ect-logo.png

Poukładamy Twój marketing

/
/
/
Jak stworzyć użyteczną personę marketingową?

/Blog

Jak stworzyć użyteczną personę marketingową?

Małgorzata Marcinkowska

W dzisiejszym, dynamicznym świecie marketingu, aby odnieść sukces, nie wystarczy tylko posiadać produkt czy usługę. Konieczne jest także zrozumienie tego, kto jest Waszym klientem. Czego potrzebuje oraz jakie ma oczekiwania, aby koniec końców chciał kupić to, co oferujecie. W tym momencie wkracza koncepcja persony marketingowej, która jest kluczem do stworzenia skuteczniejszej strategii marketingowej i lepszego zrozumienia rynku. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak stworzyć użyteczną  personę marketingową i jak z niej korzystać, aby osiągnąć sukces w biznesie.

Czym jest persona marketingowa?

Persona marketingowa to wyidealizowany profil Waszego klienta. To nie fikcyjna postać, lecz szczegółowy opis rzeczywistego klienta, do którego chcielibyście dotrzeć z ofertą. Tworzenie persony pomaga zrozumieć, kim jest Wasz klient, jakie ma potrzeby, jakie problemy chce rozwiązać i jakie stawia sobie cele do osiągnięcia.

Poprawnie opisana persona marketingowa dostarcza wiele informacji o: wieku, płci, wykształceniu, stanie cywilnym, miejscu zamieszkania, zainteresowaniach, preferencjach zakupowych, a także wyzwaniach, z jakimi boryka się na co dzień Wasz klient. Im bardziej szczegółowo opiszecie swoją personę, tym łatwiej będzie Wam dostosować swoją strategię marketingową do jej potrzeb.

Jak stworzyć personę marketingową, aby była użyteczna?

Krok 1: Zbierzcie dane demograficzne

Rozpocznijcie od podstawowych informacji demograficznych, takich jak wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Te dane pomogą zrozumieć, do jakiej grupy wiekowej i społeczno-ekonomicznej należy Wasza persona.

Krok 2: Zidentyfikujcie cele i wyzwania

Zastanówcie się, jakie cele stawia sobie Wasza persona. Czy chce osiągnąć sukces zawodowy, dba o zdrowy tryb życia, czy może marzy o podróżach? Jednocześnie rozważcie, jakie wyzwania może napotkać w drodze do realizacji tych celów. To kluczowe informacje dla strategii marketingowej.

Krok 3: Poznajcie preferencje i zainteresowania

Co lubi robić Wasza persona w wolnym czasie? Jakie są jej ulubione zajęcia, hobby, czy media społecznościowe, których używa? To pomoże Wam dostosować kanały i treści marketingowe do jej zainteresowań.

Infografika z przykładową matrycą persona marketingowej
Przykład jak powinien wyglądać opis persony

Krok 4: Określcie zachowanie zakupowe

Jakie są preferencje zakupowe Waszej persony? Czy częściej robi zakupy online czy w tradycyjnych sklepach? Jakie kryteria wpływają na jej decyzje zakupowe? To kluczowe pytania, które pomogą Wam dostosować kanały i strategię marketingową.

Krok 5: Stwórzcie opis i imię

Teraz, kiedy macie zebrane wszystkie istotne informacje, możecie stworzyć pełny opis waszej persony. Dajcie jej imię i twarz – dosłownie, jeśli to możliwe, korzystając z odpowiednich zdjęć lub grafik.

Kto powinien tworzyć personę marketingową?

Teraz, kiedy wiecie, jak stworzyć personę marketingową, pojawia się pytanie, kto powinien to robić. Odpowiedź jest zależna od wielkości i zasobów Waszego biznesu.

Małe firmy i przedsiębiorcy

Jeśli prowadzicie małą firmę lub jesteście przedsiębiorcami, możecie spróbować samodzielnie stworzyć personę marketingową. Warto jednak pamiętać, że dobre zrozumienie Waszej grupy docelowej może być trudniejsze, niż się wydaje. Warto przeprowadzić badania rynku, analizować konkurencję, a przede wszystkim zbierać dane od istniejących klientów. Oczywiście za ich zgodą!

Średnie i duże firmy

W większych firmach, gdzie istnieje więcej zasobów, proces tworzenia persony zazwyczaj jest bardziej zaawansowany. Angażuje się do tego specjalistów z dziedziny marketingu, badaczy rynku oraz kreatywnych copywriterów. Dzięki temu zagwarantowane jest pełne i dokładne zrozumienie grupy docelowej.

Jak pracować z personą marketingową?

Stworzenie persony to tylko pierwszy krok w procesie budowania skutecznej strategii marketingowej. Teraz musicie nauczyć się, jak efektywnie wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Oto kilka kluczowych wskazówek:

Dostosujcie treści marketingowe

Wszystko, co tworzycie w ramach swojej strategii marketingowej, powinno być dostosowane do persony. Oznacza to, że treści, grafiki, reklamy i wszelkie materiały promocyjne powinny odzwierciedlać potrzeby, zainteresowania i cele Waszej persony.

Przykład: Jeśli persona to młoda mama, zainteresowana ekologicznymi produktami, to treści powinny skupiać się na ekologicznych aspektach Waszego produktu lub usługi, jak również na tym, jak rozwiązują problemy związane z macierzyństwem.

Wybierajcie odpowiednie kanały

Różne grupy docelowe korzystają z różnych mediów i kanałów komunikacji. Dlatego ważne jest, aby dostosować swoje działania marketingowe do preferencji persony. Jeśli Wasza persona spędza dużo czasu na Instagramie, inaczej podejdziecie do komunikacji niż w przypadku osoby, która często czyta branżowe czasopisma.

Przykład: Jeśli persona to profesjonalista pracujący w korporacji, warto rozważyć kampanie reklamowe na LinkedIn. Jeśli natomiast to młodsza grupa docelowa, może bardziej efektywna będzie reklama na TikToku lub Instagramie.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie: Jak wybrać kanały komunikacji w social media?

Rozwijajcie empatię

Aby efektywnie pracować z personą marketingową, musicie rozwinąć empatię. Postarajcie się myśleć jak Wasza persona, zrozumieć jej emocje, potrzeby i dylematy. To pomoże tworzyć bardziej przekonujące treści i rozwiązania, które rzeczywiście pomogą Waszym klientom.

Przykład: Wasza persona to osoba, która boryka się z problemami związanymi z nadwagą. Dzięki empatycznemu podejściu lepiej zrozumiecie jej wyzwania. Tworząc treści, możecie pokazywać, że rozumiecie jej trudności i macie na nie rozwiązania.

Testujcie i analizujcie

Proces marketingowy to nieustanne uczenie się. Testujcie różne strategie i analizujcie wyniki. To pozwoli Wam dostosowywać strategię na bieżąco, aby osiągać coraz lepsze wyniki. Narzędzia do analizy danych, takie jak Google Analytics czy narzędzia do analizy zachowań użytkowników na stronie internetowej, mogą dostarczyć cennej wiedzy na temat tego, jak persona reaguje na Wasze działania.

Widok panelu w Google Analytics

Przykład: Jeśli prowadzicie kampanię reklamową na Facebooku, regularnie monitorujcie jej wyniki. Jeśli okaże się, że konwersje są niskie, spróbujcie zmienić treść reklamy lub grupę docelową i obserwujcie, czy to przynosi poprawę.

Bądźcie elastyczni

Rynek oraz klienci się zmieniają. Wasza persona także powinna ewoluować wraz z nimi. Regularnie aktualizujcie ją na podstawie nowych danych i trendów. To pomoże utrzymać skuteczną strategię marketingową w długim okresie.

Przykład: Jeśli początkowo Wasza persona była skoncentrowana na klientach lokalnych, a teraz zauważyliście wzrost zainteresowania ze strony klientów z innych regionów, to dostosujcie swoją strategię, tak aby lepiej trafiać do nowej grupy docelowej.

Pamiętajcie, że praca z personą marketingową to nie jednorazowe działanie, ale proces, który powinien być integralną częścią Waszej strategii. Im lepiej zrozumiecie swoją personę i lepiej dostosujecie do niej swoje działania, tym większa szansa na sukces w budowaniu trwałych relacji z klientami i zwiększaniu Waszego biznesu.

Najczęstsze błędy przy tworzeniu persony

Tworzenie persony marketingowej może być trudniejsze, niż się wydaje i niestety, wiele firm popełnia podstawowe błędy. Oto najczęstsze z nich, których warto unikać:

1. Brak dokładnych badań

Jednym z najpoważniejszych błędów jest tworzenie persony na podstawie domysłów i przypuszczeń, a nie solidnych badań. Wielu przedsiębiorców zakłada, że znają swoich klientów, ale rzeczywistość może być zupełnie inna. Zamiast tego przeprowadźcie badania rynku, ankiety, analizy danych i rozmowy z istniejącymi klientami. Dopiero na tej podstawie stwórzcie dokładny profil persony.

Przykład błędu: Zakładacie, że persona to młodzi rodzice, ale po analizie danych okazuje się, że Wasi główni klienci to osoby w wieku 50+.

2. Nadmierna ogólność

Tworzenie zbyt ogólnych person może prowadzić do utraty precyzji w działaniach marketingowych. Im dokładniejsza persona, tym łatwiej jest dostosować treści i strategię do jej potrzeb. Unikajcie tworzenia „wszystkich konsumentów” jako swojej persony, bo to zbyt szerokie i nieskuteczne podejście.

Przykład błędu: Wasza persona to „wszyscy, którzy chcą schudnąć”. Tak szeroka grupa docelowa sprawi, że trudno będzie dostosować treści i przekazy do konkretnych potrzeb i problemów klientów.

3. Brak uwzględnienia zmian rynkowych

Rynek i zachowania klientów ewoluują, dlatego Wasza persona także powinna się zmieniać. Nieaktualna persona może prowadzić do przestarzałej strategii marketingowej, która nie będzie przynosić oczekiwanych wyników.

Przykład błędu: Tworzyliście personę kilka lat temu i od tego czasu rynek uległ zmianie, a Wasi klienci mają teraz inne preferencje i potrzeby. Jeśli nie aktualizujecie persony, Wasza strategia może być nieefektywna.

4. Brak elastyczności

Opisaną personę trzeba traktować jako narzędzie, które może ewoluować wraz z Waszym biznesem. Nie bójcie się dostosowywać jej na podstawie nowych danych i trendów. Jeśli zauważycie zmiany w zachowaniach klientów, nie wahajcie się aktualizować swojej persony, aby lepiej odzwierciedlała rzeczywistość.

Przykład błędu: Upieranie się przy pierwotnej personie, mimo że dane i analizy wskazują na zmiany w grupie docelowej. To może prowadzić do marnowania zasobów na nieefektywne działania marketingowe.

Persona marketingowa — klucz do skutecznej strategii

Stworzenie persony marketingowej to kluczowy krok w budowaniu skutecznej strategii marketingowej. Poprzez głębokie zrozumienie potrzeb i preferencji swoich klientów, możecie kreować bardziej efektywne strategie marketingowe, lepiej dostosować oferty i skuteczniej komunikować się z odbiorcami. Pamiętajcie, że tworzenie persony to proces dynamiczny, który wymaga stałego dostosowywania oraz udoskonalania. Jeśli czujecie, że potrzebujecie wsparcia w tworzeniu skutecznej persony lub całej strategii marketingowej, nasi eksperci są gotowi Ci pomóc. Skontaktujcie się z nami, a razem osiągniemy mierzalne cele!

Oceń wpis

Masz pytania?

napisz do nas

  Zgadzam się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez eCommerce Team Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w celach marketingowych ... * rozwiń
  Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych oraz przysługującymi mi prawami ... * rozwiń

  Małgorzata Marcinkowska

  CONTENT/SOCIAL MEDIA
  Gotowanie, podróże i fotografia to coś, co mnie napędza. Lubię wędrówki w nieznane, a czasem zwyczajnie skryć się za okładką dobrej książki. W eCommerce Team zajmuję się tworzeniem treści i prowadzeniem social mediów.
  Udostępnij ten post

  /Polecane artykuły

  Ola Andrzejak
  Instagram reels to doskonałe narzędzie do budowania marki osobistej, angażowania społeczności i docierania do nowych użytkowników. Nawet jeśli nie chcecie wypowiadać się przed kamerą, nadal możecie tworzyć atrakcyjne i skuteczne rolki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek! Rolki bez mówienia do kamery – skoncentrujcie się na narracji wizualnej Zamiast mówić do kamery,
  Tomasz Kaczmarek
  Reklama biznesu w Internecie w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Dlaczego? Bo wiemy, że wciąż chcecie poszerzać grupę osób, która będzie zainteresowana Waszym produktem, bądź usługami. A gdzie ich znajdziecie? Właśnie w sieci! Możecie to robić, korzystając z mechanizmów reklamowych i docierać do ludzi na podstawie ich miejsca zamieszkania, zainteresowań, wieku
  Tomasz Kaczmarek
  Dziś nie da się prowadzić biznesu, nie będąc obecnym w internecie. Budowanie wizerunku w internecie to długotrwały proces i składa się na niego wiele czynności. Jednak najważniejszą z nich jest strona internetowa. W artykule omówimy cały proces krok po kroku tak, abyś wiedział_a jak zrobić stronę internetową krok po kroku.
  Małgorzata Marcinkowska
  Reklama w internecie – choć jest zjawiskiem dość młodym – jest bardzo popularna i regularnie dominuje globalne wydatki marketingowe. Według raportu Publicis Groupe Polska w samej Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wydatki reklamowe wzrosły o 5,5% w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku. Liczba użytkowników internetu nieprzerwanie rośnie, a pandemia