ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak reklamować firmę w internecie – jakie metody i narzędzia wybrać

/Blog

Jak reklamować firmę w internecie – jakie metody i narzędzia wybrać

Małgorzata Marcinkowska
miniatura artykułu jak reklamować firmę w internecie

Reklamy internetowe stanowią nieodłączny element dzisiejszego biznesu. W dobie cyfrowej rewolucji, obecność w sieci jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. W tym wpisie omówimy, dlaczego warto inwestować w reklamę internetową, jakie są jej zalety oraz przedstawimy różnorodne metody i narzędzia, które mogą pomóc w promocji Waszej firmy w internecie. Bez względu na to, czy prowadzicie mały biznes, czy większą firmę, ta wiedza będzie dla Was cenna.

Dlaczego warto reklamować firmę w internecie?

Reklama internetowa ma wiele zalet, dlatego warto, żebyście poznali, kilka z nich: 

1. Duży zasięg

Internet umożliwia dotarcie do ogromnej liczby potencjalnych klientów. Bez względu na to, czy Wasza firma działa na rynku lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, reklama internetowa pozwala na docieranie do wielu grup różnorodnych odbiorców.

2. Skuteczność i mierzalność

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod reklamy, internetowa pozwala na bardzo dokładne i jakościowe monitorowanie wyników każdej kampanii. Dzięki temu możecie analizować, jakie działania przynoszą najlepsze efekty i dostosowywać strategię w oparciu o zebrane dane (pochodzące nawet z nagranych sesji czy analiz map cieplnych).

3. Oszczędność czasu i środków

Reklama internetowa często jest bardziej ekonomiczna niż tradycyjne formy reklamy, takie jak ogłoszenia prasowe czy reklamy telewizyjne. Macie kontrolę nad budżetem i możecie łatwo dostosować wydatki do swoich możliwości. Przeniesienie reklamy do internetu pozwoli też bardzo precyzyjnie dobierać odbiorców, co znacząco obniża koszty do poziomów akceptowalnych nawet dla najmniejszych firm lokalnych. Techniczny próg wejścia również jest bardzo niski, bo włączenie prostej reklamy na Facebooku może sprowadzić się do kilkunastu kliknięć. 

4. Precyzyjne targetowanie

W sieci jest możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, zainteresowania czy lokalizacja. Dzięki temu reklama trafia do osób, które najprawdopodobniej są zainteresowane Waszymi produktami lub usługami. Co więcej, platformy reklamowe udostępniają też własne kody śledzące, dzięki którym można tworzyć niestandardowe lub podobne grupy odbiorców na bazie własnych list klientów. Tak wysoka precyzja pozwala tworzyć reklamy dopasowane do konkretnych grup odbiorców.

Sprawdź również – Jak wybrać kanały komunikacji w social media?

Metody reklamowania firmy w internecie

1. Promocja firmy przez model PPC (Pay-Per-Click)

Jest to jeden z kluczowych elementów skutecznej promocji firmy w internecie. W ramach strategii marketingowej w wyszukiwarkach (SEM – Search Engine Marketing), PPC umożliwia zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

PPC to skrót od „płacisz za kliknięcie”, co oznacza, że płacicie tylko wtedy, gdy użytkownik faktycznie kliknie w Waszą reklamę. Dzięki temu modelowi, strona może być wyświetlana w wynikach płatnych reklam, co pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów dokładnie wtedy, gdy są zainteresowani ofertą.

Strategia SEM, łącząc SEO (Search Engine Optimization) i PPC, pozwala stronie stać się bardziej widoczną w wynikach wyszukiwania, zarówno tych naturalnych, jak i płatnych. W prosty sposób można wyrazić to wzorem: SEM = SEO + PPC. Dzięki takiemu podejściu firma ma możliwość skutecznego promowania swojej strony internetowej, przyciągania zainteresowanych użytkowników oraz generowania większej liczby potencjalnych klientów w świecie internetu.

2. Optymalizacja dla wyszukiwarek (SEO)

SEO to szereg działań mających na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, zarówno na samym portalu (on-site/on-page), jak i poza nim (off-site/off-page).

Na samym portalu, czyli on-site/on-page, podejmowane są działania, takie jak optymalizacja kodu, np. ustawienie odpowiedniego tytułu, meta opisu i nagłówków, oraz usunięcie błędów, które utrudniają indeksowanie przez roboty wyszukiwarek. Dodatkowo, należy zadbać o treść strony, umieszczając wartościowe dla użytkowników informacje oraz stosując słowa kluczowe w odpowiednich miejscach.

Poza witryną, czyli off-site/off-page, pracujemy nad link buildingiem, czyli zdobywaniem wartościowych linków prowadzących do Waszej strony. To pomaga w budowaniu autorytetu witryny w oczach wyszukiwarek.

3. Content marketing

Inaczej mówiąc, tworzenie i dystrybucja wartościowych treści. Nie tylko dostarcza klientom niezbędne informacje, ale również zwiększa widoczność w Internecie. Skuteczna reklama online oparta na content marketingu przyjmuje różne formy np. blogów firmowych, treści w social media, poradników, artykułów, e-booków, webinarów, czy podcastów. Te ciekawe i angażujące treści przyciągają uwagę użytkowników, odpowiadają na ich potrzeby oraz budują lojalną klientelę.

Reklama za pomocą wartościowych treści wymaga planowania, tworzenia, dystrybucji i pomiaru efektywności. Z tej formy promocji mogą skorzystać zarówno duże korporacje, jak również mniejsze firmy, które chcą skutecznie promować swoje usługi oraz produkty w Internecie. Co więcej, content marketing może być stosunkowo tani, a nawet darmowy, jeśli samodzielnie tworzycie treści i wykorzystujecie darmowe platformy dystrybucji.

Sprawdź również: Twoja strategia content marketingu w 5 krokach + darmowy planer działań do pobrania

4. Social media marketing

Obecność na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, umożliwia budowanie relacji z klientami, dzielenie się treściami i prowadzenie kampanii reklamowych, które są dopasowane do konkretnej grupy odbiorców. Prowadzenie działań reklamowych tam, gdzie są Wasi odbiorcy jest jednym z najważniejszych elementów obecności marek w sieci. 

5. E-mail marketing

Tworzenie listy subskrybentów i wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail pozwala na bezpośredni kontakt z klientami oraz informowanie ich o nowościach, promocjach czy ofertach specjalnych.
Przeczytaj również: E-mail marketing – co to jest i dlaczego warto go stosować w firmie

6. Influencer marketing

To forma promocji, która polega na współpracy z osobami posiadającymi duży wpływ na swoich obserwujących w mediach społecznościowych. Dzięki tej strategii Wasza firma może dotrzeć do wybranej grupy docelowej za pośrednictwem popularnych i wiarygodnych osób, które są zaangażowane w danej branży.

7. Remarketing

Remarketing to technika reklamowania, która pozwala docierać do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili Waszą stronę internetową, ale – na przykład – nie dokonali żadnej konwersji. Dzięki tej metodzie reklamy są wyświetlane użytkownikom w innych miejscach w sieci, przypominając im o firmie i produktach.

8. Video marketing

Współczesny video marketing zdobywa coraz większą popularność, głównie za sprawą jego zdolności do oddziaływania na emocje oraz umiejętności angażowania widowni. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne platformy, takie jak TikTok  czy względnie nową funkcję na Instagramie, czyli Reelsy, które oferują atrakcyjne możliwości tworzenia krótkich, kreatywnych filmów. 

Nie zapominajmy jednak o tradycyjnych formach video marketingu. Krótkie filmy promocyjne, poradniki, recenzje produktów oraz transmisje na żywo stanowią tylko część tego, co możecie osiągnąć. Poprzez różnorodne formy wideo, budujecie głębszą więź z obecnymi klientami i przyciągacie uwagę nowych odbiorców, zachęcając ich do zaangażowania się w waszą ofertę. W dzisiejszym dynamicznym świecie marketingu, umiejętne wykorzystanie tej formy marketingu może okazać się kluczowym elementem waszej strategii.

9. Programy partnerskie (Affiliate marketing)

Affiliate marketing to metoda reklamy, w której płacicie prowizję partnerom (inaczej nazywanym afiliantami) za każdą sprzedaż lub konwersję, która pochodzi z ich rekomendacji. To doskonały sposób na zwiększenie sprzedaży oraz promocję firmy poprzez sieć partnerów.

Kluczowe instrumenty tworzenia i analizy reklam firmy w internecie

1. Google Ads

To kompleksowa platforma, która oferuje różnorodne typy reklam, pozwalając reklamodawcom dotrzeć do swoich klientów w skuteczny sposób. Dostępne opcj e reklamowe w Google Ads to m.in. reklamy tekstowe, elastyczne, displayowe, wideo, aplikacji, produktowe, produktowe z funkcją prezentacji, typu „tylko połączenia” oraz dynamiczne w wyszukiwarce.

Dzięki tej różnorodności, Google Ads umożliwia dostosowanie strategii reklamowej do indywidualnych potrzeb i celów każdego reklamodawcy, a jednocześnie zapewnia skuteczne dotarcie do właściwych grup odbiorców.

2. Google Analytics

Wszechstronne narzędzie do analizy danych, które pozwala śledzić ruch na stronie, mierzyć czas spędzony na witrynie, miejsce opuszczenia strony, stopę odrzuceń, konwersje, średni czas na stronie, odsetek powracających użytkowników oraz najpopularniejsze strony. Dzięki tym danym możecie lepiej zrozumieć Waszą publiczność, identyfikować mocne i słabe punkty strony oraz wdrażać optymalne strategie marketingowe. To niezbędne wsparcie dla każdego, kto prowadzi działalność online, chce zoptymalizować strategie i osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

3. Facebook Business Manager

Platforma do kompleksowego zarządzania reklamami na Facebooku i Instagramie. Umożliwia centralne zarządzanie zasobami, takimi jak strony, konta reklamowe, Piksele, katalogi odbiorców, wspólne listy odbiorców i wiele innych, co daje pełną kontrolę nad kampaniami. Dodatkowo pozwala na intuicyjną kontrolę dostępu współpracowników, skuteczne monitorowanie wyników reklam i rozdzielenie stron na Facebooku od prywatnego konta, co eliminuje niechciane powiadomienia

Dzięki tej platformie macie kontrolę nad kampaniami, a więc również nad analizą skuteczności i optymalizacją rezultatów. To potężne narzędzie ułatwia prowadzenie skutecznych kampanii na mediach społecznościowych, dzięki czemu możecie skupić się na kreatywności oraz osiąganiu lepszych rezultatów w marketingu online.

4. Narzędzia do e-mail marketingu

Wiele platform, takich jak MailChimp, MailerLite czy GetResponse, umożliwia tworzenie oraz wysyłanie kampanii e-mailowych, a także analizę wyników. To przydatne rozwiązania dla efektywnej komunikacji z klientami, dostarczania spersonalizowanych wiadomości i monitorowania skuteczności kampanii. Platformy te pozwolą Wam śledzić wskaźniki takie jak otwarcia, kliknięcia czy konwersje, co pozwala na lepsze zrozumienie odbiorców oraz dostosowanie działań marketingowych. Automatyzacja procesów, planowanie serii wiadomości i promowanie produktów to dodatkowe zalety tych narzędzi.

5. Google My Business

Umożliwia pełne zarządzanie danymi firmowymi wyświetlanymi w wynikach wyszukiwania Google i na mapach. Dzięki niemu możecie precyzyjnie udostępniać adres, godziny otwarcia, numer telefonu oraz link do strony internetowej, co jest kluczowe w przypadku lokalnych przedsiębiorstw dążących do zwiększenia widoczności w wynikach lokalnych. Pozwala także na zbieranie recenzji od klientów, budowanie zaufania oraz analizę statystyk, co umożliwia śledzenie efektywności działań online i podejmowanie decyzji marketingowych. 

6. Narzędzia do analizy konkurencji

Istnieje wiele narzędzi online, które pozwalają monitorować działania innych firm w internecie, takie jak kampanie reklamowe, obecność na mediach społecznościowych czy wykorzystywanie słów kluczowych. Na przykład SEMrush analizuje pozycje organiczne i płatne, a także kampanie reklamowe. SimilarWeb pozwala porównać ruch i zachowania użytkowników między Waszą stroną a witrynami konkurencyjnymi. Z kolei Ahrefs skupia się na analizie linków prowadzących do stron konkurencyjnych, co pomaga zrozumieć ich strategię budowania linków i pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Te narzędzia umożliwią Wam  pozyskanie cennych informacji na temat działań innych firm, ich strategii marketingowych i pozycji na rynku. Dzięki takim danym możecie dostosować swoje własne strategie marketingowe, aby osiągnąć przewagę na rynku online i efektywnie konkurować.

7. Narzędzia do tworzenia grafik i treści

Nie trzeba być grafikiem, aby stworzyć wyjątkowe i wciągające materiały dla swojej firmy. Czasami można skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak Canva czy Adobe Spark. Dzięki nim możecie łatwo przygotować atrakcyjne oraz dopasowane do Waszych potrzeb grafiki na potrzeby kampanii reklamowych. Te narzędzia oferują intuicyjne edytory i setki gotowych szablonów, które ułatwią proces projektowania. Wystarczy wybrać odpowiedni szablon, dostosować go do swoich preferencji i gotowe.

Skuteczna reklama to klucz do rozwoju biznesu w internecie

Reklamowanie firmy w internecie to – zaraz obok produktu – istotny element dzisiejszego biznesu. Dzięki różnorodnym metodom i narzędziom możecie dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów, zwiększyć rozpoznawalność swojej marki lub generować sprzedaż. Pamiętajcie, że aby tworzyć skuteczne reklamy, należy odpowiednio dostosować strategię do swojej grupy docelowej, ciągle monitorować wyniki i optymalizować działania na podstawie zebranych danych.

Nie bójcie się eksperymentować z różnymi narzędziami i podejściami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają potrzebom Waszej firmy. W razie potrzeby, warto również skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie reklam internetowych, SEO czy copywritingu — jesteśmy tutaj po to, aby pomóc Wam w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości to piszcie do nas! Możecie też zapoznać się bliżej z naszą ofertą

5/5 - (2 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Bożena Kurzyńska
  Formaty reklam video na YouTube są bardzo zróżnicowane. To, który wybierzemy jest bardzo ważne w kontekście celu jaki zamierzamy osiągnąć. Liczba internautów w Polsce w maju 2019 roku wyniosła ogółem 28,3 mln. Z czego prawie 20mln korzysta z platformy YouTube. Daje to zasięg ponad 69,7%. (dane: PBI/Gemius maj 2019). Można
  Tomasz Kaczmarek
  Czy wiecie, że każdego dnia tysiące stron na WordPress pada ofiarą cyberataków? Czy można się przed tym uchronić? Naszym zdaniem tak, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zebraliśmy dla Was w naszym poradniku. Gotowi na dawkę wiedzy? Jeśli tak, to zaczynamy! 
  eCommerce Team
  ? Jakie będą trendy w marketingu w 2022 roku? Trendy konsumenckie? Trendy w tworzeniu treści? Odpowiedzi tutaj! ⬆️
  Julia Kasperczak
  Jedną z pierwszych decyzji gdy zaczynasz tworzyć stronę, będzie wybranie jej adresu internetowego. Stron internetowych jest mnóstwo, a wolnych adresów z każdym dniem coraz mniej. Dlatego dzisiaj kwestia domeny jest poruszana już nawet przy tworzeniu nazwy firmy czy produktu! Jest to sprawa trudna, ponieważ błąd popełniony na tym etapie, będzie