ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak dodać napisy do rolki na Instagramie?

/Blog

Jak dodać napisy do rolki na Instagramie?

Oliwia Stachowska

Tworzenie napisów do reels (rolek na Instagramie) to odrobina więcej wysiłku podczas dodawania publikacji, ale może przynieść Wam ogromne korzyści – zwiększyć zaangażowanie i zasięg Waszych treści. W tym poradniku przedstawimy kompleksowe wskazówki, jak efektywnie generować napisy do reels, korzystając z narzędzi i aplikacji, które usprawnią ten proces.

Podstawy tworzenia napisów do reels

Zrozumienie potęgi napisów: napisy w reels na Instagramie pełnią istotną rolę w komunikacji z widzami. Dzięki nim Wasze treści stają się dostępne dla osób niedosłyszących, ale także dla tych, którzy przeglądają media społecznościowe bez dźwięku – w komunikacji miejskiej, w biurze lub każdej innej sytuacji, gdy nie mają dostępu do słuchawek oraz nie mogą korzystać z głośnika telefonu. Dodatkowo dobrze zaprojektowane napisy przyciągają uwagę i mogą zachęcić do interakcji lub podkreślić najważniejsze punkty wypowiedzi.

Jak generować napisy do reels – praktyczne porady

1. Aplikacje do automatycznego generowania napisów

Istnieje szereg aplikacji, które ułatwią dodawanie napisów do Waszych rolek. Narzędzia takie jak InShot, Zubtitle, ClipScribe, Headliner, i Kapwing oferują funkcje automatycznego generowania napisów, edycji tekstu, dostosowywania czcionek, kolorów oraz dodawania efektów animacji.

Sprawdź również jakie są Przydatne aplikacje do tworzenia rolek na Instagrama!

2. Ręczne dodawanie napisów w aplikacjach do edycji wideo

Aby uzyskać pełną kontrolę nad jakością i wyglądem napisów, warto korzystać z zewnętrznych aplikacji do edycji wideo. Aplikacje te oferują zaawansowane opcje edytorskie, pozwalające na dostosowanie napisów do indywidualnych potrzeb i stylistyki Waszej marki. 

Rekomendacja specjalisty z eCommerceTeam:

Do dodawania napisów do rolek korzystam z zewnętrznego narzędzia CapCut, ponieważ daje mi ono kontrolę nad jakością i poprawnością dodawanych napisów, ich synchronizacją z dźwiękiem oraz odpowiednim umiejscowieniem. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku krótkich treści, przy dłuższych wygodniej będzie jednak skorzystać z narzędzia do automatycznego generowania napisów. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wybór jednej apki i dobre poznanie jej opcji – tak aby z czasem maksymalnie przyspieszyć swoją pracę i wiedzieć, jakie mamy możliwości oraz ograniczenia.

Oliwia Stachowska, młodsza specjalistka ds. contentu

3. Automatyczne napisy generowane w Instagramie

Dodając reels na Instagram możecie skorzystać z opcji automatycznego generowania napisów. Przed publikacją rolki wejdźcie w „ustawienia zaawansowane” i włączcie opcję „wyświetl napisy”. Należy jednak pamiętać, że są one generowane automatycznie, a więc nie zawsze mogą być poprawne, co warto zweryfikować.

Screen przedstawiający ekran aplikacji Instagram
Screen przedstawiający ekran aplikacji Instagram

4. Inne aspekty, o których warto pamiętać

Ułatwienie dostępu

Upewnijcie się, że napisy są łatwe do odczytania na różnych urządzeniach. Używajcie kontrastowych kolorów fontów w stosunku do tła wideo oraz odpowiedniej wielkości tekstu, aby zapewnić czytelność napisów na małych ekranach. To ważne nie tylko dlatego, aby komunikat był czytelny i łatwy w odbiorze, ale dzięki temu możecie ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami, które nie mają możliwości wysłuchania dźwięku lub potrzebują kontrastującego oraz wyraźnego tekstu, aby móc go odczytać. To będzie taka mała cegiełka, pomagająca budować lepsze i bardziej inkluzywne treści w internecie.

Więcej o dostępności w social media napisaliśmy w tym wpisie: Dostępność w social media

Dodanie kluczowych elementów do reels

Każda rolka powinna zawierać nie tylko napisy, ale również muzykę, okładkę, nagłówek oraz wezwanie do działania (CTA). Te elementy wspólnie tworzą spójną i angażującą narrację, która przyciąga uwagę odbiorców. Nie zapominajcie też o merytorycznym opisie „pod rolką”. Pamiętajcie, że pod Waszym postem użytkownikom pokazuje się jedynie 125 pierwszych znaków, reszta kryje się pod przyciskiem „rozwiń”. Maksymalna liczba znaków w opisie pod rolką to 2200 (łącznie ze spacjami i emoji).

Przykłady skutecznego wykorzystania napisów w reels na Instagramie

 • edukacyjne reels – napisy mogą przekazywać kluczowe punkty i ułatwiać zrozumienie przekazu. Możecie rozważyć dodatkowe podkreślenie najważniejszych informacji oraz dodatkowym elementem zachęcić do interakcji   
 • reels z poradami – krótkie, wartościowe wskazówki z napisami zachęcają do zapamiętania i podjęcia działania.
 • inspirujące cytaty – użyjcie napisów, aby podkreślić przesłanie i zwiększyć motywację widzów.
 • dostępność – użyjcie napisów, aby umożliwić dostęp do Waszych materiałów osobom niepełnosprawnym ale także tym, które nie mogą odtworzyć Waszego filmu z dźwiękiem

Sprawdź również: Jak skutecznie prowadzić konto na Instagramie?

Checklista – jakie rzeczy obowiązkowo musicie sprawdzić przed publikacją rolki na Instagramie z napisami? 

Przed publikacją reels na Instagramie, zwłaszcza gdy skupiacie się na dodawaniu napisów, istotne jest przestrzeganie pewnych kroków, które zapewnią większe zaangażowanie i zrozumienie treści przez odbiorców. Oto 5 kluczowych punktów do sprawdzenia:

 1. Zrozumiałość: upewnijcie się, że napisy są łatwe do czytania i zrozumienia dla szerokiej publiczności. Tekst powinien być krótki, zwięzły i bezpośrednio związany z treścią wideo. Unikajcie skomplikowanego języka i fachowego słownictwa, które mogą nie być znane wszystkim odbiorcom.
 2. Widoczność tekstu: napisy muszą być wyraźnie widoczne na tle wideo. Wybierz kontrastujące kolory czcionki i tła oraz odpowiedni rozmiar tekstu, aby zapewnić czytelność na różnych urządzeniach. Rozważ użycie cienia tekstu lub półprzezroczystego tła za napisami, aby poprawić ich widoczność bez względu na zawartość wideo. Warto pamiętać, że po publikacji pewne fragmenty rolki będą zasłonięte przez nazwę użytkownika, część treści posta, polubienia, komentarze i dźwięk. Możecie to sprawdzić przed wrzuceniem reelsa, klikając „podgląd”.
Screen rolki, do której zostały dodane napisy.
 1. Synchronizacja napisów z wideo: sprawdźcie, czy napisy pojawiają się w odpowiednich momentach wideo. Napisy powinny być zsynchronizowane z mówionym słowem lub akcją na ekranie, aby uniknąć dezorientacji widzów. Niezgodność może prowadzić do niezrozumienia przekazu.
 2. Pamiętajcie, że ludzie czytają w różnym tempie: zadbajcie, aby ilość tekstu pozwalała na odczytanie go bez obawy, że coś odbiorcy umknie. Z reguły lepiej będzie zrobić kilka krótszych wypowiedzi niż jedną bardzo długą – obszerność tekstu może też przytłaczać.
 3. Korekta: poprawność językowa jest kluczowa dla profesjonalizmu i wiarygodności treści. Możecie również poprosić kogoś o przegląd Waszego wideo, aby uzyskać dodatkową opinię na temat czytelności i zrozumiałości napisów.

Zacznij dodawać napisy do rolek na Instagramie już dziś!

Tworzenie napisów do reels to proces, który wymaga nie tylko zrozumienia narzędzi i technik, ale także kreatywności i zrozumienia swojej publiczności. Przestrzeganie najlepszych praktyk, eksperymentowanie z różnymi podejściami i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności pozwoli Wam osiągnąć sukces w na Instagramie.

Generowanie napisów do reels na Instagramie jest niezbędne dla zwiększenia dostępności i zaangażowania Twoich treści. Wykorzystując odpowiednie narzędzia i aplikacje, możecie łatwo tworzyć atrakcyjne i skuteczne napisy, które przyciągną uwagę odbiorców. Pamiętajcie, aby dostosowywać napisy do stylu i potrzeb Waszej  marki, co pomoże w budowaniu silnej relacji z Waszą społecznością na Instagramie.

Oceń wpis

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Oliwia Stachowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA/CONTENT
  W wolnym czasie lubię podróżować i tworzyć rękodzieło. W eCommerce Team zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Maciej Świstoń
  Rozważmy, czym jest „call to action” – znane powszechnie w środowisku marketingowym jako CTA. Jakie ma cele i jak stworzyć efektywne CTA, które przyciągnie uwagę i spełni swoje zadanie? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które pomogą zrozumieć ten temat i samą istotę nawoływania do podjęcia konkretnej aktywności. Po pierwsze –
  eCommerce Team
  Jakie będą trendy w marketingu na 2021? Po zaskakującym 2020 roku wszyscy z niecierpliwością (a może też trochę i strachem) patrzymy na najbliższe 12 miesięcy. Przedstawiciele branży marketingowej prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych prognoz dotyczących trendów, które zawładną marketingiem. My postanowiliśmy dołączyć po raz pierwszy do tego grona,
  Małgorzata Marcinkowska
  Szukacie sposobu na zwiększenie widoczności w wyszukiwarce, ale nie wiecie, ile kosztuje reklama w Google? W tym artykule dowiecie się, jak reklama w Google Ads może pomóc Waszej firmie, jakie są związane z nią koszty i jak efektywnie zainwestować w tę formę promocji. Czym jest reklama Google Ads? Google Ads
  Małgorzata Marcinkowska
  Reklama w internecie – choć jest zjawiskiem dość młodym – jest bardzo popularna i regularnie dominuje globalne wydatki marketingowe. Według raportu Publicis Groupe Polska w samej Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wydatki reklamowe wzrosły o 5,5% w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku. Liczba użytkowników internetu nieprzerwanie rośnie, a pandemia