Link building – co to jest i jak skutecznie pozyskiwać linki?

link building - pozyskiwanie linków

Link building to teraz jeden z najważniejszych elementów SEO. Polega na pozyskiwaniu odnośników z innych stron internetowych, które przekierowują na stronę. Dzięki temu procesowi, można zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google oraz wpłynąć na jej reputację w sieci. Jednak, aby pozyskiwanie linków było skuteczne, trzeba działać w sposób odpowiedni i przemyślany. 

Na skróty:

Pozyskiwanie wartościowych linków z innych stron internetowych to kluczowy element skutecznej strategii SEO. Dlaczego? Ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, traktują odnośniki jako wskazówki, które pomagają określić jakość i wartość danej strony. Im więcej wartościowych linków wskazuje na naszą stronę, tym bardziej prawdopodobne jest, że Google uzna ją za wyróżniającą się i umieści wyżej w wynikach wyszukiwania. Ponadto, linki z innych stron mogą przyciągać nowych użytkowników i zwiększać ruch w witrynie. Ważne, aby linki były pozyskiwane w sposób naturalny i etyczny.

Jakie rodzaje linków warto pozyskiwać i dlaczego?

Istnieje wiele rodzajów linków, które można pozyskiwać w ramach strategii link buildingu. Ale nie wszystkie odnośniki są równie wartościowe. Najbardziej powinno zależeć nam na linkach pochodzących z wysokiej jakości stron internetowych, które cieszą się dużym zaufaniem wśród użytkowników. Takie linki niosą za sobą wiele korzyści, jak zwiększenie ruchu na stronie, poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania i budowanie reputacji. Kolejne linki, które warto pozyskiwać to tematyczne, związane z Twoją branżą. Dzięki temu odnośniki mają większą wartość dla wyszukiwarek, a strona jest postrzegana jako bardziej autorytatywna i związana z określonym tematem. Równie ważne są odnośniki z lokalnych witryn, szczególnie jeśli nasza działalność koncentruje się na konkretnej lokalizacji. Takie linki pomagają w zwiększaniu widoczności w wynikach wyszukiwania dla osób z danego regionu.

Rodzaje linków

 1. Linki dofollow – to linki, które pozwalają przekazać linkowanej stronie wartość SEO. Oznacza to, że są traktowane przez wyszukiwarki jako wskazówki, że witryna, do której prowadzą, jest wartościowa i powinna być pozycjonowana wyżej w wynikach wyszukiwania.
 2. Linki nofollow – nie przekazują wartości SEO. Oznacza to, że linki te nie są traktowane przez wyszukiwarki jako wskazówki, że strona, do której prowadzą, jest wartościowa. Linki nofollow stosuje się zazwyczaj w przypadku linków sponsorowanych lub komentarzy na blogach.
 3. Linki zewnętrzne – prowadzą na zewnętrzne strony internetowe. Są ważne, ponieważ pomagają w budowaniu profilu linków i zwiększają widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.
 4. Linki wewnętrzne – przenoszą na inne strony w ramach tej samej witryny. Pomagają w nawigacji po stronie, umożliwiając użytkownikom łatwiejsze poruszanie się i znajdowanie potrzebnych informacji.

Warto zwrócić uwagę, że stosowanie linków dofollow lub nofollow oraz umieszczanie linków zewnętrznych i wewnętrznych powinno być przemyślane i zgodne z celami naszej strategii link buildingu.

Jakość źródeł

Przy link buildingu ważne jest, aby zdobywać linki z wysokiej jakości, autorytatywnych stron, które mają dobrą ocenę domeny (Domain Authority). Dzięki temu, Wasza strona będzie postrzegana jako bardziej wartościowa i wiarygodna dla wyszukiwarki.

Różnorodność anchor text

Starajcie się pozyskiwać linki z różnorodnymi tekstami kotwicznymi, aby uniknąć nadmiernego optymalizowania i podejrzeń ze strony algorytmów wyszukiwarek. W ten sposób profil linkowy Waszej strony będzie wyglądał naturalniej.

Rozkład linków

Aby zapewnić stabilny wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania, postarajcie się zdobywać linki stopniowo, a nie wszystkie naraz. Nagłe przyrosty liczby linków mogą wywołać podejrzenia i prowadzić do sankcji ze strony wyszukiwarek.

Parametry linków

Warto dążyć do zdobywania zarówno linków nofollow, jak i dofollow, aby zachować naturalny wygląd profilu linkowego. Linki nofollow, mimo że nie przekazują bezpośredniej wartości SEO, są równie ważne, ponieważ wskazują na autentyczność i organiczność profilu linkowego.

Jak pozyskiwać wartościowe linki zewnętrzne?

Poniżej przedstawiamy źródła, z których można pozyskiwać wartościowe linki zewnętrzne:

 1. Wartościowe treści: Tworzenie oryginalnych, interesujących i wartościowych treści to klucz do zdobywania naturalnych linków. Jakość waszych publikacji przyciągnie czytelników, którzy będą chcieli się nimi podzielić i linkować do nich z własnych stron.
 2. Guest blogging: Publikowanie gościnnych artykułów na renomowanych stronach branżowych daje możliwość zdobycia linków oraz zwiększenia widoczności. Warto nawiązać współpracę z blogerami i serwisami o podobnej tematyce, które cieszą się autorytetem i dobrą reputacją.
 3. Współpraca z influencerami: Nawiązanie współpracy z wpływowymi osobami w swojej branży może prowadzić do zdobywania wartościowych linków z ich platform, takich jak blogi, kanały YouTube czy profile w mediach społecznościowych.
 4. Katalogi branżowe: Zdobywanie linków z katalogów branżowych o wysokiej jakości może wpłynąć pozytywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania. Wybierajcie tylko wartościowe katalogi, które są moderowane i dbają o jakość zamieszczanych linków.
 5. Lokalne źródła: Pozyskiwanie linków z lokalnych portali, gazet czy stron branżowych może wzmocnić pozycję w wynikach wyszukiwania w danej lokalizacji.
 6. Media społecznościowe: Aktywne uczestnictwo na platformach, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram może prowadzić do zdobywania linków z tych serwisów. Regularnie publikujcie wartościowe treści i angażujcie się w dyskusje ze swoją społecznością.
 7. Uczestnictwo w forach i grupach dyskusyjnych: Aktywne uczestnictwo w forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych związanych z Waszą branżą daje możliwość dzielenia się wiedzą i ekspertyzą, a tym samym zdobywania linków z tych źródeł.

Pamiętajcie, aby zawsze stawiać na jakość i autorytet źródeł, z których pozyskujecie linki, co pozwoli maksymalnie wykorzystać ich potencjał w kontekście SEO.

Link building w praktyce to ciągłe dążenie do zdobywania wartościowych linków zewnętrznych, które wpłyną na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Skuteczne strategie obejmują tworzenie atrakcyjnych, wartościowych treści, które naturalnie zachęcają innych do linkowania. Pomocne jest również nawiązywanie współpracy z blogerami, influencerami czy redaktorami portali branżowych oraz uczestniczenie w mediach społecznościowych, forach i grupach dyskusyjnych. Ponadto, warto zwrócić uwagę na analizę konkurencji oraz wykorzystanie narzędzi SEO, aby identyfikować najlepsze źródła linków dla Waszej branży. Link building to proces długofalowy, który wymaga cierpliwości, kreatywności i ciągłego monitorowania zmian w algorytmach wyszukiwarek. Pamiętając o unikaniu nieetycznych praktyk i skupiając się na jakości, możemy osiągnąć sukces w tej kluczowej dziedzinie SEO.

5/5 - (6 votes)
Tomasz-Kaczmarek-eCommerce_Team

Tomek Kaczmarek 
eCommerce Team 

Jesteś zainteresowany usługą?

Sprawdź nasze inne wpisy!