ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Link building – co to jest i jak skutecznie pozyskiwać linki?

/Blog

Link building – co to jest i jak skutecznie pozyskiwać linki?

/SEO/
Agata Kieć
Link building

Link building to teraz jeden z najważniejszych elementów SEO. Polega na pozyskiwaniu odnośników z innych stron internetowych, które przekierowują na stronę. Dzięki temu procesowi, można zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google oraz wpłynąć na jej reputację w sieci. Jednak, aby pozyskiwanie linków było skuteczne, trzeba działać w sposób odpowiedni i przemyślany. 

Pozyskiwanie wartościowych linków z innych stron internetowych to kluczowy element skutecznej strategii SEO. Dlaczego? Ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, traktują odnośniki jako wskazówki, które pomagają określić jakość i wartość danej strony. Im więcej wartościowych linków wskazuje na naszą stronę, tym bardziej prawdopodobne jest, że Google uzna ją za wyróżniającą się i umieści wyżej w wynikach wyszukiwania. Ponadto, linki z innych stron mogą przyciągać nowych użytkowników i zwiększać ruch w witrynie. Ważne, aby linki były pozyskiwane w sposób naturalny i etyczny.

Jakie rodzaje linków warto pozyskiwać i dlaczego?

Istnieje wiele rodzajów linków, które można pozyskiwać w ramach strategii link buildingu. Ale nie wszystkie odnośniki są równie wartościowe. Najbardziej powinno zależeć nam na linkach pochodzących z wysokiej jakości stron internetowych, które cieszą się dużym zaufaniem wśród użytkowników. Takie linki niosą za sobą wiele korzyści, jak zwiększenie ruchu na stronie, poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania i budowanie reputacji. Kolejne linki, które warto pozyskiwać to tematyczne, związane z Twoją branżą. Dzięki temu odnośniki mają większą wartość dla wyszukiwarek, a strona jest postrzegana jako bardziej autorytatywna i związana z określonym tematem. Równie ważne są odnośniki z lokalnych witryn, szczególnie jeśli nasza działalność koncentruje się na konkretnej lokalizacji. Takie linki pomagają w zwiększaniu widoczności w wynikach wyszukiwania dla osób z danego regionu.

Rodzaje linków

 1. Linki dofollow – to linki, które pozwalają przekazać linkowanej stronie wartość SEO. Oznacza to, że są traktowane przez wyszukiwarki jako wskazówki, że witryna, do której prowadzą, jest wartościowa i powinna być pozycjonowana wyżej w wynikach wyszukiwania.
 2. Linki nofollow – nie przekazują wartości SEO. Oznacza to, że linki te nie są traktowane przez wyszukiwarki jako wskazówki, że strona, do której prowadzą, jest wartościowa. Linki nofollow stosuje się zazwyczaj w przypadku linków sponsorowanych lub komentarzy na blogach.
 3. Linki zewnętrzne – prowadzą na zewnętrzne strony internetowe. Są ważne, ponieważ pomagają w budowaniu profilu linków i zwiększają widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.
 4. Linki wewnętrzne – przenoszą na inne strony w ramach tej samej witryny. Pomagają w nawigacji po stronie, umożliwiając użytkownikom łatwiejsze poruszanie się i znajdowanie potrzebnych informacji.

Warto zwrócić uwagę, że stosowanie linków dofollow lub nofollow oraz umieszczanie linków zewnętrznych i wewnętrznych powinno być przemyślane i zgodne z celami naszej strategii link buildingu.

Jakość źródeł

Przy link buildingu ważne jest, aby zdobywać linki z wysokiej jakości, autorytatywnych stron, które mają dobrą ocenę domeny (Domain Authority). Dzięki temu, Wasza strona będzie postrzegana jako bardziej wartościowa i wiarygodna dla wyszukiwarki.

Różnorodność anchor text

Starajcie się pozyskiwać linki z różnorodnymi tekstami kotwicznymi, aby uniknąć nadmiernego optymalizowania i podejrzeń ze strony algorytmów wyszukiwarek. W ten sposób profil linkowy Waszej strony będzie wyglądał naturalniej.

Rozkład linków

Aby zapewnić stabilny wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania, postarajcie się zdobywać linki stopniowo, a nie wszystkie naraz. Nagłe przyrosty liczby linków mogą wywołać podejrzenia i prowadzić do sankcji ze strony wyszukiwarek.

Parametry linków

Warto dążyć do zdobywania zarówno linków nofollow, jak i dofollow, aby zachować naturalny wygląd profilu linkowego. Linki nofollow, mimo że nie przekazują bezpośredniej wartości SEO, są równie ważne, ponieważ wskazują na autentyczność i organiczność profilu linkowego.

Jak pozyskiwać wartościowe linki zewnętrzne?

Poniżej przedstawiamy źródła, z których można pozyskiwać wartościowe linki zewnętrzne:

 1. Wartościowe treści: Tworzenie oryginalnych, interesujących i wartościowych treści to klucz do zdobywania naturalnych linków. Jakość waszych publikacji przyciągnie czytelników, którzy będą chcieli się nimi podzielić i linkować do nich z własnych stron.
 2. Guest blogging: Publikowanie gościnnych artykułów na renomowanych stronach branżowych daje możliwość zdobycia linków oraz zwiększenia widoczności. Warto nawiązać współpracę z blogerami i serwisami o podobnej tematyce, które cieszą się autorytetem i dobrą reputacją.
 3. Współpraca z influencerami: Nawiązanie współpracy z wpływowymi osobami w swojej branży może prowadzić do zdobywania wartościowych linków z ich platform, takich jak blogi, kanały YouTube czy profile w mediach społecznościowych.
 4. Katalogi branżowe: Zdobywanie linków z katalogów branżowych o wysokiej jakości może wpłynąć pozytywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania. Wybierajcie tylko wartościowe katalogi, które są moderowane i dbają o jakość zamieszczanych linków.
 5. Lokalne źródła: Pozyskiwanie linków z lokalnych portali, gazet czy stron branżowych może wzmocnić pozycję w wynikach wyszukiwania w danej lokalizacji.
 6. Media społecznościowe: Aktywne uczestnictwo na platformach, takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram może prowadzić do zdobywania linków z tych serwisów. Regularnie publikujcie wartościowe treści i angażujcie się w dyskusje ze swoją społecznością.
 7. Uczestnictwo w forach i grupach dyskusyjnych: Aktywne uczestnictwo w forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych związanych z Waszą branżą daje możliwość dzielenia się wiedzą i ekspertyzą, a tym samym zdobywania linków z tych źródeł.

Pamiętajcie, aby zawsze stawiać na jakość i autorytet źródeł, z których pozyskujecie linki, co pozwoli maksymalnie wykorzystać ich potencjał w kontekście SEO.

Link building w praktyce to ciągłe dążenie do zdobywania wartościowych linków zewnętrznych, które wpłyną na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Skuteczne strategie obejmują tworzenie atrakcyjnych, wartościowych treści, które naturalnie zachęcają innych do linkowania. Pomocne jest również nawiązywanie współpracy z blogerami, influencerami czy redaktorami portali branżowych oraz uczestniczenie w mediach społecznościowych, forach i grupach dyskusyjnych. Ponadto, warto zwrócić uwagę na analizę konkurencji oraz wykorzystanie narzędzi SEO, aby identyfikować najlepsze źródła linków dla Waszej branży. Link building to proces długofalowy, który wymaga cierpliwości, kreatywności i ciągłego monitorowania zmian w algorytmach wyszukiwarek. Pamiętając o unikaniu nieetycznych praktyk i skupiając się na jakości, możemy osiągnąć sukces w tej kluczowej dziedzinie SEO.

5/5 - (3 votes)

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Agata Kieć

  SEO/CONTENT/ANALITYKA
  Moją pasją są podróże. Wolne chwile spędzam oglądając filmy na Netflixie, ćwicząc jogę oraz relaksując się w saunie. W eCommerce Team odpowiadam za wszystko, co związane z pozycjonowaniem stron oraz link building.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Julia Kasperczak
  Jedną z pierwszych decyzji gdy zaczynasz tworzyć stronę, będzie wybranie jej adresu internetowego. Stron internetowych jest mnóstwo, a wolnych adresów z każdym dniem coraz mniej. Dlatego dzisiaj kwestia domeny jest poruszana już nawet przy tworzeniu nazwy firmy czy produktu! Jest to sprawa trudna, ponieważ błąd popełniony na tym etapie, będzie
  Maciej Świstoń
  Firmowy blog ma cały szereg zalet. Od wsparcia w budowaniu profesjonalnego wizerunku marki bądź konkretnej osoby, przez tematykę widoczności w wyszukiwarkach aż po generowanie leadów, edukacji czy – po prostu – pojawienia się w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze powstaje on w konkretnym celu i wymaga pewnego przygotowania, konsekwencji
  Małgorzata Marcinkowska
  Reklama w internecie – choć jest zjawiskiem dość młodym – jest bardzo popularna i regularnie dominuje globalne wydatki marketingowe. Według raportu Publicis Groupe Polska w samej Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wydatki reklamowe wzrosły o 5,5% w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku. Liczba użytkowników internetu nieprzerwanie rośnie, a pandemia
  Maciej Świstoń
  W dzisiejszych czasach, kiedy media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem strategii marketingowej, regularność publikacji jest kluczem do sukcesu. Według badań przeprowadzonych przez CoSchedule, marki, które publikują treści regularnie, osiągają o najlepsze rezultaty, co przekłada się na większą widoczność w sieci [1]. Ale jak utrzymać tę regularność szczególnie, kiedy prowadząc biznes