarzone z waszym profilem;
- poproście osoby z którymi współpracujecie o potwierdzenie waszych umiejętności – zwiększa to waszą wiarygodność;
- regularnie dbajcie o aktualność tej sekcję dodając umiejętności, które zdobywacie.
Praktyczna wskazówka – warto wybrać umiejętności, które są poszukiwane w branży, aby zwiększyć szanse na bycie znalezionym przez rekruterów.
8. Znajomość języków – często pomijane, choć ważne, miejsce
W sekcji „Znajomość języków” warto dodać wszystkie języki, którymi się posługujecie – w tym także język ojczysty – wraz z określeniem poziomu biegłości. Kluczowe jest trzymanie się rzeczywistego poziomu znajomości każdego języka.
Praktyczna wskazówka – jeśli znacie jakiś język specjalistyczny, np. biznesowy angielski czy techniczny niemiecki, warto to uwzględnić w opisie. Takie informacje wyróżnią wasz profil i mogą zwiększyć zainteresowanie rekruterów.
9. Aktywność – budowanie marki eksperta to maraton, a nie sprint!
Pamiętajcie, żę LinkedIn docenia aktywność. Jest też medium społecznościowym, które z samej nazwy jest… społecznościowe – a zatem:
- publikujcie regularnie posty związane z waszą specjalizacją;
- angażujcie się w posty innych użytkowników, komentując wartościowe treści;
- udzielajcie się w grupach branżowych – jest to szansa na poszerzenie sieci kontaktów i wzmocnienie swojej pozycji jako eksperta.
Praktyczna wskazówka – postarajcie się, by publikowane treści były wartościowe i interesujące dla waszej sieci. Budowanie wizerunku eksperta wymaga przemyślanych działań, ale jeszcze bardziej wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jeśli nie czujecie się na siłach, by tworzyć publikacje to pozostańcie przy komentarzach/reakcjach lub skorzystajcie z naszej pomocy!
Zbudujcie profil, który działa na waszą korzyść! Taki, który sami chcecie obserwować
Kompletny audyt profilu na LinkedIn to klucz do pełnego wykorzystania potencjału tej platformy. Praca nad każdym elementem – od zdjęcia profilowego po sekcję aktywności – pozwala zbudować spójny i profesjonalny wizerunek. Pamiętajcie, że LinkedIn to dynamiczne narzędzie, które warto regularnie aktualizować i optymalizować, aby stale być widocznym i atrakcyjnym w oczach potencjalnych współpracowników, klientów i rekruterów.
Nie zapominajcie przy tym, że to ciągle medium społecznościowe na którym są po prostu ludzie. Ludzie lubią, gdy zostawiacie reakcje, komentarze i udostępnienia i bardzo często odwdzięczają się po prostu tym samym. A aktywność jest przez algorytm ciągle mocno promowana, stąd warto z tego korzystać i działać tak, aby jak najbardziej zachęcać do nawet najprostszych działań – jak choćby odpowiedź w ankiecie. O czym opowiemy też więcej w kolejnych publikacjach.
Jeśli macie pytania, chcecie wiedzieć więcej, potrzebujecie wsparcia i osoby, która pomoże przygotować wartościowy i uwzględniający wszystkie biznesowe potrzeby plan wydawniczy – służymy pomocą. Mamy doświadczenie w branży finansowej, edukacji, wspieraliśmy nawet prywatne profile z branż związanych z automatyzacją marketingu czy produkcji.