Zarządzanie obecnością marki w mediach społecznościowych może być skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście istnieje wiele narzędzi social media, które mogą ułatwić ten proces. Oto lista 6 najlepszych narzędzi, które pomogą Wam skuteczniej prowadzić działania marketingowe w mediach społecznościowych.
Oto lista przydatnych narzędzi, które mogą pomóc w zarządzaniu zadaniami, komunikacją i wieloma innymi aspektami prowadzenia biznesu. Poznajcie zastosowanie każdego z nich i wybierz te, które sprawią, że pozbędziecie się uczucia straty czasu.
TLDR: Z czego “dziwnego” korzystamy w eCommerce Team?
1. Trello – wszechstronne narzędzie do social media, które ułatwi komunikację z klientem i zespołem
Trello jest popularnym narzędziem do zarządzania zadaniami, które bazuje na idei tablicy kanban (to metoda zarządzania procesem, która pomaga organizacjom w zarządzaniu i usprawnianiu systemów pracy – zwykle jest tablicą z trzema kolumnami „Zlecone”, „W toku” i „Wykonane”). Umożliwia tworzenie list zadań, ustanawianie terminów, dodawanie szczegółowych opisów i przydzielanie zadań do konkretnych członków zespołu. Wyróżnia się prostotą i intuicyjnością interfejsu, co znacznie ułatwia organizowanie zadań. Niemniej, dla bardziej skomplikowanych procesów, Trello może okazać się niewystarczające.
Za pomocą Trello jesteście w stanie zorganizować proces produkcyjny, zaplanować kampanię marketingową, a nawet przeprowadzić proces rekrutacyjny. Trello można też wykorzystać przy układaniu pracy nad realizacją Rolek (o tym więcej opowiada Bożena w naszym kursie Reels. Szczegóły niebawem!). Co więcej, Trello dostępne jest w wersji darmowej, co pozwala Wam na bezkosztowe zapoznanie się z jego funkcjonalnościami i ocenę przydatności narzędzia.
2. Monday – najbardziej kompleksowe narzędzie do zarządzania czasem, bazą treści, współpracą i komunikacją
Monday.com to wszechstronne narzędzie do zarządzania projektami i zadaniami, które pozwala na tworzenie tablic do wizualnego przedstawiania zadań, terminów i postępów w projektach. Użytkownicy mogą swobodnie przeciągać i upuszczać elementy, tworzyć powiązania między zadaniami oraz przypisywać zadania do określonych członków zespołu. Monday.com oferuje szereg funkcji, takich jak śledzenie czasu, automatyzacje, powiadomienia i generowanie raportów – szczególnie przydatne, kiedy z narzędzia korzysta cały zespół.
Wyróżnikiem Monday.com jest jego elastyczność i zdolność do dostosowania się do różnorodnych stylów pracy i branż. Można dostosować tablice i widoki do indywidualnych potrzeb, co ułatwia zarządzanie zadaniami na różnych etapach projektu. Ponadto, interfejs Monday.com jest przyjazny dla użytkownika, co ułatwia proces nauki i wprowadzanie zmian.
Darmowa wersja Monday.com umożliwia współpracę dwóch osób. Dzięki tej opcji możecie sprawdzić, czy narzędzie odpowiada Waszym potrzebom i dopiero wtedy zdecydować, czy chcecie zaprosić do współpracy cały zespół.
3. Canva – tworzenie atrakcyjnych grafik do social media
Canva to narzędzie do tworzenia grafik (choć właściwie nie tylko), które pozwala na szybkie i łatwe tworzenie atrakcyjnych obrazów do postów na social media. Dzięki niemu nie musisz być profesjonalnym grafikiem, aby stworzyć ciekawe i efektowne obrazy.
Canva oferuje szereg funkcji umożliwiających tworzenie profesjonalnych projektów graficznych. Oto kilka z nich:
- Gotowe szablony – Canva udostępnia szeroką gamę gotowych szablonów, które możecie wykorzystać jako punkt wyjścia dla Waszych projektów. Szablony obejmują różnorodne kategorie, takie jak plakaty, ulotki, wizytówki, banery reklamowe, grafiki do mediów społecznościowych i wiele innych.
- Baza grafik i materiałów – jesteście w stanie skorzystać z bogatej bazy grafik, ikon, kształtów i innych elementów, które możecie dodawać do swoich projektów. Canva oferuje również integrację z serwisami takimi jak Unsplash i Pixabay, co daje Wam dostęp do jeszcze większego zbioru darmowych zdjęć.
- Narzędzia edycji – Canva udostępnia narzędzia edycji, które pozwalają na dostosowanie projektu do Waszych preferencji. Możecie zmieniać kolory, rozmiary, czcionki, dodawać tekst, obrazy i wiele innych.
- Współpraca – Canva umożliwia współpracę z innymi osobami przy tworzeniu projektów. Możecie zapraszać innych do edycji i komentowania projektów, co ułatwia pracę zespołową i gromadzenie opinii.
4. Brand24 – monitorowanie social media
Brand24 to polskie narzędzie do monitorowania social media, które pozwala na śledzenie wzmianek o Twojej marce w internecie. Umożliwia to szybkie reagowanie na komentarze i opinie, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach i bardzo mocno inwestuje obecnie w AI. Brand24 oferuje wiele przydatnych funkcji, które pomogą Wam w zarządzaniu wizerunkiem marki i ułatwiają życie twórcy treści:
- Natychmiastowe alerty o wzmiankach – za każdym razem, gdy ktoś wspomni o Waszej marce, otrzymacie natychmiastowe powiadomienie, co daje możliwość szybkiego włączenia się do toczącej się dyskusji.
- Ponad 20 wskaźników do śledzenia postępów i analizy skuteczności – w narzędziu Brand24 dostępne jest ponad 20 wskaźników, które pomogą Wam ocenić, jak Wasza marka i oferowane przez Was produkty są postrzegane przez użytkowników.
- Analiza sentymentu – to wskaźnik określający, jak nacechowana emocjonalnie jest opinia znaleziona w internecie: pozytywnie, negatywnie czy neutralnie. Mechanizm ten opiera się przede wszystkim na technologii deep learning. Choć nie zastąpi on pełnej analizy przeprowadzonej przez człowieka, to jest to funkcja, która zdecydowanie warto wypróbować.
- Analiza konkurencji – możliwość porównania wyników Waszej firmy z wynikami konkurencji to kolejna zaleta tego narzędzia.
- Generowanie raportów PDF – Brand24 umożliwia stworzenie spersonalizowanych raportów, zawierających wybrane dane, takie jak: najbardziej aktywne strony i profile, kluczowe wzmianki, ilość wzmianek, ich wykres, liczbowe podsumowanie wyników, a nawet kontekst dyskusji czy wybrane cytaty.
- Ekwiwalent reklamowy (AVE) – metryka wskazująca, ile kosztowałaby dana publikacja, gdyby była ona reklamą. Jest to kontrowersyjny wskaźnik, mający zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale zdecydowanie warto o nim wiedzieć. Wyliczany jest na podstawie takich kryteriów jak: typ wzmianki (komentarz, wpis na forum), sentyment wzmianki oraz zasięg źródła (popularność).
5. ChatGPT – kompleksowe narzędzie do wsparcia w tworzeniu treści na social media
Podobnie jak w przypadku tekstów na blog, ChatGPT jest wsparciem dla social media marketerów w opracowywaniu pomysłów i samych treści na Facebooka, Instagrama, Twittera, a nawet TikToka i YouTube. Dzięki niemu, szybciej też skonstruujecie kalendarz contentu na dany okres. O tym, czym jest sam ChatGPT i dlaczego warto z niego korzystać napiszemy cały, rozbudowany artykuł – zapiszcie się do newslettera, aby dostać powiadomienie.
Co charakteryzuje treści pisane ręką bota? ChatGPT na potrzeby mediów społecznościowych potrafi np.:
- Dobrać długość i inne parametry tekstu do wymogów danej platformy;
- Opracować kilka różnych, unikatowych wersji tego samego posta, co przydaje się szczególnie podczas prowadzenia testów A/B;
- Zaprojektować copy do posta od razu w kilku językach;
- Dostosować specyfikę języka i poziom trudności tekstu do wskazanej grupy docelowej.
- Aplikacja pomoże Wam tworzyć angażujące i spersonalizowane copy do płatnych kampanii i organicznych postów. Możecie ją również poprosić o pomoc, gdy nie macie pomysłu na to, jak odpowiedzieć na dany komentarz. Ponadto, ChatGPT da Wam nawet możliwość wygenerowania skryptów oryginalnych podcastów i scenariuszy wciągających filmów np. na YouTube.
6. Google Docs – kombajn, który upraszcza pisanie i opiniowanie tekstów
Google Docs to potężne narzędzie, które może znacznie ułatwić pracę social media managera. Ma bardzo dużo różnych zastosowań, tysiące wtyczek i wsparcie AI, ale w tym całym natłoku narzędzi warto pamiętać o tych najważniejszych funkcjonalnościach:
- Pisanie głosowe – to funkcja, która pozwala na dyktowanie tekstu, zamiast go pisać. Jest to bardzo przydatne dla osób, które wolą mówić, niż pisać, albo dla tych, które chcą zapisywać pomysły w czasie rzeczywistym. Pisanie głosowe w Google Docs jest wyjątkowo dokładne i może znacznie przyspieszyć proces tworzenia treści.
- Poprawianie błędów – Google Docs posiada wbudowany korektor, który pomaga w wykrywaniu i poprawianiu błędów ortograficznych i gramatycznych. Jest to niezwykle przydatne, szczególnie kiedy tworzycie dużo treści i nie macie czasu na szczegółowe sprawdzanie wszystkiego ręcznie.
- Udostępnianie osobom spoza organizacji – Google Docs umożliwia łatwe udostępnianie dokumentów osobom spoza organizacji, co jest przydatne, gdy potrzebujecie feedbacku lub chcecie współpracować z zewnętrznymi dostawcami, konsultantami czy innymi specjalistami.
- Funkcja „Znajdź i zamień” – ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy chcecie szybko zaktualizować pewne elementy dokumentu – na przykład, jeśli chcecie zmienić nazwę produktu lub marki we wszystkich postach na social media, które przygotowujecie.
- Tłumaczenia – Google Docs ma wbudowane narzędzie do tłumaczenia, które może przetłumaczyć cały dokument na inny język. Jest to niezwykle przydatne, gdy zarządzacie kontami social media w różnych językach.
- Szybkość działania – Google Docs działa w chmurze, więc nie trzeba martwić się o zapisywanie dokumentów na swoim komputerze. Możecie uzyskać dostęp do swoich dokumentów z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu, co znacznie przyspiesza pracę i ułatwia współpracę.
Czy znacie jakieś inne, ciekawe narzędzia social media?
Podsumowując, istnieje wiele narzędzi social media, które mogą pomóc Wam w efektywnym zarządzaniu Waszą obecnością w mediach społecznościowych. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od Waszych indywidualnych potrzeb i celów. Pamiętajcie jednak, że narzędzia to tylko narzędzia – najważniejsza jest Wasza strategia i praca nad jej wdrożeniem.
Jeśli chcecie wiedzieć jak zaplanować strategię sprawdźcie nasz artykuł – Twoja strategia content marketingu w 5 krokach + darmowy planer działań do pobrania